AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ
AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ
51. İleri Kardiyak Yaşam Desteği Kursu

51. İleri Kardiyak Yaşam Desteği Kursu

Acil Tıp Uzmanları Derneği (ATUDER) ile Türk Kardiyoloji Derneği (TKD)’nin ortaklaşa gerçekleştirdiği 51. İleri Kardiyak Yaşam Desteği Kursu ( CPR- ACLS), 01 - 02 Eylül 2018 tarihlerinde Üniversitemiz Didim Dinlenme Tesisleri’nde yapıldı.

Acil Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyelerimiz   Doç. Dr. Mücahit Kapçı,  Doç Dr. Ayhan AKÖZ , Dr. Öğretim Üyesi Yunus Emre Özlüer, Dr. Öğretim Üyesi Ali Duman, Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyelerimiz Doç. Dr. Ufuk Eryılmaz, Dr. Öğretim Üyesi Cemil Zencir  kursa eğitmen olarak katıldı.

Acil Servislerde, Kardiyoloji-Koroner Yoğun Bakım Ünitelerinde, 112 Acil Servis Birimlerinde  çalışan tüm hekim, teknisyen ve hemşirelerin katılması gereken bu programı en verimli biçimde sürdürmek, TKD'nin ve ATUDER'in öncelikleri arasındadır. 

 2015 AHA Resüsitasyon ve 2018 AHA/ASA İnme (Stroke) Kılavuzundaki Değişikliklere uygun olarak başarılı resüsitasyon yöntemi, yeni bilgilerin paylaşılması ve yaşama şansı olan hastalara müdahale ile sağ kalım oranlarını artırmak bu kursların ana hedefleri arasındadır. İleri Kardiyak Yaşam Desteği (İKYD) kursunda, temel yaşam desteği uygulamaları, ritm tanıma, hava yolu uygulamaları, EKG değerlendirme, video laringoskop, otomatik eksternal defibrilatör uygulamaları, senaryolarla uygulamalar yapılmaktadır.  Yapılan eğitimlerde acil tıp teknikeri, paramedik, hemşire, pratisyen hekim, aile hekimi ve acil tıp asistanlarından oluşan 50 kişilik bir katılımcı grubu mevcuttu.

 Aydın, Bartın, Burdur, Bursa, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kütahya, Manisa, Mersin, Şırnak, Uşak, Kocaeli ve Şanlıurfa’yı kapsayan Türkiye’nin birçok ilinden geniş bir katılımcı ağı oluşturduk.

Kursun 2. gününde pratik odalarda yapılan sınavların ardından, son test de yapıldı. Yapılan değerlendirmelerde hastanemiz Acil Tıp Anabilim Dalı’ndan Arş. Gör. Dr. Çağaç Yetiş birinci, Arş Gör. Dr. Evrim Sayın ikinci, Arş Gör. Dr. Sadık Erdem Dizman üçüncü oldu.

 444 1 256
hastane@adu.edu.tr
Zafer Mahallesi
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi,
09100 Efeler/Aydın
444 1 256
hastane@adu.edu.tr
Zafer Mahallesi
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi,
09100 Efeler/Aydın