Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Bilim Dalı / Kadromuz

Bilim Dalımız bünyesinde “Kanser Tarama ve Erken Tanı Polikliniği” olarak ilk başvuru yapan veya takip edilmekte olan hastalarımıza hizmet verilmektedir. Bu hizmetler içerisinde kanser (smear-HPV) taraması, kolposkopi, biyopsi, ultrasonografi dâhil hizmetler ile birlikte LEEP, konizasyon gibi anestezi gerektiren işlemler de gündüz hastanesinde yapılmaktadır. Dışarıdan tanı almış ve takipli hastalarımız polikliniğimize randevusuz doğrudan başvurabilmektedir.

 

Ameliyat gereken hastalarımıza genellikle geniş bir ameliyat öncesi tetkik ve farklı branşlardan konsültasyonlar gerekebildiğinden son değerlendirme tamamlandıktan sonra Anestezi polikliniğinde yapılan değerlendirme ile ameliyat öncesi işlemler tamamlanmış olur. Cerrahi ekip tekrar değerlendirme yapar, ameliyat kararı verilmiş ise ameliyattan bir gün önce yatış yapılarak tekrar son muayene yapılır. Ameliyat sırasında yapılan inceleme sonucuna göre ameliyatın şekli değişebilir. Taburcu oluncaya kadar ameliyat kesin sonucu çıkmamış ise hasta patolojiden sonuncunu takip ederek Bilim Dalı polikliniğine başvurur.

 

Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı bünyesinde 2000’li yılların başından beri Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi (Kadın Genital Kanserleri Cerrahisi) hizmeti verilmektedir. Sağlık Bakanlığınca 2009 yılında ayrı bir Bilim Dalı olarak ihdas edilmesiyle birlikte 2017 yılında yapılan YÖK başvurusu ile ayrı bir Bilim Dalı kurulmuş ve halen faaliyetine resmi adı altında devam etmektedir.

 

Bu kanserlerin bir kısmı erken belirti verdiğinden, erken tanı konulup tamamen tedavi edilmeleri mümkündür ancak hiçbir belirti vermeden sinsi başlayıp ilerleyenler de vardır. Bu kanserlerin bir kısmı ise kanser olmadan bile önlenebilir. Sigara, yaş ve boyan uygun kilo, dengeli beslenme, cinsel sağlık ve üreme sağlığı konuları, genel sağlıkla birlikte bu alanda da önemini sürdüren konu başlıklarıdır.

 

Nadir türleri haricinde Kadın Hastalıkları kanserlerinin, rahim (endometrium), yumurtalık (over), rahim ağzı (serviks) ve dış genital (vulva) kanseri olarak sayılabilir,  bu kanserlerden korunma veya hastalık artık oluştu ise erken belirtileri tanımak gereklidir