AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ
AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ
Uyku Tıbbı Merkeziyle Uyku Sorununuzu Çözün

Uyku Tıbbı Merkeziyle Uyku Sorununuzu Çözün

 

Hastanemiz bünyesindeki Uyku Tıbbı Merkezi, toplam 10 yatak kapasitesi ile uykuyla ilgili her hastalığın tanısının konulduğu ve tedavisinin yapıldığı bir merkezdir. 

Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Uyku Tıbbı Merkezi Yöneticisi  Dr. Öğretim Üyesi Utku Oğan Akyıldız  ‘dan merkezin çalışmalarıyla ilgili bilgi aldık.
Nöroloji Kliniğinde 2005 yılında kurulan ve 2011 yılında Türk Uyku Tıbbı Derneği tarafından akredite edilen Uyku Tıbbı Merkezi’nde şimdiye kadar yaklaşık 13 bin hasta tedavi edildi. Aydın dışından da  başvuru alan  merkezimiz, özellikle tedavi edilmediğinde ölümcül olan başta uyku apnesi, epilepsi, narkolepsi, huzursuz bacaklar sendromu, REM uykusu davranış bozukluğu, uyurgezerlik, uykusuzluk (insomnia) gibi birçok uyku ve ilişkili hastalıkları tedavi ediyor.

Akyıldız, uyku apnesi sendromunun toplumun yüzde 10’unda görülmesine rağmen bilinmeyen bir hastalık olduğunu söyledi. Bu hastalığın tedavisinin Uyku Tıbbı Merkezi’nde CPAP veya BPAP cihazlarıyla yapıldığını kaydeden Akyıldız, “Uyku apnesine sahip olan kişiler uykularında ölmektedirler ve uyanıkken öldürmektedir. Uyku apnesi olan hastalar tedavi olmazlar ise sonuçta kalp krizi, felç ya da trafik kazası sonrası yaşamlarını yitirme riskleri vardır. Bu önemli hastalığı tanı ve tedavinin yolu da Uyku Tıbbı Merkezleridir. Cihazlarla uygulanan basınçlı hava sonucunda hasta apnelerinden kurtulur ve gayet iyi bir uyku geçirir” sözleriyle açıklamasına son verdi.

Fotoğraf Galerisi444 1 256
hastane@adu.edu.tr
Zafer Mahallesi
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi,
09100 Efeler/Aydın
444 1 256
hastane@adu.edu.tr
Zafer Mahallesi
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi,
09100 Efeler/Aydın