Halk Arasında “Yumuşak Doku Romatizması” Olarak Da Bilinen Fibromiyalji

Halk Arasında “Yumuşak Doku Romatizması”  Olarak Da Bilinen Fibromiyalji

 

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç.Dr.Gülnur Taşcı Bozbaş “12 Mayıs Fibromiyalji Farkındalık Günü” olması nedeniyle halk arasında “Yumuşak Doku Romatizması” olarak da bilinen Fibromiyalji hakkında ayrıntılı bilgi verdi.

Doç.Dr.Gülnur Taşcı Bozbaş “Fibromiyalji özellikle sırt, boyun, omuzlar ve kalçalarda belirgin olmak üzere yaygın kas eklem ağrısı, yorgunluk ve uyku bozuklukları ile karakterize kronik bir kas-iskelet sistemi hastalığıdır. Her yaşta ve her iki cinste görülebilmekle birlikte en sık 20-60 yaşlar arasındaki kadınlarda görülür. Hatta hastaların yüzde 90’a yakını kadındır! Fibromiyalji yaşam kalitesini ve konforunu bozmakta, kişiyi günlük hayattan alıkoyarak, işgücü kaybına ve yüksek miktarlarda tıbbi harcamalara neden olmaktadır.”dedi.

Üç Aydan Uzun Süren Yaygın Vücut Ağrısı Varsa Dikkat

Hastalardaki en temel semptomun 3 aydan uzun süren yaygın vücut ağrısı olduğunu belirten Doç.Dr.Gülnur Taşcı Bozbaş “Ağrı vücudun her yerinde görülebilmekle birlikte en sık boyun,bel, kollar,ve bacaklarda hissedildiğini ,kemirme, ezilme, yanma şeklinde olabilir. Ağrı özellikle kötü uyku, soğuk ve nemli havalar, ve psikolojik stresle, mekanik yüklenmelerle artabilir.  Diğer bir sık bulgusu dinlendirmeyen niteliksiz uykudur. Hastalar sabahları ve günün ilerleyen saatlerinde belirgin olan yorgunluktan yakınırlar. Bu ana semptomların yanında gerilim veya migren tipi baş ağrısı, başta sersemlik hissi, vücudun değişen yerlerinde hissizlik veya karıncalanma, karın ağrısı, şişlik, kabızlık, ishal gibi mide-bağırsak sistemiyle ilgili şikayetler, adet öncesi gerginlik, ağrılı adet dönemleri ve sık idrar çıkma gibi şikayetler tabloya eşlik edebilir.”sözleriyle fibromiyalji semptomları hakkında bilgi verdi.

Doç.Dr.Gülnur Taşcı Bozbaş “Fibromiyaljide laboratuvar ve radyolojik incelemelerde herhangi bir spesifik değişiklik saptanmaz. Ancak diğer hastalıklardan ayrımının yapılabilmesi için bu incelemelere ihtiyaç vardır.” diyerek tanının tamamen klinik bulgular doğrultusunda konduğunu ifade etti.

Fibromiyaljiye Yol Açan Faktörlerin İyi Anlaşılması Gerekir

 Doç.Dr.Gülnur Taşcı BozbaşFibromiyalji ile ilgili çok sayıda araştırma yapılmış olmasına rağmen hastalığın nedenleri halen tam olarak bilinmemektedir. Ancak genetik yatkınlığı olan bireylerde çevresel immünolojik, travmatik ve hormonal faktörlerin bir takım mekanizmaları tetikleyerek hastalığın oluşumuna yol açtığı düşülmektedir. Tedavide başarılı olabilmek ve sebebe yönelik tedavi planlamasını yapabilmek için fibromiyaljiye yol açan faktörlerin iyi anlaşılması gerekir.”dedi.

Fibromiyalji tedavisiyle ilgili hem farmakolojik hem non-farmakolojik tedavilerin değerlendirildiği pek çok çalışma yapıldığını tek tip ve tüm hastalar için etkili olacak bir yöntem bulunamadığını belirten Doç.Dr.Gülnur Taşcı Bozbaş “Bu nedenle tedavi hastalığın semptomları ve klinik seyrine göre özelleştirilmektedir. Tedavide öncelikli olarak non-farmakolojik tedaviler uygulanmalıdır ve bunlar kişiye göre özelleştirilmelidir. İhtiyaç olması halinde farmakolojik tedaviler de tedaviye eklenebilir.”dedi.

Fibromiyaljiden en etkili korunma yöntemleri hakkında bilgi veren Doç.Dr.Gülnur Taşcı Bozbaş “Pek çok hastalıkta olduğu gibi, sağlıklı bir diyet, düzenli egzersiz yapmak, yeterli su içmek, ve yeterli istirahat yapmaktır.” dedi ve hastalığın tedavisinde hasta eğitimi, bilişsel davranış tedavileri, fizik tedavi uygulamaları, egzersiz, hidroterapi, farmakolojik tedavi yöntemlerinin yanı sıra nöralterapi, ozon, akupunktur gibi tamamlayıcı tıp yöntemleri ile kombine edilmesi gerektiğini belirtti.

 

 

Egzersiz %100 En Önemli Tedavi Yöntemidir

 

Fibromiyalji tedavisinde egzersiz etkinliği %100 kabul edilen en önemli yöntem olduğunu belirten Doç.Dr.Gülnur Taşcı Bozbaş “Özellikle gevşeme egzersizleri, germe egzersizleri, kardiyovaskülerkondüsyon programı, yürüyüş, yüzme ve bisiklete binme çok yararlı olmaktadır.”dedi ve egzersiz, ısı ve elektriksel akımlardan oluşan fizik tedavi programlarının, ağrının azaltılması açısından etkili yöntemler olduğunu aktardı.

Medikal tedavide çeşitli antidepresanlar, pregabalin, gabapentin gibi antikonvülzanlar ve ağrı kesici birtakım ilaçların kullanıldığını belirten Doç.Dr.Gülnur Taşcı Bozbaş “Çeşitli tamamlayıcı tıp yöntemleri de tedavide kullanılmaktadır. Bunlar arasında nöralterapialtan yatan sempatik disfonksiyonungiderilmesinde katkı sağlamaktadır ve fibromiyaljinin çözümünü kolaylaştırmaktadır. Ozon tedavisi bazı serbest oksijen radikallerini uzaklaştırıp hipoksinin tedavisinde destek sağlamaktadır. Akupunktur, homeopati, magnetik alan tedavisi gibi diğer tamalayıcı tıp yöntemlerinde de faydalanılabilmektedir.”dedi.

Doç.Dr.Gülnur Taşcı Bozbaş fibromiyalji tedavisinin kişiye özel ve hastanın patofizyolojik bozukluklarına göre planlanması gerektiğini belirterek açıklamalarına son verdi.

 

Kalp Sağlığımızı Korumak İçin Neler Yapmalıyız

Kalp Sağlığımızı Korumak İçin Neler Yapmalıyız

29 Eylül her yıl Dünya Kalp Günü olarak çeşitli aktiviteler ile kutlanmaktadır. Dün...
Detay
Erken Ergenlik Hakkında Merak Edilenler

Erken Ergenlik Hakkında Merak Edilenler

Çocukların gelişim süreci ile ilgili anne babaları en çok endişelendiren konulardan biri de “Erken E...
Detay
MS (Multip Skleroz) Hakkında Merak Edilenler

MS (Multip Skleroz) Hakkında Merak Edilenler

Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr.Nefati Kıylıo...
Detay
Depresyon ve Tedavi Yöntemleri

Depresyon ve Tedavi Yöntemleri

  Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Dr.Öğr.Üyesi Çağdaş Öykü Memiş depresyon ve tedav...
Detay
Çocuk Kardiyoloji ve Merak Edilenler

Çocuk Kardiyoloji ve Merak Edilenler

  Çocuk Kardiyoloji Bilim Dalı Dr.Öğr.Üyesi Serkan Fazlı Çelik “Doğmamış bebeklerden(anne ...
Detay
Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB)

Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB)

Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Doç.Dr. Hatice Aksu Otizm spektrum bozukluğu(O...
Detay
Hipertansiyon Nedir? Hipertansiyon Belirtileri ve Tedavisi

Hipertansiyon Nedir? Hipertansiyon Belirtileri ve Tedavisi

  Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr.Ceyhun Ceyhan “17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü”...
Detay
Hemofili nedir?

Hemofili nedir?

Çocuk Hematolojisi ve Onkolojisi Bilim Dalı Başkanı Dr.Öğr.Üyesi Yusuf Ziya Aral 17 Nisan Dünya Hemofil...
Detay
Diğer Başlıklar