Kalp Yetersizliği ve Koroner Arter Hastalığı

Kalp Yetersizliği ve Koroner Arter Hastalığı

 

Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ufuk Eryılmaz kalp yetersizliğini, kalbin dokulara metabolik ihtiyaçlarına uygun miktarda kanı pompalayamadığı veya bunu ancak yüksek kardiyak dolum basınçları ile gerçekleştirebildiği patolojik bir durum olarak tanımlayarak kalp yetersizliği ve koroner arter hastalığı hakkında bilgi verdi.

Sağlıklı bir kalpte, kalp kasının kanı vücudun tüm bölümlerine pompalayacak kadar güçlü olduğunu belirten Eryılmaz, kalp yetersizliği durumunda kalp kasının zayıfladığını ve işlevini kaybetmeye başladığını bu nedenle yeterince kan pompalayamadığını aktardı.

Eryılmaz, kalp yetersizliği yapan nedenleri;  iskemik kalp hastalıkları, kardiyomiyopatiler, hipertansiyon, kalp kapak hastalıkları, doğumsal kalp hastalıkları, miyokarditler, perikard hastalıkları, aritmiler, anemi, beslenme bozuklukları olarak aktardı.

Kalp krizinin öncü semptomları ( belirtileri) olarak tipik göğüs ağrısının önemine vurgu yapan Eryılmaz, baskı hissi veren, sıkıştırıcı, bazen yanıcı bazen ezici vasıfta olan,  ağırlıklı olarak sol kola omuza boyuna ve alt çeneye yayılan, dakikalarca devam eden,  terleme ve bulantının eşlik ettiği göğüs ağrısının kalp krizlerinin habercisi olabileceğini belirtti. Çoğu vakada hastanın şikayetleri mevcut iken bazen hiçbir şikayetin olmadığı sessiz kalp krizi vakalarına da rastlanıldığını belirten Eryılmaz bunlara sessiz miyokard infarktüsü ismi verildiği, özellikle yaşlı, şeker hastalığı olan ve çoklu hastalıklara sahip kimselerde bu durumun daha fazla gözlendiğini belirtti.

Kalp krizi tanısının 3 esas temele dayandığını belirten Eryılmaz  karakteristik hikaye ve klinik bulgular ile ortaya çıkan klinik tanının, tipik EKG değişikliği ve kanda  kalbe özel enzim yükselişinin önemine vurgu yaparak sözlerine son verdi.

Kalp Yetersizliği Kronik ve İlerleyicidir

Yaşam tarzı değişiklikleri, ilaç tedavisi, koroner stentleme, By pass, pace (kalp pili), yapay kalp ve kalp nakli tedavi yöntemlerindendir bilgisini paylaşan Eryılmaz, “Yediğimizi yarıya düşürelim, hareketi iki katına çıkaralım, kilomuza dikkat edelim, tansiyon, şeker, kolesterolümüze dikkat edelim, sigara içmeyelim, alkolü azaltalım, tuzdan uzak duralım, tarladan beslenelim, temiz hava soluyalım, her daim mutlu olmaya gayret edelim’’ şeklinde sağlık önerilerinde bulundu

Hemofili nedir?

Hemofili nedir?

Çocuk Hematolojisi ve Onkolojisi Bilim Dalı Başkanı Dr.Öğr.Üyesi Yusuf Ziya Aral 17 Nisan Dünya Hemofil...
Detay
Alerji Ve Alerjik Hastalıklar

Alerji Ve Alerjik Hastalıklar

  İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç.Dr. Songül Çildağ Ale...
Detay
Kanser Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kanser Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Esin Oktay, tüm dünyada ve ülkemizde Kanser hasta...
Detay
Talasemi  (Akdeniz Anemisi)

Talasemi (Akdeniz Anemisi)

Çocuk Hematoloji-Onkoloji Bilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Mediha Akcan, talaseminin  (Akdeniz Anemisi)  ...
Detay
Kardiyak MR İnceleme

Kardiyak MR İnceleme

Radyoloji Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Tuna Şahin, Kardiyak MR İncelemenin Kalp kası hastalıklarını inceleyen ve ka...
Detay
Pnömoni (Zatürre) Nedir?

Pnömoni (Zatürre) Nedir?

Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Şule Taş Gülen, tıp dilinde Pnömoni halk arasın...
Detay
Akılcı Antibiyotik Kullanımı

Akılcı Antibiyotik Kullanımı

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serhan Sakarya; enfeksiyonu m...
Detay
Kadın Hastalıkları ve Doğum Alanında Laparoskopinin Kullanımı

Kadın Hastalıkları ve Doğum Alanında Laparoskopinin Kullanımı

  Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Aktuğ Ertekin, laparoskopinin son yıllarda tıbbın bir&cced...
Detay
Diğer Başlıklar