Kanser Nedir? Tarama Programları Nelerdir?

Kanser Nedir? Tarama Programları Nelerdir?

Onkoloji Bilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Özlem Oltulu, kanseri bazı etkilerle değişime uğramış hücrelerin, gerek bulundukları yerde, gerek uzak noktalarda kontrolsüz olarak çoğalıp büyümeleri sonucu oluşan habis hastalıklar grubu olarak tanımladı ve 1-7 Nisan Kanser Haftası dolayısıyla,kanser hakkında ayrıntılı bilgi verdi.

 

Kanserin günümüzde önemi giderek artan bir sağlık ve yaşam sorunu olduğunu vurgulayan Oltulu, “Kanser nedenleri arasında hem genetik hem de çevresel faktörler bulunmaktadır. Çevresel faktörler yaşam biçimimiz (sigara-alkol tüketimi, beslenme alışkanlıkları) ile hava ve çevre kirliliği gibi faktörlerdir. Ailede kanser geçmişi,  yaş ve kadın-erkek oranına göre dağılım, değiştirilemeyen faktörler arasında yer almaktadır. Fakat sağlıklı bir yaşam ile bazı kanser türlerinin önüne geçilebilir. Örneğin; sigara-alkol tüketiminin kısıtlanması, sağlıklı beslenme, düzenli spor yapılması ve obezite kontrolü ile kanser gelişmesi riski  %30-35 oranında azaltılabilir.” sözleriyle kanser nedenleri hakkında bilgi verdi.

 

Yaşam tarzı değişikliklerinin yanı sıra, kanser belirtisi ya da kişinin herhangi bir yakınması olmasa da erken teşhis programlarına katılmak gerektiğini, kansere karşı savaşta erken tanı testlerinin oldukça önemli olduğunu belirten Oltulu, “Kanserde hastalığın tedaviye vereceği cevap tümörün yaygınlığı ile doğrudan ilişkilidir. Uygun tedaviler ile erken dönemdeki hastalıklar yüzde 80-90 iyileşirken, ileri dönem hastalıklarından iyileşme oranı yüzde 40-50 olarak belirtilmektedir.” sözleriyle erken tanının önemini vurguladı.

 

Kanserin erken teşhisi için yaptırılabilecek başlıca testler şunlar:

 

1. Mamografi: Kadınlarda en sık görülen kanser türlerinin başında gelen meme kanserinin erken teşhisi için, 40 yaşından itibaren her yıl düzenli olarak mamografik takiplerin yapılması gereklidir. Ailesinde meme kanseri öyküsü olan kadınların ise daha erken yaşlardan itibaren doktor kontrolünde olmaları büyük önem taşımaktadır. Tüm kadınların, meme kanseri riski taşımasalar bile 20 yaşından itibaren mutlaka her ay kendi kendilerini muayene etmeleri gerekir.

 

2. Smear Testi: Rahim ağzı kanseri, kanser nedenli kadın ölümlerinde önemli bir yer tutmaktadır. Bu nedenle tüm kadınların, cinsel yaşamları başladığı andan itibaren düzenli olarak smear testi yaptırması önerilmektedir. Jinekolojik muayenenin de yılda 1 kere yapılması, erken teşhis açısından hayati bir öneme sahiptir.

 

3. Kolonoskopi: Kalınbağırsak kanserine karşı 50 yaşından itibaren kolonoskopi yaptırılması önerilmektedir. Eğer bir polip bulunamazsa 5 yılda bir tekrarlanır. Kolon kanserinin erken teşhis edildiğinde ilk 5 yılda hayatta kalma oranının yüzde 90 larda iken geç kalındığında bu oranın çok düşmektedir

 

4. Ben takibi: Özellikle çok açık bir ten rengine sahip olanlar ve vücudunda fazla ben bulunanlar cilt kanseri konusunda daha yüksek risk faktörü altındadır. Yapısal özellikleri bu şekilde olanların, düzenli olarak benlerini bir dermatoloji uzmanına inceletmeleri cilt kanserinin erken teşhisi açısından önemlidir.

 

5. Gaitada gizli kan testi: Dışkıda gizli kan testi olarak bilinen “gaitada gizli kan testi”nin, 40 yaşından sonra yaptırılması önerilmektedir. Rutin olarak yaptırılması önerilen gizli kan testiyle, sadece mikroskobik inceleme ile görülebilen kan, gaitada inceleniyor.

 

6. Akciğer kanseri testleri: Akciğer kanseri, kanser türleri arasında erken teşhisi en zor türlerden biridir. Akciğer filminde bile çok belirginleşmedikçe görülemeyebilen bu kanser türüne karşı, son yıllarda geliştirilen yöntemler bulunuyor. Özellikle yoğun sigara içenlerde düşük ışın dozajlı spiral bilgisayar tomografisi öneriliyor.

 

Kanser hastalıklarının tedavisi güncel teknoloji cihazları ve hedefe yönelik tedavi seçenekleri sayesinde başarılı bir şekilde tedavi edilebiliyor. Günlük hayatımızda yapabileceğiniz küçük değişiklikler sayesinde, kanser riskine karşı korunma sağlayabilirsiniz.

 

Alerji Ve Alerjik Hastalıklar

Alerji Ve Alerjik Hastalıklar

  İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç.Dr. Songül Çildağ Ale...
Detay
Kanser Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kanser Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Esin Oktay, tüm dünyada ve ülkemizde Kanser hasta...
Detay
Talasemi  (Akdeniz Anemisi)

Talasemi (Akdeniz Anemisi)

Çocuk Hematoloji-Onkoloji Bilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Mediha Akcan, talaseminin  (Akdeniz Anemisi)  ...
Detay
Kalp Yetersizliği ve Koroner Arter Hastalığı

Kalp Yetersizliği ve Koroner Arter Hastalığı

  Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ufuk Eryılmaz kalp yetersizliğini, kalbin dokulara m...
Detay
Kardiyak MR İnceleme

Kardiyak MR İnceleme

Radyoloji Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Tuna Şahin, Kardiyak MR İncelemenin Kalp kası hastalıklarını inceleyen ve ka...
Detay
Pnömoni (Zatürre) Nedir?

Pnömoni (Zatürre) Nedir?

Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Şule Taş Gülen, tıp dilinde Pnömoni halk arasın...
Detay
Akılcı Antibiyotik Kullanımı

Akılcı Antibiyotik Kullanımı

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serhan Sakarya; enfeksiyonu m...
Detay
Kadın Hastalıkları ve Doğum Alanında Laparoskopinin Kullanımı

Kadın Hastalıkları ve Doğum Alanında Laparoskopinin Kullanımı

  Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Aktuğ Ertekin, laparoskopinin son yıllarda tıbbın bir&cced...
Detay
Diğer Başlıklar