Tıbbi Genetik Anabilim Dalı / Tıbbi Genetik Polikliniği

Klinik genetik birimimiz, genetik temelli hastalığı olan hasta ve ailelerine klinik tanı, tedavi, izlem ve genetik danışmanlık konularında hizmet vermektedir.

Klinik genetik hizmetleri anabilim dalı bünyesinde bulunan polikliniğimizde yürütülmektedir. Hasta ve/veya aileleri poliklinik hizmetlerimizden faydalanmak için kendileri başvurabilecekleri gibi, meslektaşlarımız tarafından da birimimize gönderilmektedirler.

Genetik temelli hastalıkların tanısı diğer hastalıklara göre daha uzun bir süreç gerektirmektedir. Bunun başlıca nedeni, çoğu genetik hastalığın “nadir rastlanan hastalıklar” grubuna girmesi, belirti ve bulgularının silik olması ya da zamanla belirginleşmesidir. Bu nedenle hastalarımızla yaptığımız ilk görüşme ve muayeneden sonra belirli aralıklarla klinik takiplerinin yapılması gereklidir. Bu takip dönemi hastalığa ait ön tanının kesinleştirilmesi ve hastalıkla ilgili güncel gelişmelerin hastamıza uygulanabilme potansiyeli açısından çok önem taşımaktadır.

En sık başvuru nedenleri arasında kısırlık (infertilite), akraba evliliği, çoğul düşükler (habitüel abortus), adet görememe (primer amenore), boy kısalığı, cinsiyet gelişimi problemleri, zeka geriliği (mental retardasyon), doğumsal normal dışı organ ve doku gelişimleri (multipl konjenital anomali), kas ve sinir hastalıkları (nöromusküler hastalıklar), doğumsal kalp ve damar hastalıkları, kemik ve eklem hastalıkları, metabolik hastalıklar, kanser olguları yer almaktadır.


KONSÜLTASYON HİZMETLERİ
Hastanemizdeki diğer branşların ve ilimiz belediye sınırları içindeki diğer hastanelerin konsültasyon istekleri yerine getirilmektedir.

 

GENETİK DANIŞMA
Genetik danışmanlık aynı ailenin farklı kuşaklarından insanları etkisi altına alabilen hastalıklar üzerinde uzmanlaşan tıp dalıdır. Bu hastalıklar, kalıtsal veya genetik hastalıklardır. Ailelerindeki bir hastalığın genetik olabileceğine dair endişeleri bulunan insanlar, bu hizmetten yararlanabilirler.
Genetik kliniğine başvurabilecek diğer kişiler şunlardır:

   ♦ Düşük veya ölü doğum durumlarıyla karşılaşan çiftler,

   ♦ Doğumdan kısa süre sonra bebekleri ölen insanlar,

   ♦ Gelişimi yavaş olan çocuklar,

   ♦ Genetik veya tanı koyulmamış bir hastalığı olan çocuklar,

   ♦ Ailesel kanser öyküsü olanlar,

 

Tibbi Genetik Polikliniği : Haftanın her günü saat 09.00 ile 17:00 arasında randevusuz olarak  yapılmaktadır.
Genetik Danışmanlık : Haftanın her günü saat 09.00 ile 17:00 randevusuz olarak yapılmaktadır.

 

İLETİŞİM
Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik Anabilim Dalı – AYDIN

Telefon          : 4441256
Laboratuvar    : 3330
Poliklinik         : 3065

 

Güncellenme Tarihi : 2.5.2019