Radyoloji Anabilim Dalı / Meme Görüntüleme

Meme kanseri kadınlarda oldukça sık görülen bir hastalık. Ortalama 10 kadından biri hayatının bir döneminde meme kanserine yakalanmakta. Erken evrede saptandığında meme kanseri, tedavi başarısı son derece yüksek ve yüz güldürücü. Meme kaybına gerek kalmadan, ağır kemoterapi gerekmeden, hastanın yaşam kalitesi korunabilmekte. Mamografi, meme kanserinde ölüm oranlarını azalttığı kanıtlanmış tek görüntüleme yöntemidir. Erken meme kanseri saptayabilmek için en önemli kurallar, yüksek kalitede tetkik yapılması ve deneyimli uzmanlar tarafından değerlendirilmesidir. 

 

Hastanemiz Radyoloji Anabilim Dalı Meme Görüntüleme Ünitesinin,  2010 yılında tüm cihaz parkı yenilemiştir.  Bölümümüzde en yeni teknoloji, tomosentez yapabilen tam alanlı Dijital Mamografi ve elastografi yapabilen üst düzey renkli Doppler ultrasonografi cihazları ile hizmet verilmektedir. Bu bulgular ışığında,  hastanemizde haftalık meme hastalıkları toplantıları radyoloji, genel cerrahi, patoloji ve onkoloji bölümlerinin işbirliği ile yapılmakta. Bu toplantılarda her bir hasta için en uygun tanı ve tedavi işlemleri planlanmakta ve uygulanmaktadır.

 

Mamografi kılavuzluğunda kalın iğne biyopsisi, vakum destekli biyopsi, işaretleme işlemleri yanı sıra, ülkemizde henüz yaygın olmayan Manyetik Rezonans eşliğinde biyopsi, işaretleme ve vakum destekli biyopsi işlemleri başarıyla uygulanmaktadır. Hastalarımızın klinik önceliğine göre, gününde tetkik ya da birkaç haftalık hızlı randevu sistemi ile çalışılmakta olup, tüm biyopsi işlemleri aynı hafta içerisinde gerçekleştirilmektedir.

Güncellenme Tarihi : 2.5.2019