Nükleer Tıp Anabilim Dalı / Kemik Sintigrafisi

KEMİK SİNTİGRAFİSİ NEDİR?

Kemik sintigrafisi, kemiğin hastalıklara olan reaksiyonunu gösteren duyarlı bir testtir. Kemiklerin görüntüsünün oluşturulması için küçük bir miktar radyoaktivite kullanılır. Bu doktorunuzun hastalığınızı anlamasına yardım eder.

SİNTİGRAFİ GÜVENLİ MİDİR?

Evet. Bu çalışma için aldığınız radyasyon dozunun mümkün olduğu kadar düşük olduğundan emin olabilirsiniz.  

SİNTİGRAFİ İÇİN HAZIRLANMAM GEREKLİ Mİ?

Hayır. Normalde olduğu gibi yiyip içebilir, kullanmakta olduğunuz ilaçlarınız varsa almaya devam edebilirsiniz.  

SİNTİGRAFİ NASIL YAPILACAK?

Kliniğe gelişinizden kısa süre sonra kolunuzdan küçük bir enjeksiyon yapılacak. Bu yan etkisi olmayan radyoaktif bir maddedir. Gama kamera ile yapılacak olan çalışma, enjeksiyondan 3-4 saat sonra başlayıp yaklaşık 45 dakika sürecektir. Bu sırada herhangi bir rahatsızlık hissetmeyeceksiniz. Randevu kağıdınızda enjeksiyonun saat kaçta olacağı ve tekrar kliniğe kaçta dönmeniz gerektiği yazılı olacaktır.

SİNTİGRAFİ NASIL YAPILIR?

Sintigrafi siz yatarken alınacak görüntülerden oluşur. Kamera görüntülenmek istenen vücut kısmına yakın olarak yerleştirilir. Normalde sintigrafi için soyunmanıza gerek yoktur. 

SİNTİGRAFİDEN ÖNCE PERSONELE SÖYLEMEM GEREKEN BİR ŞEY VAR MI?

Bayan hastalarımız, hamileyseniz veya hamile olduğunuzdan şüphe ediyorsanız lütfen bizi haberdar edin. Ayrıca, bebeğiniz var ve emziriyorsanız bize bildiriniz.  

ENJEKSİYON İLE SİNTİGRAFİ ARASINDA NE YAPABİLİRİM?

Hastaneden ayrılabilir veya kliniğimizde bekleme salonunda oturabilirsiniz. Bekleme sırasında aperatif bir şeyler yiyebilirsiniz. Mümkün olduğu kadar çok sıvı almalısınız. Çünkü bu, filmlerin kalitesini arttıracaktır.  

YAN ETKİLERİ VAR MI?

Hayır. Radyoaktivite vücuttan çok hızlı bir şekilde atılır. Bu kendinizi hasta veya uykulu hissetmenize neden olmaz.  

HERHANGİ BİR ÖNLEM ALMAM GEREKLİ Mİ?

Evet. Enjeksiyondan sonra ve günün geri kalan kısmında küçük çocuklar ve hamilelerle, gereksiz yakın temastan kaçının. Kliniğe gelirken çocuk veya hamile olmamak şartı ile bir kişi size refakat edebilir.  

SİNTİGRAFİDEN SONRA NE YAPABİLİRİM?

Evinize gidebilir veya işinize dönebilirsiniz.Araba kullanabilir, normalde olduğu gibi yiyip içmenize ve ilaçlarınızı almaya devam edebilirsiniz.  

Güncellenme Tarihi : 2.5.2019