AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ
AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ
Kadınlar Gününde Osteoporoz Eğitimi

Kadınlar Gününde Osteoporoz Eğitimi

Osteoproz Eğitimi, 8 Mart 2019 tarihinde Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ömer Faruk Şendur ve Doç. Dr. Elif Aydın’ın sunumuyla AİSYEM Toplantı Salonu’nda gerçekleşti.

Eğitime,  Rektörümüz Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, Rektör Danışmanı Üroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Dündar, Öğretim Üyeleri öğrenciler ve personelimiz katıldı.

Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir,  Osteoporuzun yaygın bir rahatsızlık olması sebebiyle oldukça önemli bir eğitim olduğunu vurgulayarak, başta Prof. Dr. Ömer Faruk Şendur olmak üzere bu çalışmada emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.

Prof. Dr. Ö. Faruk Şendur, ‘Osteoporuzu Tanıyalım’ konulu sunumunda,  osteoporuzu kemik dokunun çeşitli nedenlerle güçsüz ve kırılabilir duruma gelmesiyle oluşan iskelet kemiklerinin hastalığı olarak tanımladı.

En sık görülen kemik hastalığı olması sebebiyle osteoporuzun önemine dikkat çeken Şendur, kemiği ve osteoporozun kemik üzerindeki etkilerini paylaştı. Ayrıca risk grupları, osteoporoz belirtileri, tanı yöntemleri, osteoporozun sonuçları, kırığın sık görüldüğü bölgeler, osteoporozdan korunma yolları, osteoporoza yararlı egzersizler ve tedavi konularında bilgi verdi.

Prof. Dr. Ö. Faruk Şendur, günlük yaşam için ipuçları vermesinin ardından, osteoporozun önlenebilir bir hastalık olduğuna vurgu yaptı ve kadınlarda daha yaygın görülen osteoporozu ayrıntılı olarak ele alan Şendur  “Tüm kadınların kadınlar günü kutlu olsun.” sözleriyle sunumuna son verdi.

Kemik Sağlığı Anne Karnındayken Başlıyor

Doç. Dr. Elif Aydın ‘Osteoporozdan Korunma’ konulu sunumunda, çocukluk yaşlarından itibaren beslenmeye dikkat edilmesi gerekliliğini vurguladı ve “Kalsiyum kemiklerin temel yapı taşıdır.” dedi.

Aydın, kalsiyum açısından zengin beslenmenin önemine dikkat çekerek beslenme önerilerinde bulundu ayrıca; sigara ve alkolün kullanılmaması gerektiğini, D vitaminin kemik erimesini önleyeceğini belirtti.

Doç. Dr. Elif Aydın, D vitaminini elde etme yolları, kemik sağlığını olumsuz yönde etkileyen ilaçlar, egzersiz, osteoporoza bağlı kırıklardan korunma yolları ve doktor kontrolü konularında bilgi vererek sunuma son verdi.

Eğitim, aktif bir şekilde gerçekleşen soru-cevap bölümü nün ardından gerçekleşen kokteyl ile sona erdi.

 

 

 

 

 

 

 

Fotoğraf Galerisi444 1 256
hastane@adu.edu.tr
Zafer Mahallesi
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi,
09100 Efeler/Aydın
444 1 256
hastane@adu.edu.tr
Zafer Mahallesi
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi,
09100 Efeler/Aydın