AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ
AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ
KANAMA EĞİLİMİ OLAN HASTADA BİKÜSPİT AORT KAPAK TAMİRİ BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ
16.6.2022

KANAMA EĞİLİMİ OLAN HASTADA BİKÜSPİT AORT KAPAK TAMİRİ BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesine nefes darlığı şikayeti ile başvuran 65 yaşındaki Ekrem Özdemir’in kalbinden çıkan ana atardamarında (aort) anevrizma (balonlaşma) ile aort kapağında yapısal bozukluğa (biküspit aort) bağlı ileri derecede yetmezlik saptandı. Kanamaya eğilim (von Willebrand) hastalığı da saptanan Ekrem Özdemir, 2 Haziran 2022 tarihinde geçirdiği başarılı bir kalp ameliyatı sonrası sağlığına kavuştu.

Ameliyatı gerçekleştiren Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr.Berent Dişcigil, yaptığı açıklamada, “Hastamız Ekrem Özdemir’in doğuştan bozuk olan aort kapağını protez kapak ile değiştirmemiz gerekiyordu. Ancak hastamızda genetik olarak kanamaya eğilim (von Willebrand) hastalığı da mevcuttu. Yani protez kapak sonrası kullanması gerekli olan kan sulandırıcı ilaçları kullanamayacaktı. Kapak tamiri tek seçenek idi. Hastamızı açık kalp ameliyatına aldık, biküspit aort kapağını önce tamir ettik sonra tamir ettiğimiz bu kapağı koruyarak aortun balonlaşan kök kısmını tamamıyla çıkardık ve suni damar ile yeniden aort damarı oluşturduk. Böylece hastamızın hem aort damarının yırtılma riskini ortadan kaldırdık hem de protez kapağa bağlı kanama risklerinden korumuş olduk. 

Bu ameliyat, kalp cerrahisinin teknik olarak en zor ameliyatlarının başında gelir. Dünyada yalnızca deneyimli kalp merkezlerinde uygulanabilen bu ameliyatı hastanemizde gerçekleştirmiş olmaktan öncelikle hastamızın sağlığına kavuşmuş olmasından dolayı mutluyum” dedi.

Prof. Dr. Dişcigil, multidisipliner yaklaşımın başarı için şart olduğunu, hastamızın sağlığına kavuşmasında anestezi, kardiyoloji, hematoloji, göğüs hastalıkları, nefroloji ve enfeksiyon hastalıkları başta olmak üzere hastanedeki tüm birimlerin çok önemli katkıları olduğunu sözlerine ekledi.

Ekrem Özdemir’i ziyaret eden ve kendisine geçmiş olsun dileklerini ileten Hastanemiz Başhekimi Doç. Dr. Gülnur Taşçı Bozbaş, Hastanemizin bu denli kompleks ameliyatları gerçekleştirebilecek yetkinliğe ulaşmış olmasının Aydın ili ve çevresi için önemli bir kazanım olduğunu belirterek öğretim üyemizi ve ekibini tebrik etti.444 1 256
hastane@adu.edu.tr
Zafer Mahallesi
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi,
09100 Efeler/Aydın
444 1 256
hastane@adu.edu.tr
Zafer Mahallesi
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi,
09100 Efeler/Aydın