AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ
AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ
Diyabet Farkındalık

Diyabet Farkındalık

 

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyemiz Doç. Dr. Mustafa Ünübol 14 Kasım Dünya Diyabet Günü” olması nedeniyle diyabet hakkında önemli bilgiler verdi.

Doç.Dr. Mustafa Ünübol,Her yıl tüm dünyada Diyabet Farkındalık günü olarak çeşitli aktivitelerle kutlanmaktadır. Dünyadaki diyabetli hasta sayısının yaklaşık 425 milyonu geçtiği bilinmektedir. Ülkemizde de bu sayının 10 milyonun üzerinde olduğu ve her 7 erişkinden birinin diyabet hastası olduğu düşünülmektedir. Ve gün geçtikçe diyabetli hasta sayısı bir salgın gibi hızla artmaktadır. Özellikle ülkemizdeki diyabetli hasta sayısının dünyaya ve Avrupa ülkelerine göre çok daha fazla olduğu, ülkemizde bu kadar sık görülen ve hızla artan bu hastalığa dikkat çekebilmek, diyabetle mücadele edebilmek ve diyabet farkındalığını artırmak için 14 Kasım Dünya Diyabet günü önemli bir fırsattır. dedi.

Diyabet hastalığına erken müdahale edilmediğinde görme kayıpları, böbrek yetmezliği, genç yaşta kalp krizi, inme, sinir ucu hasarları, ayakta yaralar, gangren ve buna bağlı olarak ayak kayıplarına neden olduğunu belirten Ünübol, aynı zamanda ülke ekonomisi için de çok büyük maliyetlere yol açtığını söyledi.

Ünübol,Erişkin yaşta görülen görme kayıplarının, travma ya da kaza olmadan görülen ayak ampütasyonlarının, diyaliz gerektiren böbrek yetmezliği hastalarının büyük bölümü diyabete bağlı gelişmektedir. Ama biz biliyoruz ki, diyabetin oluşturduğu doku ve organ hasarları hiç gelişmeden önlenebilmektedir. Hastalar iyi bir kan şekeri kontrolü ile sağlıklı bir yaşam sürebilmektedir. Bunu başarmak, erken tanı ve başarılı tedavilerle sağlanabilmektedir. Ancak bu konuda en büyük görev hastalarımıza düşmektedir. Hastaların bilinçli bir şekilde beslenmelerine dikkat etmeleri, tedavilerini aksatmamaları, sigara gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmaları, düzenli egzersiz yapmaları ve hareketli bir yaşam sürmeleri ile diyabetin getireceği hasarlar sorunsuzca önlenebilmektedir. dedi.

Tip 2 diyabetli hastaların çoğunda aynı zamanda çağımızın en önemli sorunlarından birisi olan obezitenin mevcut olduğuna dikkat çeken Ünübol, kilo arttıkça hastaların kan şekeri düzeylerinin normale gelmesi ve tedavisinin zorlaştığını, bu nedenle sağlıklı beslenilmesi, egzersiz yapılması ve obez bireylerde istemli kilo verilmesinin tedavinin en önemli parçaları arasında yer aldığını belirtti.

Diyabetle mücadelede aslında en önemli noktanın, hastalığın oluşmadan önlenebilmesine değinen Doç.Dr. Mustafa Ünübol, Özellikle ülkemizde giderek artan diyabet ve obezitenin önüne geçebilmek için hepimize büyük görevler düşmektedir. Ailelerinin bilinçlendirilmesinden, okullarda çocuklarımızın beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesine, sporun teşvik edilmesine, zararlı alışkanlıklardan uzak durulmasına kadar birçok noktada harekete geçmeliyiz. Özellikle bilgisayarın, tabletlerin önüne hapsolmuş, sağlıksız gıdalarla beslenip,  sporu, egzersizi zaman kaybı olarak gören obez bir toplum olmamak için mücadele etmeliyiz. İleride diyabetin getirdiği birçok sorunla karşılaşmamak için, diyabet olmadan ona ‘dur’ diyebilmek için 14 Kasım Dünya Diyabet gününü bir fırsat olarak görüp sevdiklerimizi, yakınlarımızı, çocuklarımızı sağlıklı beslenmeye ve düzenli egzersiz yapmaya davet edelim.” sözleriyle açıklamalarına son verdi.

                                                                                                         444 1 256
hastane@adu.edu.tr
Zafer Mahallesi
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi,
09100 Efeler/Aydın
444 1 256
hastane@adu.edu.tr
Zafer Mahallesi
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi,
09100 Efeler/Aydın