AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ
AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ
Skolyoz Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Skolyoz Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Omurga eğriliği ya da tıptaki adıyla skolyoz yaygın olarak görülen bir rahatsızlıktır. Vücutta ciddi sorunlara yol açabilen skolyoz nedir? Belirtileri nelerdir? Tedavisi var mıdır? gibi merak edilen soruları Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç.Dr. Mutlu Çobanoğlu yanıtladı.

Skolyoz Nedir?

Skolyoz omurganın sırt veya bel bölgesinde yana doğru eğilmesi sonrası oluşan şekil bozukluğudur.

Skolyozun Nedenleri Nelerdir?

Birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Doğumsal kemik bozuklukları(konjenital), kas ve sinir sistemi hastalıkları, çeşitli bağ dokusu ve metabolik hastalıklar, travma gibi birçok hastalığa bağlı olarak ortaya çıkan bir bulgu olarak değerlendirebiliriz. Ancak klinikte en sık nedeni bilinmeyen tip yani idiopatik skolyoz ile karşılaşmaktayız. Nedeni bilinmemekle birlikte skolyoz kız çocuklarında erkeklere göre daha sık görülmektedir.

Skolyoz belirtileri nelerdir?

En sık belirti omurgada görülen anormal eğriliktir. Başlangıç dönemlerinde yakınmaya neden olmadığı için çoğunlukla tanı tesadüfen konur.  Sırt ve ya belde şekil bozukluğu, omuzlarda seviye farkı, sırtta veya belde tümseklik, gövdenin sağa ya da sola kayması gibi şikayetler omurgada görülen anormal eğriliğe eşlik edebilmektedir. Tanısı tıbbi öykü ve fizik muayenenin yanı sıra tüm omurgayı içine alan görüntüleme ile konulur. Tüm omurganın ayakta çekilen ön-arka ve yan görüntülerinde eğrilik açısı ölçülür.

Şekil Bozuklukları Erken Yaşta Fark Ediliyor Mu?

Skolyoz birçok hastalığa bağlı olabildiği için erken ya da geç çocuklukta her yaş grubunda görülebilmektedir. Erken saptandığında tedavide başarı elde etme oranı daha yüksektir.

Skolyoz Kalıtsal Bir Sorun Mudur?

Tam olarak kalıtsal özelliği var diyemeyiz. Ancak kalıtsal olabilecek başka durumlarla konjenital skolyoz kalıtsal bir hastalığa eşlik edebilir. Aile öyküsü varsa diğer aile bireylerinde de skolyoz ile karşılaşıldığı olabiliyor. Ancak skolyozun genetik bir hastalık olduğuna dair bir bilimsel kanıt bulunmamaktadır.

Skolyoz Nasıl Tedavi Ediliyor?

Yaş grubuna ve tabiki altta yatan nedene göre skolyozun tedavisi değiştiği için tedavinin kişiselleştirilmesi gerekmektedir. Bu sebeplerden dolayı skolyoz için tüm durumlara uygulanabilecek doğru ve tek bir tedavi seçeneği yoktur. Amaç, görünümsel olarak düzgün, dengeli ve ağrısız bir omurga elde etmektir. Skolyoz seyrinin hastadan hastaya farklılık göstermesi nedeniyle uygulanan tedaviden de elde edilecek sonuçlar aynı derecede olmayabilir. Tedaviyi gözlem-izlem, korse tedavisi ve cerrahi olmak üzere üçe ayırabiliriz.

Ameliyatsız Skolyoz Tedavisi Nasıl Olur?

Gözlem-İzlem:   Omurga eğriliğinin tedavisinin amacı eğriliğin ilerlemesini engellemek, durdurmak ve dengeli bir omurga elde etmektir. 20-25 dereceden küçük eğriliklerde iskelet gelişimi tamamlanmaya yakın hastalar için sadece izlem uygundur. Bu süreçte belli aralıklar ile takip ve ve genel vücut kondisyonunu artırmak gerekmektedir. Skolyoza özel fizik tedavi egzersizleri de faydalı olabilmektedir.

Korse Kullanımı Skolyoz Tedavisinde Etkili Midir?

Büyüme potansiyeli olan ve skolyoz açısının 20-40 derecede olduğu durumlarda korse önerilmektedir. Korse tedavisinde en önemli faktör hasta uyumudur. Çünkü günde 23 saat korse kullanımı öneriliyor. Korse tedavisi büyüme potansiyeli bittikten sonra sonlandırılıyor.  

Ameliyattan Sonra Düz Bir Omurgaya Sahip Olmak Mümkün Mü?

Cerrahi genel olarak 40-45 derece üzerindeki eğriliklerde gündeme gelir. Omurga uzadıkça iç organlara da yeterli kapasite sağlıyor. Akciğer gelişimi tamamlayan hastalarda düzeltme ve dondurma işlemi uygulanıyor. Omurgada dondurma işlemi uygulandığı için mümkün olan en az seviyede işlem ile düzeltme sağlanıyor. Bunun için de ameliyat öncesi dikkatli planlama yapılması gerekiyor.  Skolyozu olan 10 yaş altı ameliyat olması gereken olgularda da skolyoz tipine göre büyüme dostu yöntemler tercih ediliyor. Çocuğun gelişimi boyunca da bu hastalar takip edilmektedir.

Ameliyat Sonrası Başarı Oranı Nasıldır?

Skolyozun cerrahisinde önemli endişe ameliyat sırasında hastaların felç olması riskidir. Daha önceki yıllarda ameliyat sırasında yapılan müdahalelerin omurilik üzerindeki etkileri görülemeyip ameliyat sonuna doğru hastalar uyandırıldığında felç olup olmadıkları anlaşılabiliyordu. Günümüzde ise nöromonitorizasyon işlemi ile ameliyat sırasında sinirlerin işlevlerini devamlı olarak takip edilmektedir. Böylelikle ameliyat sırasındaki herhangi bir işlemin sinirler üzerinde yarattığı etki anında belirlenip gerekli müdahale yapılabilmektedir. Nöromonitorizasyon işlemi sayesinde felç korkusuyla yapılamayan ameliyatların günümüzde yapılabilir hale gelmesi sağlanmıştır.

Ameliyattan Sonra Hastaların Takibi Nasıl Oluyor?

Ameliyat sonrası ilk 4-5 gün ağrı olabilir ve hastanede ilaçlarla kontrol edilir. Ağrı düzeyi giderek azalır. Hastanede ameliyattan sonraki 2-3 gün içinde yürüyebilir ve oturabilir hale gelmektedir. Çoğunlukla birkaç haftada günlük yaşama dönülmektedir. Ancak yapılan ameliyatın büyüklüğü ve ameliyata karşı verilen yanıt her kişide aynı değildir. Ameliyat sonrası dönem ailelere anlatılır ve kendilerinden sakin şekilde çocuk ile ilgilenmeleri tavsiye edilir. Hastalar ameliyat sonrası daha sık olmak üzere düzenli olarak kontrollere çağırılırlar.

Ameliyat Sonrasında Hastalar Egzersiz, Spor Yapabilirler Mi?

Evet yapabilirler. Yaklaşık olarak ameliyat sonrası üçüncü ayda yüzme ve benzeri sporlara, altıncı ayda koşma ve bisiklet sürme, bir sene geçtikten sonra da istenilen sporun yapılmasına izin verilmektedir.

Skolyoz Hastası Hamile Kalabilir Mi?

Skolyoz hastası olan bir kişi hamile kalabilir ve normal yolla doğum yapabilir.

 444 1 256
hastane@adu.edu.tr
Zafer Mahallesi
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi,
09100 Efeler/Aydın
444 1 256
hastane@adu.edu.tr
Zafer Mahallesi
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi,
09100 Efeler/Aydın