AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ
AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ
Kanser Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kanser Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Esin Oktay, tüm dünyada ve ülkemizde Kanser hastalığı insidansının giderek arttığını belirterek 1-7 Nisan Kanser Haftası dolayısı ile kanser hakkında ayrıntılı bilgi verdi.

Kanser nedenleri arasında hem genetik hem de çevresel faktörler bulunduğunu aktaran Oktay,  “Çevresel faktörlerlerin %90’ını sigara,alkol, obezite, radyasyon, kanserojen maddelere maruziyet, çeşitli enfeksiyonlar oluşturur. Ailesinde kanser hastalığı sık görülen bireylerin mutlaka genetik danışmanlık ve kansere yatkınlık yaratan genetik bozuklukların olup olmadığının test edilmesi için genetik polikliniklerine başvurması gerekir. Ayrıca ailesinde kanser öyküsü sık olan kişilerin genetik yatkınlıkları olmasa bile KETEM’in (Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezleri) tarama programlarına girmeleri öneriyoruz.” sözleri ile genetik ve çevresel faktörler hakkında bilgi verdi.

Kanserden korunma yollarının bilinmesinin ve erken teşhisin önemini kavramanın aslında toplumumuzda ve yöremizde kanser hastalığının bu hızlı artışına engel olabileceğini vurgulayan Oktay,  “Kanserden korunmak için kanserojen maddelerden uzak durmak gerekir. Sigara, alkol, radyasyon, mesleki maruziyet ve kimyasal maddelerle temas kanserojenlere maruziyetin temelini oluşturur. Bunlar dışında sağlıklı beslenmek ve obezite ile savaş, ek olarak da düzenli fiziksel aktiviteyi hayatımıza sokmak bizi kanserden korumanın diğer yöntemleridir. Ayrıca Hepatit B ve C Virus, Human Papilloma Virus gibi kan ve cinsel yoldan bulaşan enfeksiyon ajanlarından korunmak ve bu konuda toplumumuzu bilinçlendirmek de kanserden korunmak için çok önemlidir.” sözleriyle kanserden korunmak için dikkat edilebilecek hususları aktardı.

Kanser hastalığının erken teşhisinde tarama yöntemleri ve toplum tarama politikaları uygulandığını, ülkemizde meme kanseri, toplum tarama politikası programında olduğunu belirten Oktay,  “Tarama yöntemlerinde kullanılan testler şunlardır: mamografi, smear testi, gaitada gizli kan, derideki nevüs(benler)lerin takibi, kolonoskopi ve endoskopi, risk altındaki kişilerde akciğer grafisi sayılabilir. Genelde tarama başlama yaşı 40 yaş ve üstü olarak belirtilir. Ancak ailesinde kanser hastalığı sık görülen ve genç yaşta görülen hastalar taramaya daha erken başlamalıdır. Bu risk faktörlerine sahip kişilerin kendi aile hekimlerine ve KETEM’e başvurmalarını öneriyoruz.” şeklinde konuşarak kanser tarama testlerini belirtti ve risk faktörü taşıyan kişilerin hekime danışmasının önemine vurgu yaptı.

Günümüzde kanser hastalığının tedavisinde çok yol katledildiğini ve bir çok kanserde kür şansı elde edildiğini belirten Dr. Öğretim Üyesi Esin Oktay “ Hem kanserden korunmak isteyenlere hem de kanser hastalarına son olarak şu tavsiyeyi vermek istiyorum. Kanser hastalığının vücutta gelişmesi çok basit bir durum değildir. Karışık, çok sayıdaki mekanizmalarla kontrol edilen kendi vücudumuzdaki, kendi hücrelerimizdeki mutasyonlar sonucu oluşur. Bir tek vitaminin eksik olması ile oluşabilecek veya bir bitkinin özütüyle tedavi edilebilecek basit bir hastalık değildir. Lütfen sağlığınız için onkoloji uzmanlarının sözlerine ve tedavilerine önem veriniz. Henüz daha insanlar üzerinde çalışması yapılmamış, ilaç olarak onaylanmamış ve yan etkileri, içindeki maddelerin etkileşimlerini bilinmeyen bitki özütleri ve hekiminizin onaylamadığı vitamin takviyeleri kullanmayınız.” sözleriyle açıklamalarına son verdi.444 1 256
hastane@adu.edu.tr
Zafer Mahallesi
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi,
09100 Efeler/Aydın
444 1 256
hastane@adu.edu.tr
Zafer Mahallesi
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi,
09100 Efeler/Aydın