AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ
AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ
Erektil Disfonksiyon (İktidarsızlık, Sertleşme Problemi)

Erektil Disfonksiyon (İktidarsızlık, Sertleşme Problemi)

Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Erhan Ateş, halk arasında iktidarsızlık tıp dilinde ise´erektil disfonksiyon´ olarak tanımlanan rahatsızlığı, başarılı bir cinsel ilişki için yeterli ereksiyonun (sertleşmenin) sağlanamaması ve/veya sürdürülememesi durumunun süreklilik kazanması olarak belirtti.
 
Tüm dünyada 150 milyondan fazla erkeği ve eşini etkileyen erektil disfonksiyonun (ED) fiziksel ve psikososyal sağlık üzerine derin etkiler bırakan, kişilerin yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir sağlık sorunu olduğunu aktaran Ateş,  beklenen yaşam süresinin artmasıyla birlikte ED sıklığının da artacağı düşünüldüğünü, ülkemizde 40-70 yaş arası erkeklerde ED sıklığının %69.2 olduğunu, bu oranın bölgelere göre faklılık göstermekle birlikte ülkemizde 5.3 milyon erkeğin ED’den etkilendiğinin bildirildiğini ifade etti.
 
Erektil Disfonksiyon nedenleri nelerdir? 
 
Erektil disfonksiyon organjk ve/veya psikojenik kökenli çok sayıda nedene bağlı olarak gelişebilir. Organik nedenler damarsal, sinirsel, hormonal veya penis dokusu (kavernozal) anormallikleri veya lezyonlarına bağlıdır.
 
Erektil disfonksiyona yol açan risk faktörleri;
 
 
Sistemik Hastalıklar: Diyabet,Hipertansiyon,Koroner arter hastalığı (Kalp hastalığı),Kronik böbrek yetmezliği
Kronik karaciğer yetmezliği
 
Nörolojik Hastalıklar: Serebrovasküler hastalıklar (İnme vs.),Multipl Skleroz,Parkinson hastalığı,Alzheimer hastalığı
 
Endokrin Hastalıklar: Hipertiroidi (Tiroidin fazla çalışması),Hipotirodi (Tiroidin az çalışması),Hipogonadizm (Erkeklik hormonunun azalması),Hiperprolaktinemi,Hiperöstrojenizm
 
Penis ile İlgili Faktörler: Penise gelen ya da giden damarların problemleri, Penisin süngersi yapısını etkileyen hastalıklar (Peyronie hastalığı (Peniste eğrilme))
 
Psikiyatrik Hastalıklar: Depresyon
 
Diğer Nedenler: Yaşlılık,Kolesterol hastalığı (Hiperlipidemi),Şişmanlık,Aşırı sigara tüketimi, alkolizm, uyuşturucu madde kullanımı,İlaç yan etkileri
 
Erektil Disfonksiyon tedavisi nedir?
 
Yaşam Tarzı Önerileri: Genel sağlık sorunlarının iyileştirilmesi sertleşme bozukluklarına ilişkin şikayetlerin azalmasını sağlayabilir. Sigarayı bırakmak, daha az alkol tüketmek ve düzenli egzersiz yapmak başlıca öneriler arasındadır. Bununla birlikte şeker, tuz ve yağlı yiyeceklerin kısıtlanması hem genel yaşamı hem de cinsel ilişki kalitesini iyileştirir.
 
Oral tedaviler:(Ağızdan hap kullanımı):Sertleşme bozukluğu tedavisinde ilk önerilen tedavi fosfodiesteraz tip 5 inhibitörleridir. Bu ilaçlar penisteki damarlarda genişlemeye neden olur ve kan akımını arttır. Ülkemizde bu ilaç grubundan sildenafil, tadalafil ve vardenafil bulunmaktadır. Olası yan etkileri nedeniyle bu ilaçların hekim kontrolünde kullanımı gerekmektedir. Fosfodiesteraz tip 5 inhibitörlerinin başlıca yan etkileri: baş ağrısı, ciltte kızarıklık, mide yanması, burun tıkanıklığı ve uyuşukluk hissidir. Nitrat içeren ilaçlar kullanan hastalarda fosfodiesteraz tip 5 inhibitörlerinin kullanımı ani kan basıncı düşüklüğüne neden olabilir. Bu ilaçların doktor önerisiyle kullanılması gerekmektedir.
 
Topikal Tedaviler:Küçük bir tablet (Alprostadil) özel uygulayıcısıyla üretradan (dış idrar yolu) içeri itilir. Burada eriyen ilaç, idrar yolu duvarından emilerek penis damarlarının düz kaslarında gevşeme sağlayarak kan akımını arttırır ve 5-10 dakika içinde ereksiyon gerçekleşir.
 
Vakumlu Sertleşme Cihazları:Bu cihazlar silindir şeklindedir ve penisi çevresinden sıkan bir lastik veya silikon halkası bulunur. Yine ilk basamak tedavilerin başarısız olduğu durumlarda kullanılmaktadır. 
 
İntrakavernöz Enjeksiyonlar (Penise iğne tedavisi): Penis içerisindeki süngerimsi dokuya ilaç enjekte edilerek uygulanan bir tedavi seçeneğidir. İlk aşamada kullanılan yaşam tarzı değişiklikleri ve fosfodiesteraz tip 5 inhibitörlerinin fayda göstermediği durumlarda bu tedavi önerilir. Enjeksiyondan 10-15 dakika sonra cinsel uyaran olmasa dahi sertleşme gerçekleşir. Bu tedavinin en sık yan etkisi peniste ağrı olmasıdır. En ciddi yan etkisi ise derhal hekime başvuruyu gerektiren sertleşmenin 4 saatten uzun sürmesi ve ağrılı olması ile karakterize priapizm durumudur. 
 
Şok Dalga Tedavisi: Sertleşmenin iyileştirilmesi için düşük yoğunluklu, odaklanmış şok dalgalarının kısa aralıklar halinde penise verildiği bir tedavi şeklidir. Birden fazla seans halinde uygulanır ve gerekirse tekrarlanabilir. Bu tedavi penis dokusunda küçük çaplı bir hasar meydana getirir ve iyileşme sürecinde yeni kan damarları oluşumuna yol açar. Böylece penise giden kan akımı artmış olur ve sertleşme kalitesiiyileşir.
 
Penil Protez İmplantasyonu: Halk arasında ‘’mutluluk çubuğu’’ olarak bilinen penil protezler şiddetli sertleşme bozukluğu olan hastalarda diğer tedavilerin başarısız olduğu durumlarda cerrahi olarak yerleştirilir. Bu işlem sırasında penisin içerisine sertleşmeyi sağlayacak protezler yerleştirilir. İki çeşit penil protez vardır: Yarı sert (şişirilemeyen) protezler ve şişirilebilir protezler.Yarı sert protezler penisin sertleşme odacıklarına yerleştirilen bükülebilir iki çubuktan oluşur. Şişirilebilir protezler ise içi sıvı dolu cihazlardır. Penisin içine yerleştirilen iki şişirilebilir silindir, testis torbasına yerleştirilen bir pompadan ve sıvıyı depolayan bir rezervuardan oluşur. Şişirilebilir protezler daha doğal bir sertleşme sağladıkları için daha sık kullanılırlar. Penil protez implantasyonu tedavisi kliniğimizde de başarıyla uygulanmaktadır.
 

Hazırlayan: Zeynep Şule Yüksel - Ezgi Toygar

 

Dahili: 2599 - 2534444 1 256
hastane@adu.edu.tr
Zafer Mahallesi
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi,
09100 Efeler/Aydın
444 1 256
hastane@adu.edu.tr
Zafer Mahallesi
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi,
09100 Efeler/Aydın