AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ
AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ
 15 Kasım Dünya KOAH Günü

15 Kasım Dünya KOAH Günü

 
TC Sağllık Bakanlığı ve Türk Toraks Derneği işbirliği ile15 Kasım 2017 tarihinde Dünya KOAH günü etkinlikleri yapılarak toplumumuzda, sağlık çalışanlarında ve sağlık yöneticilerinde KOAH farkındalığı ile bilincin artırılması hedeflenmektedir. Bu kapsamda Prof. Dr. Mehmet Polatlı, KOAH hakkında bilgi verdi.
 
Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türk Toraks Derneği İzmir Şubesi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Polatlı, KOAH’ı  (Kronik (Müzmin) obstrüktif (Tıkayıcı)Akciğer Hastalığı) nefes yollarındaki mikrobik olmayan bir iltihaplanma sonucu oluşan daralmaya bağlı nefes alıp verme güçlüğü ile seyreden ilerleyici bir akciğer hastalığı olarak tanımladı ve hastalık müzmin bronşit ve amfizem olarak da bilindiğini belirtti.
 
KOAH isminin telaffuz edilme güçlüğü ve hastalık yakınmalarının astıma benzer olması nedeniyle hastalığın çok önemli bir sağlık sorun olmasına rağmen iyi tanınmadığını aktaran Polatlı,  “Türkiye'de toplumda 40 yaş üstü her 5 kişiden birinde KOAH vardır. Oysa 10 KOAH hastasının sadece biri doktora başvurmuş ve doğru tanı alabilmiştir. Bu durumda, ülkemizde bulunan 3-5 milyona yakın KOAH'lı hastanın sadece 300-500 bini kendisinde hastalık olduğunu bilmektedir. Ayrıca KOAH en önemli ölüm nedenleri arasında, dünyada ve Türkiye’de 3. sıradadır. Dünyada ölüm nedenleri arasında ilk 3 sırada yer alan hastalıklarda ölüm oranları son yıllarda belirgin azalırken KOAH’dan ölümler hızla artış göstermektedir.” şeklinde konuştu.
 
Sigara, puro, pipo, nargile gibi tütün ürünleri, termik santraller, fabrikalar ve trafikteki arabaların egzozlarından çevreye yaydıkları kirli hava, ısınma ve yemek pişirme amaçlı evlerdeki soba veya ocaklarda yakılan odun, tezek, ağaç kökleri ve kömürün dumanı ve tozlu dumanlı işyerlerinde soluduğumuz kirli havayı KOAH gelişimine neden olan veya belirtilerini arttıran en önemli sebepler olarak aktaran Polatlı, Sigara içmeyenlere göre sigara içenlerde KOAH gelişme riskinin 30 kata kadar arttığını, KOAH nedeniyle gerçekleşen ölümlerin erkeklerde % 85’inden, kadınlarda % 69’undan sigara içiminin sorumlu olduğu ifade etti ve  “Sigara dumanına ergenlik döneminden itibaren maruz kalanlarda akciğer gelişmesi olumsuz olarak etkilenmekte ve KOAH bulgularının daha erken yaşlarda ortaya çıkma riski de artmaktadır.” sözleriyle sigara etkisi hakkında bilgi verdi.
 
Pasif sigara dumanının da KOAH ile ilişkili olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Mehmet Polatlı,   “Hamilelik döneminde annenin sigara kullanması doğacak bebeğin akciğer gelişiminde gerilemeye yol açmaktadır. Çocukluk dönemindeki duman maruziyetide akciğer gelişiminin yavaşlamasına neden olmaktadır. Sonuç olarak hangi yaşta olursa olsun, aktif ve pasif sigara dumanı maruziyeti akciğer fonksiyonlarında bozulmaya yol açmaktadır.” sözleriyle pasif sigara dumanı etkileri hakkında bilgi verdi.
 
Polatlı,   hastalığın ilerlemiş olduğu olgularda uzun süren öksürük, balgam ve özellikle yürüyüş ve yokuş tırmanmakla oluşan nefes darlığının en sık görünen yakınmalar olduğunu, öte yandan erken evrelerde hiçbir yakınma gelişmeyebileceğini ya da sinsi sinsi gelişen yakınmaların hastalar tarafından hissedilmeyebileceğini aktardı.
 
Bu nedenle Aşağıdaki özelliklerden 3 ya da daha fazlasına EVET diyorsanız: Mutlaka Nefes Ölçüm Testinin yapılarak, KOAH olup olunmadığının öğrenilmesi gerektiğini belirten Polatlı, dikkat çeken özellikleri şu şekilde paylaştı.
 
40 yaş üstüyüm.
Eskiden sigara içmiştim veya halen sigara içiyorum.
Haftanın çoğu günü öksürüyorum.
Haftanın çoğu günü balgam çıkarıyorum.
Yaşıtlarıma göre nefesim daha kolay daralıyor.
Tozlu dumanlı ortamlarda çalışıyorum.
Evde ısınma veya pişirme amaçlı odun, tezek, kök yakıyorum.
 
KOAH tedavi edilebilir ve önlenebilir bir hastalık olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Mehmet Polatlı, “KOAH erken dönemde saptandığında, akciğerinizin daha fazla zarar görmesini engellersiniz. Kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak önlemler alabilirsiniz. Risk faktörlerinden uzaklaşma ve sigaranın bırakılması akciğer fonksiyonlarındaki düşme hızını azaltan en önemli yaklaşımdır. Uygun tedaviler ile yakınmalarınızı giderip yaşam kalitenizi arttırabilirsiniz.” sözleriyle açıklamalarına son verdi.
 
 
Unutmayın. HAVAMIZI KORUYALIM, KOAH’SIZ YAŞAYALIM.
 
www.thsk.gov.tr 
www.toraks.org.tr 
 
 
 

Hazırlayan: Zeynep Şule Yüksel - Ezgi Toygar

 

Dahili: 2599 - 2534444 1 256
hastane@adu.edu.tr
Zafer Mahallesi
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi,
09100 Efeler/Aydın
444 1 256
hastane@adu.edu.tr
Zafer Mahallesi
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi,
09100 Efeler/Aydın