AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ
AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ
Rahim Ağzı Kanseri

Rahim Ağzı Kanseri


Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı ve Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hasan Yüksel, Rahim ağzı (Serviks) kanserinin bugün için nedeni ve seyri çok iyi bilinen tamamen önlenebilir bir hastalık olarak kabul edildiğini belirterek, hastalık hakkında bilgi verdi.

 

Prof. Dr. Hasan Yüksel, “Hastalığın yavaş ilerlemesi, erken tanının çok basit ve kabul edilebilir bir yöntemle yapılabilmesi nedeniyle, aslında bırakınız bu hastalıktan ölmeyi, hiç görülmememsi gereken bir hastalıktır.” dedi ve hastalığın esas sebebinin bulaşıcı bir virüs olduğunu ve bunun insan papillomavirüsü (HPV) olarak bilindiğini aktardı.

 

 Bu mikrobun üreme organlarının giriş bölümlerinde ve özellikle rahim ağzındaki hücreleri düzensizleştirip daha sonra da kontrol dışı çoğalmaya yani kansere yol açtığını ifade eden Yüksel, “Virüsün yol açtığı bu öncü-belirtisiz durum basit bir HPV-smear tarama testi ile kanserleşme olmadan saptanabilmektedir. Bu durumda erken tanı ve etkin bir tedavi mümkün olmaktadır. Ülkemizde görülme sıklığı diğer pek çok ülkeye göre azdır ancak hiç görülmemesi gerekirken maalesef hastaların önemli bir kısmı tedavi edilebilme sınırını aşmış olarak gelmektedir.” Sözleriyle erken tanı ve etkin bir tedavinin önemine dikkat çekti.

 

Prof. Dr. Hasan Yüksel, hastalıkta HPV’nin yanı sıra sigara içiminin de önemli risk oluşturduğunu, ayrıca erken yaşta evlilik, çok eşlilik, eşin çok eşli olması ve dengeli beslenememe gibi durumların da kanser gelişimine katkıda bulunabildiğini aktardı.

 

Ülkemizde bu hastalığın erken tanınması için kanser tarama merkezleri kurulduğunu ve bu merkezlerde ücretsiz tarama yapıldığını belirten Yüksel, “Bu tarama testleri şikâyeti olmayan gündelik yaşamındaki kadınlara yapılan ağrısız, basit bir testtir. Günümüzde kanser savaş dairesi ilki 30 yaşta başlamak üzere 65 yaşa kadar her 5 yılda bir HPV taraması, HPV yüksek riskli taşıyıcılarının ise aynı testten smear testi yapmaktadır. Kadın daha önce evlenmiş ve 30 yaş altında ise 21 yaşından sonra 3 yılda bir HPV bakılmaksızın sadece smear testi yaptırması pek çok uzman tarafından önerilen yaklaşımdır.” dedi.

 

Prof. Dr. Hasan Yüksel, “Taramada HPV saptanması veya öncü hücre bozulmaları görülmesi halinde ki bu oran çok düşük bir olasılıktır, tarama yapan sağlık ekibi tarafından takip veya uzman değerlendirmesi için yönlendirme yapılır.” dedi ve bu sonuçların kanser olunduğu anlamına gelmediğini, sadece yakın takip veya hem mevcut durumu tam olarak ortaya koymak hem de gerekli ise tedavi yapılması gerektiğini aktardı.

 

Prof. Dr. Hasan Yüksel, HPV tipi ve smeardeki hücre anormalliklerinin şiddeti yapılacak ileri incelmeleri belirler. Genellikle kolposkopi denilen ve bir çeşit büyüteç olan cihaz ile bakılır ki bu ağrısız bir işlemdir. Bazen bu işleme rahim ağzının iç tarafından örnek almak için çok hafif ağrılı bir işlem eklenebilir. Bu sonuçlara göre rahim ağzına yönelik çok kısa süreli lokal veya kısa genel anestezi ile parça alma ve veya tedavi edecek şekilde doku çıkarılması yapılabilmektedir. Bu aşama sonunda varsa en şiddetli öncü hastalıklar bile basitçe tedavi edilmiş olur.” dedi.

 

Yüksel, son yıllarda bu virüs için aşılar geliştirildiğini ancak şu anda ülkemizde bulunan ikili ve dörtlü aşılar tüm kanser virüslerini kapsamadığından HPV ve smear tarama gerekliliğini ortadan kaldırmadığını, bu aşıların yaklaşık HPV nedeniyle oluşan rahim ağzı kanserlerinin %70 kadarını kapsayabildiğinin hesaplandığını belirterek açıklamalarına son verdi.

 

Hazırlayan: Ezgi Toygar- Zeynep Şule Yüksel

 

Dahili: 2534  - 2599

 

 444 1 256
hastane@adu.edu.tr
Zafer Mahallesi
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi,
09100 Efeler/Aydın
444 1 256
hastane@adu.edu.tr
Zafer Mahallesi
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi,
09100 Efeler/Aydın