AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ
AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ
Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB)

Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB)

Hastanemiz Uzman Psikoloğu Neslihan Turgut, Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) hakkında bilgi verdi.

 

Uzman Psikolog Neslihan Turgut, Obsesif Kompulsif Bozuklukta (OKB);  istenmeden gelen, uygunsuz olarak yaşanan, belirgin kaygı ve sıkıntıya neden olan, yineleyici ve sürekli düşünceler, itkiler ya da imgelerle şekillenen obsesyonlar bulunduğunu belirtti ve kişinin obsesyonlarına tepki olarak yapmaktan kendini alıkoyamadığı, yineleyici davranışlar (örneğin; el yıkama, düzenleme, kontrol etme gibi) veya zihinsel eylemler (sayı sayma, sözcükleri sessiz biçimde tekrar etme gibi) olarak tanımlanan kompulsiyonlarla şekillenen bir bozukluk olduğunu aktardı.

 

Obsesyon ve kompulsiyonlar günün çoğunu kapsadığını ve fazla zaman aldığını (örneğin; günde bir saatten çok zaman alır.) veya klinik olarak önemli ölçüde sıkıntıya ya da toplumsal, mesleki ilgi alanlarında, diğer önemli işlevsellik alanlarında azalmaya neden olduğunu aktaran Turgut, en sık görülen obsesyonları ve kompulsiyonları paylaştı.

 

En sık görülen obsesyonlar: 
•    Kirlilik (kir bulaşması veya kişinin çevreye kir bulaştırması)
•    Kendi başına veya yakınlarının başına bir kötü bir şey geleceği düşüncesi 
•    Kontrolünü kaybetme korkusu 
•    Tekrarlayan ve kontrol edilemeyen düşünceler

 

En sık görülen kompulsiyonlar (tekrarlanan davranışlar):
•    Temizlik: saatlerce el yıkama, banyo yapma veya sürekli ev temizleme gibi. 
•    Tekrarlama: takıntılı düşünce ile oluşan sıkıntıyı gidermek için tekrarlayan davranışlarda bulunma. 
•    Kontrol etme: evine bir şey olacak veya yangın çıkacak korkusu ile tekrar tekrar kapıyı, pencereleri veya tüpün kapalı olup olmadığını kontrol etmek gibi. 
•    Sayma: yolda yürürken kaldırım taşlarını sayma veya araba plakalarını okuma, günlük işleri yaparken belli sayılarda tekrar etme.(örneğin bardağı 5 kez yıkama).
•    Aşırı düzenli olma: örneğin evdeki her şeyin simetrik durması veya eşyaların belirli bir sıra ile dizilmesi gibi. 

 

Uzman Psikolog Neslihan Turgut,  “OKB’nin bilinen tek bir nedeni yoktur. Çeşitli etkenlerin bir araya gelmesi ile bu hastalığın ortaya çıktığı belirtilmektedir. Genetik yatkınlığın olduğundan bahsedilmektedir. OKB hastalarının yakınlarında bu hastalığın görülme olasılığı artmaktadır. Fakat aynı ailede görülen OKB semptomlarının aynı olması gerekmemektedir. Örneğin annede titizlik görülürken çocuğunda sık el yıkama davranışı görülebilmektedir. Aile içi sorunlar, mesleki problemler gibi stres yaratan durumlar ise varolan OKB’nin alevlenmesine neden olabilmektedir.” sözleriyle OKB nedenleri hakkında bilgi verdi.

 

Tedavide amacın öncelikle var olan hastalığı tedavi etmek sonra da hastalığın tekrarlamasını önlemek olduğunu belirten Turgut, “ Bu amaçla iki tedavi yöntemi kullanılmaktadır. Biri farmakolojik (örn: SSRI) diğeri ise Bilişsel Davranışçı Terapidir. Hastaların ve ailelerinin hastalıkları konusunda bilgilendirilmeleri oldukça önemlidir. Hastalığın tedavisi uzun süreli ve yorucudur. Hasta için bu süreç kaygı verici ve gerginleştirici olabilir, bu dönemde özellikle aile ve arkadaş çevresinin hastanın yanında olması ve destek vermesi önemli bir konudur.” sözleriyle hastaya desteğin önemine vurgu yaparak açıklamalarına son verdi.

 

Hazırlayan: Ezgi Toygar- Zeynep Şule Yüksel

 

Dahili: 2534  - 2599

 444 1 256
hastane@adu.edu.tr
Zafer Mahallesi
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi,
09100 Efeler/Aydın
444 1 256
hastane@adu.edu.tr
Zafer Mahallesi
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi,
09100 Efeler/Aydın