AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ
AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ
Baş Boyun Kanserleri Belirtileri Bilinerek Erken Teşhis Edilmeli

Baş Boyun Kanserleri Belirtileri Bilinerek Erken Teşhis Edilmeli

Dünyada her yıl milyonlarca insanın sigara ile ilişkili hastalıklardan dolayı öldüğünü belirten Hastanemiz Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Aylin Eryılmaz, sigaranın dudak, dil, gırtlak, yemek borusu kanserlerinin riskini arttırdığını, bu kanserlerin erken teşhis ile tedavi edilebileceğini belirtti.  

 

Kanserler ile ilgili uyarıcı işaretlerin bilinmesi ve doktora en kısa zamanda ulaşılması gerekliliğinin önemine vurgu yapan Eryılmaz, “Boyunda şişlik, ses kısıklığı, seste çatallanma, dudakta, dilde ağız içinde yaralar, şişlikler, yutma problemleri, geçmeyen kulak ağrıları durumunda hemen doktora başvurmanız gerekmektedir. Boyun kitlelerinde; doğuştan olanlar( tiroglossal kist, brankial kist, lenfanjiom vb.), yağ bezeleri, iyi ve kötü huylu kanserlere bağlı kitleler, tiroid bezi kaynaklı kitleler olabilir. Ses teli felçlerinde olan ses kısıklıklarındave nörolojik hastalıklara bağlı ergenliğe bağlı ses kısıklıklarında da Hastanemiz Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Polikliniğine başvurulabilir.” sözleriyle hastalık belirtileri hakkında bilgi verdi. 

 

Uygulama ve Araştırma Hastanemizde tedavi olan kanser hastalarının tanıları nedeniyle öncelikleri bilindiğinden tüm işlemlerinin hızlandırıldığını aktaran Eryılmaz, Hastanemizde Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalında her tür larenjektomi, boyun diseksiyonu, tükrük bezi cerrahileri, ağız içi tümör cerrahiler, tiroidektomi, paratiroidektomi, cilt tümörü eksizyonları ve fleple onarımı yapıldığını,  her hafta yapılan Baş Boyun Konseyinde KBB, Radyoloji, Onkoloji, Radyasyon Onkolojisi, Patoloji, Nükleer tıp, Plastik Cerrahinin katılımıyla ortak konsey kararı alınarak bu hastaların  değerlendirildiğini aktardı. Ayrıca belirtilerin taşınması durumunda KBB polikliniğine ve Çarşamba günleri yapılan KBB baş boyun tümör polikliniğine başvurabileceğini belirtti.


 
            

Hazırlayan :  Zeynep Şule Yüksel - Ezgi Toygar

Dahili: 2599 - 2534  444 1 256
hastane@adu.edu.tr
Zafer Mahallesi
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi,
09100 Efeler/Aydın
444 1 256
hastane@adu.edu.tr
Zafer Mahallesi
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi,
09100 Efeler/Aydın