AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ
AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ
Kadın Hastalıkları Alanında Yeni Bir Bilim Dalı: Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi

Kadın Hastalıkları Alanında Yeni Bir Bilim Dalı: Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi

Kadın Hastalıkları Alanında Yeni Bir Bilim Dalı: Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi (Kadın Genital Kanserleri Cerrahisi)

Hastanemiz Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı ve Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Hasan Yüksel, son yıllarda ülkemizde Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanlığı alanında yapılan önemli bir düzenleme ile kadın hastalıkları kanserleri ilgilenen ayrı bir bilim dalı oluşturulduğunu belirterek, Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi (Kadın Genital Kanserleri Cerrahisi) hakkında bilgilendirmede bulundu.

 

Kadın Hastalıkları kanserlerinin ayrı bir bilim dalı olarak ortaya çıkmasındaki amacın göreceli olarak daha az görülen bu hastalıklarla ilgili olarak bilgi birikiminin artırılması ve hizmet kalitesinin yükseltilmesi olduğunu aktaran Yüksel, “Bu anlamda düzenleme yokken de üniversitemizde bu hizmet verilmekte idi. Bu alanda kliniğimizi geliştirmek adına, 2001 yılında altı ay süreyle üzere Hacettepe Tıp Fakültesi Jinekolojik Onkoloji Bölümüne giderek uzmanlık sonrası eğitim aldım. Döndükten sonra kliniğimizde Aydın ve çevresinden gelen hastalarımıza bu hizmeti daha kaliteli olarak vermeye başladık.” dedi.

 

Kadın Hastalıkları kanserlerinin bir kısmının erken belirti verdiğinden erken tanı konulup tamamen tedavi edilmeleri mümkün olduğunu  ancak hiçbir belirti vermeden sinsi başlayıp ilerleyen kanserin de olduğunu belirten Prof. Dr. Hasan Yüksel,”Bu kanserlerin bir kısmı ise kanser olmadan bile önlenebilir. Sigara, kilo, dengeli beslenme, cinsel sağlık ve üreme sağlığı konuları genel sağlıkla birlikte bu alanda da önemini sürdüren konu başlıklarıdır.” sözleriyle önem verilmesi gereken hususlara dikkat çekti. 

Nadir türleri haricinde Kadın Hastalıkları kanserlerinin, rahim (endometrium), yumurtalık (over), rahim ağzı (serviks) ve dış genital (vulva) kanseri olarak sayılabildiğini belirten Yüksel,  bu kanserlerden korunma veya hastalık artık oluştu ise erken belirtileri tanımak için gereken kısa bilgileri paylaştı: 

 

RAHİM (ENDOMETRİUM) KANSERİ: Şu hastalarda mutlaka kanser araştırılmalıdır.

 

1-    Menopaza girmiş kadında kanama veya akıntı olması durumunda 

2-    Adet düzensizliği durumunda 

Rahim içi boşluğu döşeyen örtüye endometrium denilir. Adet gören kadında buradaki doku her ay kalınlaşır ve adet olarak dökülür. Bu doku uzun süre dengesiz hormon uyarısına maruz kalır ise kanserleşmeye ilerleyebilir. Dengesiz olarak hormona maruz kalma menopoza girmemiş kadında adet düzensizliği yani anormal kanama şeklinde belirti verir. Menopoza girmiş kadınlarda ise kanama olması zaten normal değildir ve altında bir kanser olup olmadığı mutlaka araştırılmalıdır. Menopoza girmiş kadınlarda bazen akıntı olabilir bu da normal değildir. Menopoza girmiş kadınlarda normal olarak yumurtalıklar çalışmadığından bariz hormon üretimi yoktur ancak, kilolu hastalardaki yağ dokusundan bu hormon üretilebilmektedir. Tedavide genellikle ameliyat yeterlidir bazen ilave ilaç veya ışın tedavisi gerekebilir. Kilo kontrolü, egzersiz, doğum yapmak ve doğum kontrol hapları kullanımı riski önemli ölçüde azaltabilir. Çok nadir görülen bazı türleri yumurtalık kanserleri gibi davranır.

 

YUMURTALIK (OVER) KANSERİ: Ailede yumurtalık ve meme kanseri olanlar yatkınlık açısından hekim danışmanlığı almalıdır.

 

Yaklaşık 70 kadından birinde görülür. Maalesef önceden bariz bir belirti vermez. Daha çok şişkinlik, karın şişmesi, yeme içme bozuklukları, karın veya kasık ağrısı gibi belirtiler verebilir. Karındaki bu şişkinlik bazen karın içinde su toplanası (asit) sebebiyle olabilir. Hastaların çok azında ailevi yatkınlık olabilir. Ailevi yatkınlık olanlar için şüphe varsa genetik tarama yapılabilmektedir. Ailevi olanlar dışındaki hastalar için bir tarama ve erken tanı programı yoktur. Tedavide genellikle ameliyat ve sonrasında ilaç tedavisi yapılmaktadır. Bazen tanı konularak önce kısmı ilaç tedavisi verilip sonra ameliyat yapılıp ilaç tedavisine sonra devam edilebilir. Doğum yapmak ve doğum kontrol hapları kullanımı riski önemli ölçüde azaltabilir.

 

RAHİM AĞZI (SERVİKS) KANSERİ: Tarama testleri ile hastalık oluşmadan tedavi edilebilir. Sağlık Bakanlığı tarama testleri programı yürütmektedir. 

 

Erken yakalanıp, tam ve basit olarak tedavi edilmeleri mümkündür. Ancak geç kalındığında tedavisi zordur. Adet dışı kanama, ağrı, akıntı, özellikle ilişki sonrası kanama gibi belirtileri olabilir. Sigara, erken yaşta evlilik, çok eşlilik, cinsel yolla bulaşan hastalıklar gibi nedenler söz konusudur. Tedavide erken ameliyat, kemoterapi (ilaçla tedavi) ve ışın tedavisi tekli veya birlikte yapılabilir. 

 

DIŞ GENİTAL (VULVA) KANSERİ: Dıştan görülebilir bir bölge ve belirtileri nedeniyle erken tanınması mümkündür. Ancak yaşamın doğal akışı içerisinde maalesef böyle olmamaktadır. Dış etek kısmında akıntı kaşıntı, kanama, ağrı, yara oluşması, şişlik oluşması gibi erken tanınabilecek belirtiler olmasına rağmen ihmal, nemelazımcılık ve ilgisizlik gibi nedenlerle geç tanı konulmaktadır. Erken tanı konulduğunda tedavi basit bir cerrahi ile yapılabilecekken geç kalındığında yönetimi çok meşakkatli bir hal almaktadır. Yıllık kontrol muayeneleri dışında hatsak kendisi arada bir ayna ile etek kısmını kontrol etmeli, özellikle bedenine ilgisi azalmış olan yaşlılarımız uyarılmalıdır. Sigara, bağışıklık sistemi zayıflığı, cinsel yolla bulaşan hastalıklar risk oluşturabilmektedir.

 

 

Hazırlayan :  Zeynep Şule Yüksel - Ezgi Toygar

 

Dahili: 2599 - 2534  444 1 256
hastane@adu.edu.tr
Zafer Mahallesi
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi,
09100 Efeler/Aydın
444 1 256
hastane@adu.edu.tr
Zafer Mahallesi
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi,
09100 Efeler/Aydın