AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ
AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ
Öğretim Üyelerimiz Akromegali Farkındalığına Dikkat Çekti

Öğretim Üyelerimiz Akromegali Farkındalığına Dikkat Çekti


Hastanemiz İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Endokrinoloji Kliniğinden Prof. Dr. Engin Güney ve Yrd. Doç.Dr. Mustafa Ünübol, 15 Nisan Akromegali Günü kapsamında tedavi edilebilir fakat geç tanı konulan akromegali hastalığı hakkında bilgiler verildi.

 

Akromegali hastalığının milyonda 40 ile 70 kişi arasında görüldüğünü belirten Prof. Dr. Engin Güney, tanı konulmayan hastalar nedeniyle aslında bu oranın çok daha fazla olduğunu belirtti. ‘Akromegali, aşırı miktarda ve kontrolsüz büyüme hormonu salgılanmasına bağlı gelişen, el, ayak, çene gibi akral bölgelerde büyüme ile karakterize bir hastalıktır. Organlarda büyümelerle birlikte kardiyovasküler hastalıklar, uyku apne sendromu gibi solunum sistemi hastalıkları, bazı kanser türlerinde artış, kolon polipleri, tiroid nodülleri, diyabet, hipertansiyon, obezite olmak üzere çeşitli komplikasyonlara yol açabilmektedir. Bu sorunlara bağlı olarak da, hastalık geç tanı konulduğunda ve hastalık kontrol altına alınmadığı takdirde yaşam süresini yaklaşık 10 yıl kadar kısaltabilmektedir’ diyerek hastalığın erken tanınmasının önemini vurguladı.

 

Yrd.Doç.Dr.Mustafa Ünübol, ‘Yapılan çalışmalarda, hastalığın başlangıcıyla tanı konulması arasında geçen sürenin 7-10 yıl olduğunu, bu süre içinde hastanın fiziksel görünümündeki değişiklikleri kendisinin fark edemediğini belirtti. Özellikle, farklı şikayetlerle doktora başvuran hastalarda doktorun, hastanın fiziksel görünümünden kuşkulanarak akromegaliden şüphelenmesiyle tanının konulduğunu belirtti. Akromegali farkındalığının artması için Sağlık Bakanlığı 15 Nisan’ı ‘Akromegali Günü’ ilan etmiştir. Bu nedenle her yıl bu hastalığa dikkat çekmek ve toplumu bilinçlendirmek için çeşitli organizasyonlar düzenlenmektedir. Biz de kliniğimiz olarak, 18-20 Mart 2016 da Kuşadası’nda düzenlenen Aydın İç Hastalıkları Günleri’nde Akromegali Farkındalık konusunda hekimlere yönelik toplantımız olmuştur, diyerek 15 Nisan Akromegali Günü nedeniyle hastalık ile ilgili bilgiler paylaştı.

 

Prof. Dr. Engin Güney, hastalığın öncelikle ilk olarak yüz ve kafatasını etkilediğini belirtti. Hastalarda, yüz hatalarında kabalaşma, infraorbital şişkinlik, prognatizm, burun kökünde genişleme, dilde büyüme, dişlerin aralıklı olması, el ve ayakların büyümesi gibi bulgulara yol açtığını, özellikle hastaların ayakkabı numarasında artış, alyans ve yüzüklerinin küçük gelmesi gibi gözden kaçabilecek belirtilerin tanıdan şüphelenilmesinde çok değerli olduğunu belirtti. Hastaların, fiziksel görünümlerindeki bu değişikliğin uzun süreçte gelişmesi nedeniyle farketmediklerini, doktorlar tarafından tipik görünümleri nedeniyle şüphelenildiğinde eski bir fotoğrafın istenmesinin hastadaki değişiklikleri görmek açısından tanıda önemli olduğunu  vurguladı.

 

Yrd.Doç. Dr.Mustafa Ünübol, ‘Akromegali tanısının klinik şüphe ile başladığını ve şüphelenildiğinde hastaların  Endokrinoloji ve Metabolizma hastalıkları polikliniklerine yönlendirildiğinde büyüme hormonu ve IGF-1 testlerinin yapılarak kolayca tanı konulduğunu belirtti. Laboratuvar olarak tanı düşünüldüğünde hipofiz MR görüntülemesi ile hipofiz bezinde hastalığı yol açan bir adenomun olduğu çoğunlukla saptanmaktadır’ diye devam etti. 
Prof.Dr.Engin Güney, hastalık tanı konduğunda ilk tedavide altın standart, hipofiz adenomunu çıkarmaya yönelik hipofiz cerrahisidir. Tanı koyduğumuz hastalar, Beyin Cerrahisi AD, Kulak Burun Boğaz Hastalıkları AD ve Radyoloji AD hekimlerinin katıldığı Hipofiz Konseyinde sunularak tedavi planlaması yapılmaktadır. Günümüzde en çok önerilen endoskopik hipofiz cerrahisi üniversitemiz hastanesinde Beyin Cerrahisi AD ve Kulak Burun Boğaz Hastalıkları AD hekimleri tarafından birlikte gerçekleştirilmektedir. Ve başarılı sonuçlar elde edilmektedir.’ diye devam etti. 

 

Yrd.Doç.Dr.Mustafa Ünübol, cerrahi yapılamayacak durumlarda veya cerrahi sonrası hastalığın devam ettiği hastalarda ilaç tedavilerinin ve radyoterapinin uygulandığını ve başarılı sonuçlar elde ettiklerini belirtti. Hastalığın cerrahi yada medikal tedavisinin mümkün olması nedeniyle, hastaların morbidite ve mortalitesini azaltmak için erken tanınmasının önemini vurguladı.

 

Erken teşhis ve doğru tedaviyle kişilerin yaşam süresinin uzadığını ve yaşam kalitesinin arttığını belirten Prof.Dr.Engin Güney, 15 Nisan Akromegali günü vesilesiyle ‘Akromegali Farkındalığı’nı hatırlatmak istediklerini vurguladı.

 

 

 

Hazırlayan :  Zeynep Şule Yüksel - Ezgi Toygar

Dahili: 2599 - 2534  444 1 256
hastane@adu.edu.tr
Zafer Mahallesi
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi,
09100 Efeler/Aydın
444 1 256
hastane@adu.edu.tr
Zafer Mahallesi
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi,
09100 Efeler/Aydın