AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ
AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ
Domuz Gribi İle İlgili Yeterince Bilinçli Miyiz?

Domuz Gribi İle İlgili Yeterince Bilinçli Miyiz?

Hastanemiz Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Onur Yazıcı, ‘Domuz gribi ile ilgili yeterince bilinçli miyiz?’ sorusunu cevaplandırarak, domuz gribi hakkında merak edilen her şeyi paylaştı.

 

Genel Bilgiler: Grip hastalığı tıp dilinde influenza adı verilen ve influenza virüsünün neden olduğu bir solunum yolu enfeksiyonudur. Birçok alt tipi olan bu virüsün İnfluenza A ve B tipleri insanda grip hastalığına neden olmaktadır. İnfluenza virüsünün genetik yapısında sık değişiklikler (mutasyon) meydana gelebilmektedir. Bu yüzden benzer belirti ve bulgular gösteren hastalık oluşmasına rağmen virüs değiştiği için vücudumuzda kalıcı bağışıklık oluşmamaktadır. İnfluenza Tip A H1 N1 virüsü diğer adıyla domuz gribi virüsü de böyle bir mutasyon sonucu oluşmuş bir virüstür. Daha önceleri insanda hastalığa yol açmayan sadece domuzlarda hastalığa yol açan bu virüs genetik yapısındaki değişiklik sonucu insanlarda da hastalık yapıcı özellik kazanmış ve insanlarda oluşturduğu hastalığa da domuz gribi denilmiştir. Domuz gribi ilk kez Nisan 2009’da Meksikada görülmüş ve  daha sonra tüm dünyada görülmeye başlanmıştır. Ülkemizde ilk kez Mayıs 2009’da görülen bu virüs hastalığı Dünya Sağlık Örgütü tarafından Haziran 2009 ile Ağustos 2010 tarihleri arasında H1N1 pandemisi (salgın) olarak kabul edilmiştir.  

 

H1N1 virüsü, diğer grip virüslerinden daha kötü veya öldürücü değildir. Bu yüzden bu virüsü  diğer grip virüslerinden ayırarak daha fazla korkmak yersizdir. Sadece H1N1 virüsü değil, diğer tüm grip virüsleri ciddiye alınmalı, özellikle risk grubundaki hastalarda durumun ağır seyredebileceği bilinmelidir. İnfluenza her yaşta görülebilir.  Özellikle risk gruplarındaki kişilerde hastalık daha ağır seyredebilmekte hatta ölümlere neden olabilmektedir.

 

Bulaşma şekli: Domuz gribi solunum yoluyla bulaşan bir virüstür. Yakın temas, öksürük ve hapşırma yoluyla insandan insana bulaşmaktadır. Virüs dış ortamda 2-8 saat canlı kalabilmektedir. Bu yüzden grip olan kişilerin solunum salgılarının bulaştığı yerlere grip olmayan kişilerin dokunması ve sonrasında ellerini ağız ve buruna temas ettirmeleri sonucu da virüs bulaşabilmektedir. Hasta kişi belirtiler görülmeden 1 gün önce ve hastalık görüldükten sonraki 7 gün bulaştırıcıdır. Bu yüzden hasta kişiye bu süre boyunca yaklaşmamak önemlidir.  

 

Klinik Belirtiler: Ani başlayan ateş, kuru öksürük, yaygın vücut ağrısı, boğaz ağrısı, baş ağrısı, burun akıntısı ve halsizlik belirtileri olabilir.  Daha az görülmekle beraber bu hastalıkta bulantı kusma ve ishal de görülebilir.

 

 Tanı: Kesin tanı, hastalığın ilk üç günü içinde, ateşli dönemde burun ve boğazdan alınan örneklerde virüsün saptanmasıyla konulur.

 

Nasıl korunabiliriz:  Hasta kişilerle temastan kaçınılması, ellerin sabun ve su ile sık yıkanması, yıkama imkanı bulunamazsa alkol içeren dezenfektanlarla el hijyeninin sağlanması, hasta kişilerin salgısıyla kirlenebilecek kapı kolu, masa, bardak gibi yüzeylerin sık temizlenmesi ve hasta kişi ile karşılaşılan ortamın havalandırılması bulaşma riskini azaltacaktır.

 

Grip Aşısı: 2015-2016 grip sezonu için hazırlanan aşının içinde 2 adet influenza A (H1N1 ve H3N2) ve 1 adet influenza B virüsü bulunmaktadır. Bu da mevcut grip aşısının domuz gribi etkeni olan virüse karşı da etkili olduğu anlamını taşımaktadır. Özellikle risk grubunda bulunanlar grip aşılarını grip mevsimi boyunca yaptırmalıdırlar. İnfluenza risk grubunda; gebeler, 65 yaş ve üzeri ve 2 yaş altı bireyler, bakımevi / huzurevinde kalanlar, kronik böbrek yetmezliği olanlar, astım dâhil kronik akciğer hastalığı olanlar, koroner arter hastalığı dâhil kalp-damar sistemi hastalığı olanlar, bağışıklık sistemi baskılanmış olanlar, kan hastalığı olanlar, şeker hastalığı olanlar, nörolojik hastalığı olanlar, metabolik hastalığı olanlar, kronik karaciğer hastalığı olanlar, obezler, sağlık çalışanları, 6 ay-18 yaş arasında olup uzun süre Aspirin kullanması gerekenler yer almaktadır.

 

Grip benzeri bir hastalık geçirdiğimizde neler yapmalıyız: Hastayken hastalığı bulaştırmamak için mümkün olduğunca diğer insanlarla temas sınırlandırılmalıdır. Öksürme ve aksırma esnasında burun ve ağız kağıt mendille, mendil yoksa elle kapatılmalı ve sonrasında eller sabunlu su ile yıkanmalıdır. Kullanılan kağıt mendil çöp kutusuna atılmalıdır. Hasta kişiler sağlık kurumlarına ve kalabalık ortamlara gitmek zorunda kaldıklarında maske takmalıdırlar. Hastalık dönemi içerisinde ise  istirahat edilmeli, bol sıvı ve besleyici gıdalar tüketilmeli, yeterli uyku alınmalıdır. Grip semptomu olan kişilerde nefes darlığı,  solunum güçlüğü , dil ve dudaklarda morarma (oksijen düşüklüğünün göstergesidir) bilinç durumunda değişiklik, tansiyon değerinde ısrar eden düşüklük, nabızda yükselme,  sıvı kaybı bulguları ( dudak ve dilde kuruluk, göz kürelerinde çökme, çocuklarda gözyaşında azalma, deri tonusunda bozulma gibi) varsa bu hastalar en kısa sürede en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalı ve ilgili uzman doktorlar tarafınca değerlendirilmelidir. Yukardaki belirtileri olmayan ancak risk grunda olan hastalar da  grip yakınmaları olduğunda yine sağlık kuruşuna başvurmalı ve ilgili uzman doktor tarafınca değerlendirilmelidir. Grip ilaçları doktor tarafından önerilmedikçe, reçetesiz olarak kesinlikle kullanılmamalıdır.

 

İlaç Tedavisi Ne kadar Etkin?

İnfluenza A’nın tedavisinde özellikle antiviral ilaçlar etkilidir. İlaçların 36-48 saat içinde başlandığında semptom süresini kısalttıkları ve komplikasyonları azalttıkları saptanmıştır. Yukarda belirtildiği gibi grip geçiren hastalardan belirtileri ciddi olan veya risk grubunda olan hastalar mutlaka sağlık kuruluşu tarafınca değerlendirilmeli ve gerekli olgulara ilaç tedavisi başlanmalıdır. Ancak unutulmaması gereken önemli bir konu genel hijyen kurallarına uyulması basit ama grip enfeksiyonundan korunmada en etkili yöntemdir.

 

 

Hazırlayan :  Zeynep Şule Yüksel - Ezgi Toygar

Dahili: 2599 - 2534  444 1 256
hastane@adu.edu.tr
Zafer Mahallesi
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi,
09100 Efeler/Aydın
444 1 256
hastane@adu.edu.tr
Zafer Mahallesi
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi,
09100 Efeler/Aydın