AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ
AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ
Çocuklarda En Sık Görülen Ürolojik Problemlerden: İdrar Kaçırma

Çocuklarda En Sık Görülen Ürolojik Problemlerden: İdrar Kaçırma

Hastanemiz Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç.Dr.Sezen Karaca Özkısacık, çocuklarda en sık görülen ürolojik problemlerden biri olan idrar kaçırma belirtileri ve tedavisi hakkında bilgilendirdi.

 

Çocukların  idrar kontrolünü 1-5 yaş arası, ortalama 2,5 yaşında öğrendiklerini, 5 yaşından sonra uykuda ya da gündüz uyanıkken idrar kaçırılmasının sık görülen ürolojik problemlerden biri olduğunu belirten Doç.Dr.Sezen Karaca Özkısacık, “Sadece uykudayken idrarını kaçırma ciddi bir problemi işaret etmezken, uyanıkken idrar kaçırma problemi alta yatan farklı problemleri işaret ediyor olabilir. Uyanıkken idrar kaçırma idrar kesesinin fonksiyonuyla ya da idrar yollarındaki anatomik problemlerle ilgili patolojilerin bir göstergesi olabilir.” dedi.

 

Doç.Dr.Sezen Karaca Özkısacık, anatomik bozuklukların çoğunlukla doğuştan olduğunu ve cerrahi yöntemlerle düzeltme ameliyatlarının yapılmasını gerekebileceğini, fonksiyonel bozuklukların sıklıkla kızlarda görüldüğünü ve sık sık çişe gitme, çişe yetişene kadar çamaşırını ıslatma, aniden idrara sıkışma ve çişini tutabilmek için bacaklarını çaprazlayarak yere oturma ve tuvalete yetişememe gibi problemlere olduğunu aktardı.

 

Bu hastalarda gece de idrar kaçırma problemi olabileceği gibi hem gündüz hem de gece idrar kaçırdıklarını, gece ise genellikle birden fazla idrar kaçırdıklarını ifade eden Karaca Özkısacık, “Uyanıkken olan idrar kaçırma probleminin kendiliğinden geçebileceği düşünülebilir, ancak bu bozukluk sık idrar yolu enfeksiyonlarına ve buna bağlı böbrekte kalıcı hasarlara neden olabilirken, idrar kesesinden böbreğe idrar kaçağı gibi alta yatan başka patolojilerin de habercisi olabilir. Bu durumda hastanın Çocuk Ürolojisi ile ilgilenen bir kliniğe başvurması uygun olacaktır. Başvuru sonrası “ürodinami" adı verilen idrar kesesi ve yolları ile ilgili basınç çalışmaları ve bunun yanında çeşitli testler yapılıp gerçek patoloji ortaya konduktan sonra hastanın tedavisi planlanmalıdır” şeklinde konuştu.

 

Tedavi seçenekleri arasında; ilaçlar, işeme eğitimleri, işeme günlükleri, motivasyon tedavileri ve hatta bazen cerrahi girişimlerin yer aldığını belirten Doç.Dr.Sezen Karaca Özkısacık, yalnızca uykuda işeme (monosemptomatik enürezis noktürna) problemi varsa, 6 yaşından itibaren uygulanabilen ödüllendirme, alarm cihazı gibi davranış tedavileri, veya idrar kesesini genişleten ya da idrar çıkışını azaltan bazı ilaçlarla enürezisin tedavisinin %70-80 oranlarında yapılabildiğini aktardı.

 

“Ürodinami çocuklardaki idrar kaçırmaları ve diğer işeme bozukluklarının teşhis ve tedavisinde kullanılan, temelde idrar kesesi ve idrar kanalı basınçlarının bilgisayar yardımıyla ölçülerek kaydedildiği önemli bir incelemedir.” sözleriyle tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

 

 Hastanemiz Çocuk Cerrahisi kliniğinde yapılan ve Ürodinami Sorumlu Öğretim Üyesi Doç.Dr.Sezen Karaca Özkısacık tarafından değerlendirilen ürodinamik incelemeler hakkında Özkısacık, “Ürodinamik inceleme sonucuna göre; bazı hastalara ilaç tedavisi, işeme terapisi, motivasyon tedavisi  başlanabilmekteyken, bazı hastalara ameliyat önerilebilmekte yada özellikle idrar kesesinden böbreğe idrar kaçağı olan hastalarda ameliyat öncesi ilaç tedavisine başlanması kararı alınabilmektedir. Tüm bu gerekli görülen tedaviler de kliniğimizce yapılmaktadır.” şeklinde konuştu.

 

Hazırlayan :  Zeynep Şule Yüksel - Ezgi Toygar

Dahili: 2599 - 2534  

 

 444 1 256
hastane@adu.edu.tr
Zafer Mahallesi
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi,
09100 Efeler/Aydın
444 1 256
hastane@adu.edu.tr
Zafer Mahallesi
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi,
09100 Efeler/Aydın