AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ
AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ
BOTULİNUM TOKSİN (BOTOKS) TEDAVİSİ

BOTULİNUM TOKSİN (BOTOKS) TEDAVİSİ

Toplumun yaşlanması, kalp hastalıkları ve şeker hastalığının daha sık görülmesiyle birlikte felç geçiren hasta sayısının her geçen gün daha da arttığını belirten Hastanemiz Fiziksel Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Yasemin Turan “Beyin felci, diğer adıyla inme; beyine giden damarlarda bir tıkanıklık ya da kanama sonucu beyin hücrelerinin hasar görmesi ve buna bağlı olarak hastanın vücudunun bir tarafının hareket yeteneğini tamamen ya da kısmen kaybedilmesi durumudur.” sözleriyle beyin felcini tanımladı.

 

 Beyin felçlerinin dünyada ve ülkemizdeki en yaygın sakatlık nedenlerinin başında geldiğini belirten Prof. Dr. Yasemin Turan, “İster beyin kanaması isterse damar tıkanıklığı nedenli olsun, ilk zamanlar atlatıldıktan sonra 1 yılda hastaların %33’ünde etkilenen tarafta “spastisite (kasılma)” dediğimiz kasların aşırı kasılması, normal hareketi engellemesi durumu ortaya çıkmaktadır. Eğer beyin hasarı hafifse hasta tamamen iyileşebilir. İyileşme sürecinde ortaya çıkan ve rehabilitasyon sürecini olumsuz etkileyen en önemli olay spastisitedir. Sözgelimi, hastanın eli yumruk yapacak şekilde kasılır ve bu eli açan kaslarda hareket ortaya çıkmasını engeller. Bu kasılma bazen o kadar şiddetli olur ki hastanın eli dışardan birinin yardımı ile bile açılamaz.” şeklinde konuşarak oluşan bu durumların az ya da çok günlük yaşam aktivitelerinde zorlanmalara neden olduğunu belirtti.

            

 Spastisite ile mücadelede çok fazla tedavi yöntemi bulunmadığını aktaran Prof. Dr. Yasemin Turan, “Genelde ilaçlar ilk seçenek olmakla beraber yeteri kadar kas gevşemesi sağlayabilmek için çıkılan dozlarda yan etkiler ortaya çıkmakta ve bu nedenle etkileri sınırlı kalmaktadır. Fizik tedavi yöntemleri ise spastisiteyi düzeltmede yetersiz kalabilmektedir.” dedi. Spastisite ile mücadelede en etkili yöntemin botulinum toksin tip A (dysport®, botox®) enjeksiyon tedavisi olduğunu belirten Prof. Dr. Turan, ilacın aslında bir mikrobun ürettiğini ve sonradan sentetik olarak üretilen bu toksinin çok güçlü bir kas gevşetici olduğunu söyledi.

 

Prof. Dr. Turan, botulinum toksinin yapıldığı kasta doza bağlı olarak 3-6 ay süren geçici bir gevşeme yaptığını, bu sürede hastaya yoğun fizik tedavi ve egzersiz uygulanmasıyla güçsüz kasların güçlenmesinin sağlandığını ve ilacın etkisi geçtiğinde ise bu kasların hareket ettirilebilir hale geldiğini aktararak tedavi aşaması hakkında bilgi verdi.

 

Hastanın durumuna göre botoks enjeksiyonlarına 3-6 ay aralıklarla uzun süre devam edebileceğini, hem kol kaslarına hem de bacak kaslarına yapılabileceğini, bir seferde bir çok kasa enjeksiyon uygulanabileceğini belirten Prof. Dr. Yasemin Turan, “Botulinum toksin tedavisi, uygun dozlarda yapıldığında belirgin bir yan etki görülmez ve son derece güvenilir bir tedavi yöntemidir. Etkinliği ilk haftada başlamakta, yaklaşık olarak 3. hafta en yüksek etkinlik düzeyine ulaşmaktadır. Uygulama yapıldıktan sonra hasta normal yaşantısına devam edebilmektedir. Uygulamadan sonraki günlerde görülen fizik tedavi yöntemlerinin etkinliğini arttırmaktadır.” dedi.

 

Bu kadar yararlı bir yöntemin varlığına rağmen, hastaların büyük kısmına uygulanmadığını ve farkındalığın geç oluştuğunu vurgulayan Prof. Dr. Yasemin Turan, “Sosyal Güvenlik Kurumunca karşılanan botulinum toksin A tedavisi uygun hastalarda mutlaka denenmeli.” diyerek bu yöntem sayesinde hastaların el ve ayaklarındaki kasılmaların azalacağını,  yürümenin düzelebileceğini ve böylece günlük yaşam aktivitelerini daha rahat yapmanın yanı sıra hastanın daha bağımsız olabileceğini aktardı.

 

Prof. Dr. Yasemin Turan sözlerini şöyle noktaladı, “Botulinum toksin tedavisiyle genellikle çok başarılı klinik sonuçlar elde ediyoruz; eğer rehabilitasyonla birlikte tedavi devam ederse felç sonrası tedavide başarı oranımız yüzde 60-70'lere varıyor. Hastanın memnuniyet yüzdesi sorulduğunda tabiî ki bu çok daha yüksek bir oranı buluyor.”444 1 256
hastane@adu.edu.tr
Zafer Mahallesi
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi,
09100 Efeler/Aydın
444 1 256
hastane@adu.edu.tr
Zafer Mahallesi
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi,
09100 Efeler/Aydın