AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ
AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ
Prematüre Bebeklerde Şaşılık Ve Görme Kusurları

Prematüre Bebeklerde Şaşılık Ve Görme Kusurları

Hastanemizde uzun yıllardır ROP muayenelerini Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sema Oruç ile birlikte gerçekleştiren Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi  Yrd. Doç. Dr. Ayşe İpek Akyüz Ünsal, tıp dilinde kısaca ROP olarak ifade edilen, 37 haftanın altında doğan prematüre bebeklerde körlükle sonuçlanabilen damarsal bir göz hastalığı olan prematür retinopatisi hakkında bilgi verdi.

 

 Erken doğan bebekte dışarıdan bakıldığında, yapısal olarak eksiksiz geliştiği düşünülen gözlerin, iç tabakalarını besleyen damarların normal seyrinde gelişmemesi nedeniyle prematür retinopatisinin ortaya çıktığını belirten Yrd. Doç. Dr. Ayşe İpek Akyüz Ünsal, “Doğumdan sonraki damar gelişimi ise çeşitli risk faktörleri sebebiyle anne karnındaki gibi seyretmeyebilir. Düşük doğum kilosu ve düşük doğum ağırlığı öncelikli risk faktörleri olarak kabul edilmektedir. Bebek ne kadar erken doğarsa, ne kadar düşük doğum kilosuna sahipse, yüksek oksijen tedavisine ne kadar çok maruz kaldıysa, kalp ve akciğer hastalıkları eşlik ediyorsa, sık kan nakil ihtiyacı oluyor ve anne sütü almıyorsa ROP gelişimi için riski o kadar yüksektir.” Sözleriyle tetikleyici sebepler hakkında bilgi verdi.

 

Riskli bebeklerde göz içi damarlar normal seyrinde ilerlemediğinde, göz dokularının beslenemediği ve anormal yapıda damarlar geliştiği bilgisini veren Yrd. Doç. Dr. Ayşe İpek Akyüz Ünsal, anormal damarların kanamaya meyilli olduğu ve göz içi çekintilere de neden olarak görmemizi sağlayan sinir tabakasını yerinden ayırarak körlüğe neden olduğunu aktardı.

 

Yrd. Doç. Dr. Ayşe İpek Akyüz Ünsal,“Bu hastalığın seyri 5 evrede değerlendirilir. İlk iki evrede kendiliğinden gerileyip, damarların muayene ile takibi yeterli olabilirken, evre 3'de lazer ve/veya göz içi enjeksiyon gereklidir. Evre 4 ve 5 ameliyat ile tedavi edilmekte, ancak yapısal başarı elde edilse bile işlevsel yani görsel iyilik hali elde etmek çok zordur.” sözleriyle hastalığın tedavi evrelerini anlattı.

 

Tıpta ki büyük gelişmelere rağmen sinir tabakası gibi hassas dokuların tamirinin istenen düzeyde olmadığını aktaran Yrd. Doç. Dr. Ayşe İpek Akyüz Ünsal, dışarıdan bakınca anlaşılamayan bu hastalığın evrelerini erken tanımanın körlüğü önlemenin tek yolu olduğunu ve prematür bebeğin doğduktan 4 hafta sonra mutlaka ayrıntılı göz dibi muayenesinin yapılmasının önemini vurguladı.

 

Detaylı muayene için gözbebeğini büyüten çeşitli damlalar kullanıldığını, damlaların her hastada görülmemesine rağmen ciddi yan etkileri görülebildiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Ayşe İpek Akyüz Ünsal, “Bu sebeple bebeklerin damlalardan yarım saat öncesine kadar beslenmemesi gerekir. Muayeneye başlarken göze ağrı kesici damla ve ağız içine şekerli su damlatılmaktadır. Göz içine kapakları gergin tutacak telden bir spekulum takılır, gözün en iç kenarını da görmeyi sağlayan depresörle göze yanlardan basarak muayene yapılır. Bu sebeple gözün beyaz kısmında geçici olarak kızarıklık görülebilir. Bebeğin damarsal gelişimi tamamlanana kadar 1-3 hafta aralıklarla takip edilmesi şarttır.” sözleriyle muayene aşamasını anlattı.

 

Yrd. Doç. Dr. Ayşe İpek Akyüz Ünsal, prematüre doğan bebeklerin göz içi damarsal gelişimi normal olarak tamamlansa bile, şaşılık ve göz tembelliği riskinin zamanında doğanlardan fazla olduğunu ifade etti. Şaşılık ve görme kusurları açısından da mutlaka değerlendirilmeleri gerekliğinin önemine dikkat çekti.

 

Hazırlayan :  Zeynep Şule Yüksel - Ezgi Toygar

Dahili: 2599 - 2534  

 444 1 256
hastane@adu.edu.tr
Zafer Mahallesi
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi,
09100 Efeler/Aydın
444 1 256
hastane@adu.edu.tr
Zafer Mahallesi
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi,
09100 Efeler/Aydın