AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ
AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ
Prof. Dr. M. Nil Kaan Akupunkturu Anlattı

Prof. Dr. M. Nil Kaan Akupunkturu Anlattı

 

Hastanemiz Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. M. Nil Kaan, akupunkturu; vücuttaki belirli noktaların ince iğnelerle uyarılmasına dayanan bir tedavi yöntemi olarak tanımladı ve akupunktur hakkında ayrıntılı bilgi verdi.

 

Prof. Dr. M. Nil Kaan, “Akupunktur tedavisi, bütüncül etkileri ile hastanın şikâyetlerine yol açan fonksiyonel ve emosyonel anormalliklerin iyileştirilmesi sağlanabilir veya devam eden medikal tedaviye olumlu katkılar ekleyebilir.”diyerek, sözlerine akupunkturun genellikle vücudun kendini iyileştirebilme kapasitesinin kullanıldığı bir tedavi yöntemi olarak bilindiğini de ekledi.

 

Akupunkturun, artık Avrupa ve Amerika’da bilimsel bir tedavi yöntemi olarak kabul edilerek uygulandığını, araştırma ve eğitim çalışmalarının yapıldığını belirten Prof. Dr. M. Nil Kaan, akupunkturun baş ağrıları, boyun, sırt, bel, diz, dirsek, omuz ve diğer kas-eklem ağrılarında, fibromiyalji, yüz felci, trigeminal nevralji, alerjik nezle, alerjik astım, spastik kolon, kronik kabızlık, gece işemesi, kemoterapi ve gebeliğe bağlı bulantı kusmalarda, gastrit, strese bağlı rahatsızlıklarda, obezite ve bağımlılık (sigara, alkol) tedavilerinde yaygın olarak kullanıldığını ifade etti.

 

Kaan, ülkemizde, Sağlık Bakanlığı’nca “Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Yönetmeliği” kapsamında, akupunktur tedavisinin “Uygulama Sertifikası” bulunan tabip ve sadece diş hekimliği alanında olmak üzere diş tabibi tarafından yapılabileceğinin" vurgulandığını belirtti.

 

Akupunkturun esnek bir tedavi sistemi olduğunun altını çizen Kaan, “Önemli olan hastanın, hastalığı ile ilgili uzman doktor tarafından incelenmiş olması ve hastalığa ait tanının bilinmesidir. Sağlık problemi olan bir hastanın medikal tedavisi devam ederken akupunktur tedavisi de desteklemek amacıyla eklenebilir ya da ilk tedavi olarak akupunktur seçilebilir" diyerek tedavi süresinin hastalığa ve kişiye göre değişebileceğini söyledi.

 

Prof. Dr. M. Nil Kaan akupunkturun  ağrı kesici, bağışıklık sistemini güçlendirici, sakinleştirici, düzenleyici ve kas-eklem hareketlerini iyileştirici etkisinin olduğunu, yan etkinin çok nadir ve hafif olduğunu belirtti.

 

Akupunkturun, bazı özel durumlarda (gebelik, ileri yaş gibi) çok dikkatli uygulanmasının gerektiğini, bazı durumlarda (ağır hastalık, tanı konmamış durumlar, kanama-pıhtılaşma bozuklukları, ağır enfeksiyon gibi) ise uygulamanın hasta için riskli olabileceği belirten Prof. Dr. M. Nil Kaan, akupunktur uygulayan hekimim hastanın klinik durumunu değerlendirerek tedaviyi planladığına dikkat çekerek konuşmasına son verdi.

 

M. Nil Kaan kimdir?

1988 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu. Bir yıl Şereflikoçhisar’da mecburi hizmetini yaptı. Anesteziyoloji ve Reanimasyon uzmanlık eğitimini Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinde tamamladıktan sonra aldı beş yıl özel bir hastanede uzman olarak görev yaptı. 1999 yılında Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalında Öğretim Üyesi olarak göreve başladı. 2006 yılında Doçent, 2011 yılında Profesör oldu. Akupunktur eğitimini Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesinden alan M. Nil Kaan 3 yıldır bu alanda çalışmalarına devam ediyor.

 

Hazırlayan :  Zeynep Şule Yüksel - Ezgi Toygar

Dahili: 2599 - 2534  444 1 256
hastane@adu.edu.tr
Zafer Mahallesi
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi,
09100 Efeler/Aydın
444 1 256
hastane@adu.edu.tr
Zafer Mahallesi
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi,
09100 Efeler/Aydın