AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ
AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ
Eklem Ağrılarında Doğal İyileşme Sağlayan Tedavi Yöntemi (PRP Tedavisi)

Eklem Ağrılarında Doğal İyileşme Sağlayan Tedavi Yöntemi (PRP Tedavisi)

Prof. Dr. Yasemin TURAN Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi

 

Modern toplumda eklem ağrıları her yaştan bireyi etkilemektedir. Amerika’da yapılan bir araştırmada 20-65 yaş arasında çalışan bireylerde eklem ağrılarının, kalp ve damar hastalıklarından 2 kat daha fazla iş gücü kaybına yol açtığı ortaya konmuştur. Son dönemde toplumda artan obezite, uygun olmayan çalışma koşulları, iltihaplı romatizmal hastalıklar ve spor yaralanmaları daha çok bireyde eklem ağrılarının görülmesine neden olmaktadır.

 

Eklem ağrılarısı olan hastaların bir kısmı ağrı kesiciler, fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları gibi geleneksel yöntemlerle tedavi edilebilmekteyken, inatçı ağrılar uzun dönemde hastada fonksiyon kaybı, yürümede güçlük ve hareketsizliğe yol açmaktadır. Hareketsizlik sonucu kilo alan, kasları kuvvetsizleşen hastalar, diz ve kalçalarına binen yükün artmasıyla daha da ağrı çekmektedirler.

 

Genç hastalarda görülen menisküs zedelenmesi ya da bağ yırtıklarında, geleneksel tedavi yöntemleri ile hasta ancak haftalar içinde iyileşmekte ya da hastanın ameliyat olması gerekmektedir. Ameliyat sonrası hastanın uzun süre destekle yürümesi gerekmekte ya da ameliyat sonrası komplikasyonlar ile iyileşme süreci uzamaktadır. Aynı şekilde düşme, travma yada zorlamaya bağlı omuz kas yırtıkları kısa süre içinde omuz eklem hareketlerini kısıtlamakta, donuk omuza yol açmaktadır. Sık görülen sporcu yaralanmalarından olan tenisci dirseğinin tedavisi için hastanın geçici süre sporu bırakması gerekmektedir.

 

İlaç tedavisi, fizik tedavi uygulamaları ve egzersizden fayda görmeyen bu hastalarda uzun süre ilaç kullanımına bağlı kalp, karaciğer ve böbrek hastalıkları ortaya çıkmaktadır. Geleneksel tedavi yöntemlerinden fayda görmeyen hastalara kök hücre (Platelet Rich Plasma=PRP) tedavisi uygulaması ile oldukça yararlı sonuçlar gözlenmektedir.

 

PRP NASIL ETKİ EDER?

Kök hücre tedavisi kanın içinde bulunan trombositlerden salgılanan çok çeşitli büyüme faktörleri ve iyileştirici sitokinler  kullanılarak, hastanın kendi kanı ile tedavi edildiği bir yöntemdir. Bu büyüme faktörleri ve sitokinler menisküs yırtığı, kıkırdak hasarı olan yerlere gidip o bölgeleri iyileştirmektedirler.

        

PRP NASIL UYGULANIR?

Hastanın ön kol toplar damarlarından alınan kandan (ortalama 10-20 ml. kan alınır), özel kimyasal kitler ve santrifüj cihazı kullanılarak kan trombositleri ayrıştırılmaktadır. Burada trombositler özenle ayrıştırılmalıdır. Eğer başka kan hücreleri karışırsa hem uygulama ağrılı hem de eklem şişliği artabilmektedir. Bu işlem sonunda plazmadaki trombosit miktarı, kandaki trombosit miktarına göre 2 ile 5 kat daha artmıştır. Ayrıştırılan trombosit hücreleri enjektör yardımıyla eklem içine uygulanmaktadır. Uygulandıktan sonra 10 dakika içinde büyüme faktörlerinin %70’i, 1 saat içinde %95’i ortama salınmaktadır.  “Kök hücre tedavisi öncesinde hastaların ilaç tedavisinin gözden geçirilmeli, ağrı kesiciler en az 2 gün önce kesilmelidir. En az 2 hafta boyunca da kullanılmamalıdır. Ayrıca uygulamadan önceki gün hasta en az 2 litre su içmelidir.

 

NE SIKLIKTA KULLANILIR? ETKİSİ NE ZAMAN BAŞLAR?

Genellikle 2 hafta arayla 6 aylık dönem içinde 3 enjeksiyona kadar yapılabilir. İlk veya ikinci enjeksiyondan sonra tam iyileşme olabilir. PRP tedavisi hemen etki eden geçici bir çözüm değildir. Yaralı dokuların yenilenmesi ve tamiri zaman alacaktır. PRP tedavisinin amacı dokuları iyileştirerek ağrıyı geçirmek olduğu için, sonuçları almak uzun sürebilir. İlk iyileşme belirtileri birkaç hafta içinde görülebilir ve iyileşme zamanla artarak devam eder. 

 

YAN ETKİLERİ NELERDİR?

PRP’nin herhangi bir yan etkisi yok denilebilir. PRP’de hastanın kendi kanı kullanıldığı için, enfeksiyon riski yoktur ve alerjik reaksiyon ihtimali ise çok düşüktür. Ancak her enjeksiyondaki kadar enfeksiyon riski olabilmektedir.

 

KİMLERE UYGULAYALIM?

Ekleminde osteoartrit (kireçlenme) olan hastalar, dizlerde menisküs yırtığı olan hastalar, omuz lezyonları, tendiniti olanlar, spor sakatlanmaları (kas yırtığı, tendon yırtılmaları gibi) tenisçi ve golfçu dirseği tanısı almış hastalara uygulanabilmektedir.

 

KİMLERE UYGULAMAYALIM?

 Her hasta PRP tedavisinden fayda göremez. Diz ekleminde kıkırdak dokusu tamamıyla zedelenmişse, eğer hasta iltihaplı romatizmal hastalığın alevlenme evresindeyse (kandaki CRP düzeyi yüksekse), eklemde mikrobik iltihaplanma veya sıvı mevcutsa kanama bozukluğu olan hastalara kök hücre tedavisi uygulanmamalıdır.

 

Geleneksel tedavi yöntemlerinden farklı olarak kök hücre tedavisi ile hastalar kendi kanları ile iyileşmekte zaman içinde ağrılarından kurtulmakta “PRP ile hastalar günler içinde çalışma hayatına dönmektedirler. Ayrıca bazı hastalar bu yöntemle ameliyat olmaktan kurtulabilmektedirler. Kök hücre tedavisinin bir diğer avantajı ise hasta ilaç içermediğinden dolayı kalp ve böbrek hastalığı olanlarda da kolaylıkla uygulanabilmektedir.

 

Hazırlayan :  Zeynep Şule Yüksel - Ezgi Toygar

Dahili: 2599 - 2534  444 1 256
hastane@adu.edu.tr
Zafer Mahallesi
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi,
09100 Efeler/Aydın
444 1 256
hastane@adu.edu.tr
Zafer Mahallesi
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi,
09100 Efeler/Aydın