AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ
AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ
Oruç Ve Kalp Sağlığı

Oruç Ve Kalp Sağlığı

Doç. Dr. Hasan Güngör, Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı

 

Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Hasan Güngör, Ramazan ayının başlamasına sayılı günler kala kalp hastalığı olan Aydınlı hastaların bu süreçte dikkat etmesi gerekenler ile ilgili önemli bilgiler verdi.

 

Doç. Dr. Hasan Güngör “Bilindiği gibi bu yıl da Ramazan ayının yaz mevsimine denk geldiğini hatırlatarak; kalp hastalığının derecesine göre hastalığı kontrol altındaki kişiler oruç tutabilirler. Ancak bu kişilerin mutlaka kendisini takip eden doktoruna danışması gerekir. Eğer 1 yıl içinde kişide yeni geçirilmiş kalp krizi hikâyesi yok ise, şikâyetleri ilaç tedavisiyle kontrol altında olan kalp, damar ve yüksek tansiyon hastası ise doktoruna danışarak oruç tutabilirler” şeklinde tavsiyede bulundu.

 

Doç. Dr. Güngör “Çoklu ilaç kullanması gereken kalp yetmezliği, kontrolsüz yüksek tansiyon, son 1 yıl içersinde yeni kalp krizi geçiren, şikayetleri kontrol altına alınamayan, kalp kapakları metal kapak ile değiştirilmiş ve felç riski nedeniyle kan sulandırıcı ilaç kullananlar ile öğlen saatlerinde mutlak ilaç kullanması gerekenlerin oruç tutmaları sağlıklı değildir. Kalp damarlarına son 1 yıl içinde stent takılmışsa, stent ve diğer damarlarda problem çıkmaması için genelde iki tane birden kan sulandırıcı tedavisi uygulanır ve bu dönemde kişinin oruç tutması doğru olmaz. Kronik kalp damar hastalığı kontrol altında olan ve sadece koruyucu olarak düşük doz aspirin kullanan hastalar doktor kontrolünden geçtikten sonra oruç tutabilirler. Sadece kalp yavaşlaması nedeniyle basit kalp pili olması oruç tutmak için engel değildir. Ancak kalp ya da kalp dışı diğer yandaş hastalıkların varlığı kişinin oruç tutmasına engel olabilir” şeklinde ifade etti.

 

Doç. Dr. Güngör sözlerine şöyle devam etti “Ayrıca bu hastaların beslenme programının iyi yapılmasını ve aldıkları besinlerin türüne dikkat etmeleri gerektiğine dikkat çekerek, oruç sırasında uzun süre susuz kalmak ve iftarda ani, çabuk ve çok miktarda yemek en büyük problemdir. Hastaların öncelikle Akdeniz mutfağı dediğimiz sebze ve salata ağırlıklı, et olarak da balığın tercih edildiği beslenme tarzını tercih etmeleri gerekmektedir. Uzun süren açlığın ardından aşırı yağlı, hızlı, çok miktarda yemek yemenin mide ve barsak sistemine giden kan miktarını artırması ile beraber kalbin iş yükü de artırarak ani kalp krizlerine neden olabilir. Bu yüzden özellikle bilinen kalp hastalığı olanların, aslında herkesin, günlük almaları gereken besin miktarını iftarla sahur arasında bölüştürerek azar azar ve sık alması en uygun yöntemdir.  Ayrıca doktorunuzun önerileri dahilinde günlük su tüketimi en az 2 litre olmalıdır ve alınması gereken su iftarla sahur arasında bölüştürülmelidir. Özellikle ilaç tedavisi altında olan hipertansiyon, kalp yetersizliği ve kalp damar hastalarının bu konuya özen göstermesi çok önemlidir.” dedi.

 

Hazırlayan :  Zeynep Şule Yüksel - Ezgi Toygar

Dahili: 2599 - 2534  444 1 256
hastane@adu.edu.tr
Zafer Mahallesi
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi,
09100 Efeler/Aydın
444 1 256
hastane@adu.edu.tr
Zafer Mahallesi
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi,
09100 Efeler/Aydın