AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ
AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ
Uyku Apnesi Çağımızın Hastalığı

Uyku Apnesi Çağımızın Hastalığı

Yrd. Doç. Dr. Utku Oğan AKYILDIZ Nöroloji Anabilim Dalı ve Uyku Tıbbı Merkezi Yöneticisi Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma HastanesiUyku apnesi toplumda oldukça sık karşılaşılan bir hastalık, başlıca şikayetleri ise horlama, sabah yorgun, dinlenmemiş olarak uyanmak, gündüz sürekli uyku hali içinde olmak, bitkinlikten şikayet etmek, uykuda nefesin durması ve/veya yüzeyelleşmesi, tıkanıklık ve boğulma hislerini yaşamak, gece sık idrara çıkmak, sabah baş ağrısı ve kilo almak/kilo verememektir. Toplumda erkeklerin yaklaşık %4’ünde, kadınların ise %2’sinde görülen uyku apnesini çağımızın hastalığıdır. Uyku apne sendromu çok önemli bir hastalık çünkü birçok hastalığa neden olabiliyor. Örneğin; kalp krizinin, kalp yetmezliğinin, nörolojiyi ilgilendiren inmenin, beyin damar tıkanıklıklarının, hipertansiyon ve diyabetin tetikleyicisi olabiliyor. Bazı durumlarda yaşamı tehdit eden bir boyut kazanarak ölümcül kazalara neden olabiliyor. Örneğin; uyku apsesi olan sürücüler kazalara sebep olarak birçok insanı tehlike altına sokuyorlar.
 

Uyku Apnesi Tedavi Edilmezse Hem Yaşamı Kısaltıyor, Hem Kalitesini Düşürüyor.

Tedavi için ilk basamak tanı koymak, tanıyı koymak için de hastanın uyku tıp merkezinde bir gece yatması gerekiyor, Hastaya gece boyunca polisommografi denilen ve vücutta birçok parametreyi değerlendiren bir çekim yapılıyor. Bunun için de hastanın vücuduna çeşitli kablolar bağlanıyor. Bu işlem ile gece boyunca hastanın uykusunda nefesinin durup, durmadığına eğer duruyorsa saatte kaç kere durduğuna, bu sırada beyin ve kalp fonksiyonlarının, kandaki oksijen düzeyinin nasıl etkilendiğine bakılıyor. Bunların ardından tanı konuluyor ve tedavi planlanıyor. Tedavi, genellikle altın standart dediğimiz bilinen en etkili yöntem olan cihaz kullanımı yani CPAP veya BPAP ile gerçekleşiyor. Cihazın amacı gece uykuda daralan nefes yolunu açmak, bunun için pozitif basınçlı hava verilir, cihazlarla uygulanan basınçlı hava sonucunda hasta apnelerinden kurtulur ve gayet iyi bir uyku uyuyabilir, hastada apnenin neden olduğu komplikasyonlardan ve tetiklediği hastalıklardan da tedavi sonucunda kurtulur. Üniversitemiz Hastanesinde Uyku Tıbbı Merkezinin 2005 yılında hizmete başladı, 2007 yılında ise daha iyi cihazlarla çalışmalarına devam etti ve 2011 yılında, Türk Uyku Tıbbı Derneği’nden akreditasyon aldık, akreditasyonun önemi, Akreditasyonun bir sonraki aşaması eğitim veren merkez konumuna geçmek.

Türk Uyku Tıbbı Derneğine başvurularımızı yaptık. Umarım olumlu cevap alıp eğitim veren merkez konumuna geçeceğiz. Bu önemli, çünkü herhangi bir bölümde uzman olan doktorlar başvurup eğitimlerini aldıktan sonra, derneğin açtığı sınavda da başarılı olurlarsa, uyku hekimliği sertifikasyonuna sahip oluyorlar. Kısıtlı sayıda hekimin ve merkezin var olduğunu düşünürsek, bu gelişimlere ihtiyacımız var. Türkiye’de oldukça az sayıda merkez var Üniversitemiz bünyesinde çalışan Uyku Tıbbı Merkezi de, bu merkezlerden bir tanesi olacak. O yüzden biz etkili bir şekilde çalışıyoruz. Şu an için yatak sayımız 3, Aydın Valiliğinin desteği ile 5 cihaz daha aldık. Uygun şartlar sağlandığında 8 yataklı bir merkez konumuna yükseleceğiz. Türkiye’de önemli ve öncü bir merkez konumuna geleceğiz.Uyku apnesi sendromunun artan yaş ile daha sık görülür. Önemli bir hastalık fakat bilinç az, tedavi olanakları kısıtlı, merkez sayısı az ve merkezlerde yatak sayısı yetersiz. Bunlar ciddi sorunlar ama Üniversite olarak bunları yenebileceğimize inanıyorum.444 1 256
hastane@adu.edu.tr
Zafer Mahallesi
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi,
09100 Efeler/Aydın
444 1 256
hastane@adu.edu.tr
Zafer Mahallesi
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi,
09100 Efeler/Aydın