AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ
AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ
Varis - Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Varis - Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Prof.Dr. Berent DİŞCİGİL, Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği, Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi


 

Varis toplardamarlarımızın hastalığıdır.

Varisin ne olduğunu, nasıl tedavi edildiğini ve nasıl korunacağımızı anlayabilmek için vücudumuzda kan dolaşımının nasıl olduğunu bilmemiz gerekiyor:
Vücudumuzda kan dolaşımı damarlarımız aracılığı ile olmaktadır. Kalbimiz kanı vücuda atardamar yolu ile pompalar, kılcal damarlar yolu ile dokuya oksijen ve besin ulaşır, hücrede oluşan karbondioksit vücuttan atılmak üzere akciğerlerimize toplardamar ile ulaştırılır. Toplardamarlar yolu ile kalbimize gelen kan akciğerlere pompalanarak içindeki karbondioksit atılır, yeniden oksijenlenir, kalbe geri döner ve tekrar vücuda pompalanır. Atardamarlarda yüksek olan basınç toplardamarlarda oldukça düşüktür. Özellikle bacaklarımıza gelen kanı tekrar kalbe geri götürecek olan bacaktaki toplardamarların içindeki basınç, kanı yerçekiminin ters yönünde yani aşağıdan yukarıya doğru hareket ettirmeye yeterli değildir. Kanın kalbe doğru taşınmasını toplardamarlar içindeki tek yönlü çalışan kapakçıklar sağlar. Şekilde görüldüğü gibi bu kapakçıklar, bir merdiven basamağı gibi işlev görerek kanın yukarıya doğru bir kapakçıktan diğerine iletilmesi suretiyle, bir su sütunu şeklinde kalbe kadar ulaşmasını sağlar. Eğer bu kapakçıklarda genetik olarak bir zayıflık sonucu veya ayakta sürekli sabit pozisyonda durmaya bağlı toplardamarda basınç artması ve artan basıncın kapakçıkları bozması sonucu bu kapaklar kanı tutamamaya başlar. Bu durum toplardamardaki basıncın daha da artmasına neden olur ve nihayetinde toplardamar genişlemeye başlar. Bu genişleme kalıcı hale gelince ciltte belirgin hale gelir. İşte belirginleşen bu toplardamar genişlemesine varis diyoruz.

Varis toplumda en sık görülen problemlerden biridir. Toplumun yaklaşık %20sinde yani neredeyse her beş kişiden birinde varis vardır. Burada varisi anlatırken son yıllarda varis hastalığına yaklaşımda sık olarak kullandığımız bir sınıflandırmadan bahsetmek istiyorum. Buna göre varisler birinci dereceden altıncı dereceye kadar sınıflandırılır. Bu sınıflama, hastalarımızın kendilerindeki varis hastalığını anlamalarına, biz hekimlerin de varisleri tedavi etmemizde yardımcı olmaktadır. Birinci derece varis dediğimizde kılcal varisler akla gelir. Bunlar genelde cildin üzerinde kırmızı çizgilenmeler tarzında olup bazen kanama zannedilebilir. Bu kılcal varisler 1 ila 3 mm arasında olur ve çapı biraz büyüdükçe rengi siyaha doğru döner. Sonuç olarak bir hastada erken dönemde, birinci derece variste 1-3mm arasında damar genişlemeleri söz konusudur. Birinci evre varisler herhangi bir risk oluşturmazlar, genelde estetik kaygı ile tedavi edilir.

Bunlar biraz ilerlediği zaman ikinci derece varis haline gelir, damar genişlemelerinin çapı 3-4 mm’ den fazla olur. Bu büyüklüğe ulaşan varisler artık önemli hale gelmiştir ve tedavi edilmeleri gerekir.

Varis üçüncü dereceye ulaşırsa bacakta şişme yani ödem başlar. Bu şişme çok tipik olup sıklıkla ayak bileği çevresinde günün sonuna doğru belirmeye başlar. Bir sonraki aşama yani dördüncü derece olan varislerde dokuların arasına kan sızmaya başlar ve basıncın en fazla olduğu ayak bileği çevresinde siyah renk değişimi olur. Bu aşamaya gelmiş bir hastanın mutlaka tedavi edilmesi gereklidir. Varisin son evresinde ayak bileği çevresinde artık cilt beslenmesi de bozulur ve varis yarası ortaya çıkar. Bir ila bir buçuk santimetre çapa kadar ulaşabilen bu yaraların tipik özelliği çok derin olmayan ancak bir türlü iyileşemeyen yaralardır. Varis yarası oluşmuş ve iyileşmiş ise beşinci derece, yara aktif ise altıncı derece varis olarak tanımlanır. Şekilde varis hastalığının altıncı yani son evresindeki bir bacak görülmektedir.
 

Varisin tedavisi nasıl yapılır?

Birinci derecede varislerde yani 3mm.’yi geçmeyen varisler injeksiyon veya köpük ile tedavi edilebilir. Ancak 4mmden daha büyük çapa ulaşmış varisler ya cerrahi olarak çıkarılır veya kapakları çalışmayan toplardamar lazer veya radyo frekans yöntemleri ile damarın içinden yapılan bir işlem ile tedavi edilir. Bu işlemde yapılan, damarın içine enerji vermek suretiyle artık fonksiyon görmeyen ve vücudumuza zarar vermeye başlamış toplardamarın içeriden kapatılmasıdır. Bu yöntemde hastalar genel anestezi almaz, dikişsizdir, aynı gün yürüyerek evlerine dönerler. Ertesi gün de arzu ederlerse çalışmaya başlayabilirler.

Varisten nasıl korunmalıyız?

Ayakta sabit pozisyonda durmayı gerektiren işlerde çalışanlar örneğin öğretmen, cerrah, diş hekimi, berber, pazardaki tezgâhtar gibi meslek grubundakiler varis gelişimi açısından risk altındadır. Uzun süre oturanlar da örneğin bilgisayar ekranı karşısındakiler, varis riski taşırlar. Varis hem erkeklerin hem de kadınların hastalığıdır. Ancak hormonal nedenler ve hamilelik gibi nedenlerle kadınlarda biraz daha, 1,3 kat daha fazla görülmektedir. Risk altındakiler koruyucu olarak varis çorabı giymelidir.444 1 256
hastane@adu.edu.tr
Zafer Mahallesi
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi,
09100 Efeler/Aydın
444 1 256
hastane@adu.edu.tr
Zafer Mahallesi
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi,
09100 Efeler/Aydın