AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ
AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ
Öğretim Üyemiz En İyi Yayın Ödülüne Layık Görüldü

Öğretim Üyemiz En İyi Yayın Ödülüne Layık Görüldü

Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyemiz Doç. Dr. Tolga Kocatürk ve arkadaşlarının kuru göz hastalığı ve tedavisi ile ilgili yaptığı çalışma, "Türk Oftalmoloji Dergisi En Başarılı Yayın Birincilik Ödülü"ne layık görüldü.

Türk Oftalmoloji Derneği’nin 53. Ulusal Kongresi’nde yapılan ödül töreninde Doç. Dr. Tolga Kocatürk’e plaket takdim edildi. Kuru göz hastalığı hakkında bilgi veren öğretim üyemiz, kuru göz hastalığının özellikle son yıllarda artış gösterdiğini, hastanın yaşının ve çevresel faktörlerin yanı sıra, özellikle romatolojik hastalıklar gibi bazı hastalıkların, kullanılan çeşitli ilaçların, menapoz döneminde olduğu gibi hormonal değişikliklerin, vitamin eksikliklerinin kuru göze neden olabileceğini belirtti. Özellikle bilgisayar ve tabletlerin uzun süreli kullanıldığı, uzun süreli okumaların yapıldığı dönemlerde azalan göz kırpma sayısı nedeniyle kuru göz semptomları ortaya çıkabildiğine değinen Kocatürk havanın sıcak-kuru olması, klimalı, sigara dumanının olduğu ortamlarda bulunmak, kontakt lenslerin uzun süre kullanılması ve göz alerjileri de kuru göz hastalığında görülen yanma, batma, kızarıklık, yabancı cisim hissi ve bunlara bağlı olarak ortaya çıkan göz yaşarması şikâyetlerinin belirgin hale gelmesine yol açabildiğini aktardı.

İleri kuru göz olgularında korneada oluşan inflamatuar sürecin korneaya hasar verebildiğini ve bu durumun görmeyi ciddi biçimde etkileyebileceğini ifade eden Doç. Dr. Kocatürk, görme kaybının önlenmesi için kuru göz hastalığının takip ve tedavisinin uygun biçimde yapılmasının çok önemli olduğunu belirtti.

Öğretim Üyemizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

Fotoğraf Galerisi444 1 256
hastane@adu.edu.tr
Zafer Mahallesi
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi,
09100 Efeler/Aydın
444 1 256
hastane@adu.edu.tr
Zafer Mahallesi
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi,
09100 Efeler/Aydın