AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ
AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ
Sedef Hastalığı

Sedef Hastalığı

Psoriazis,halk arasında bilenen adı ile sedef hastalığıdır. Sedef hastalığı; toplumda sık görülen, herhangi bir yaşta başlangıç gösterebilen, zaman zaman alevlenmelerle seyreden, uzun yıllar, hatta ömür boyu sürebilen bir hastalıktır.  

Sedef hastalığının nedeni kesin olarak bilinmemekle birlikte bağışıklık sistemi, genetik yatkınlık ve çeşitli çevresel faktörlerin etkisiyle ortaya çıktığı düşünülmektedir. Enfeksiyonlar, bazı ilaçlar, aşırı alkol alımı, sigara, kaşıma, keseleme gibi deriye uygulanan travmalar, güneş yanığı ve stres gibi çeşitli çevresel faktörler sedef hastalığını başlatabilmekte veya alevlenmesine sebep olabilmektedir. 

Şunu da vurgulamak isterim ki bazı hastalarımızın inandığının aksine sedef hastalığı kesinlikle bulaşıcı bir hastalık değildir. Ayrıca sedef hastalığı karaciğer hastalıklarından kaynaklanmamaktadır.  

Genellikle, hastalar vücudun belli bölgelerinde (özellikle diz, dirsek, saçlı deri, kuyruk sokumu) yuvarlak, keskin sınırlı, üzerinde hastalığa ismini veren sedef renginde kepeklenmelerin, pullanmaların olduğu deriden kabarık, kızarıklık döküntülerle karşımıza gelmektedir. Bazense tüm vücudu kaplayan kırmızı zeminde irinli sivilceler, eklemlerde birtakım ağrılar ya da sadece tırnaklarda şekil değişiklikleri gibi farklı sedef tipleriyle de karşılaşabilmekteyiz. 

Hastalık seyri kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Hatta aynı kişide bile, hayatının farklı dönemlerinde hastalığın belirtileri ve şiddetinde değişiklikler görülebilir. 

Sedef hastalığının tanısı genellikle dermatoloğunuz tarafından klinik bulgularla konabilir.  Ancak bazen tanı için; deriden mercimek büyüklüğünde bir parça alınarak, histopatolojik inceleme yapılması gerekebilir.  

Sedef hastalığını maalesef tamamen ortadan kaldıran, tedavi kesildiğinde tekrarlamasını engelleyen kesin tedavisi bulunmamaktadır. Ancak uygun tedavilerle hastalık başarılı bir şekilde kontrol altına alınabilmekte ve uzun süreli iyilik hali sağlanabilmektedir. 

Sedef hastalığında tedavi kişiye, hastaya özel olarak düzenlenmelidir. Tedavide hastanın sedefinin yaygınlığı, tipi yanında, hastanın yaşı, ek hastalıkları, yaşam kalitesinin ne kadar etkilenmiş olduğu, gebelik veya emzirme durumunun olup-olmadığı, eklem tutulumunun olup olmaması, daha önce kullanılan tedavi seçeneklerinin etkinliği, kişinin alkol alışkanlığı gibi çeşitli faktörler tedavi seçiminde belirleyicidir.  

Öncelikle tüm hastalar mutlaka, hastalığı tetikleyebilecek ilaçlardan, kaşıma ve banyoda liflenme gibi davranışlardan kaçınmalıdırlar.  

Hafif olgularda genellikle deriye uygulanan topikal tedaviler(kremler/merhemler) hastalığı kontrol altına almakta yeterli olmaktadır. 

Dirençli ya da orta/şiddetli sedef hastalarında fototerapi (ışık tedavisi) ya da geleneksel tedaviler olarak ifade ettiğimiz genellikle ağızdan alınan özel hap tedavileri kullanılır. Bu tedavilere istenilen yanıt alınamadığında ya da bu tedavileri kullanamadığımız durumlarda uygun bir iğne tedavisine yani biyolojik ajan tedavilerine geçilebilir. Artık yeni tedavi ajanları ile çok şiddetli sedef hastalarında bile %90’ın üzerinde, hatta bazı hastalarda tama yakın iyileşme sağlayabilmekteyiz.  

Kliniğimizde bulunan; sedef takip polikliniğimizde tüm bu tedavi seçenekleri, uygun hastalarımıza uygulanmakta ve hastalarımızın takipleri yürütülmektedir.  

Sağlıkla kalın. 

Aydın Adnan Menderes?Üniversitesi Tıp Fakültesi, Dermatoloji Anabilim Dalı 

Dr.Öğr.Üyesi  Münevver Güven 

 

 444 1 256
hastane@adu.edu.tr
Zafer Mahallesi
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi,
09100 Efeler/Aydın
444 1 256
hastane@adu.edu.tr
Zafer Mahallesi
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi,
09100 Efeler/Aydın