Tıbbi Genetik Anabilim Dalı / Kadromuz

•    Poliklinik
•    Genetik Danışma
•    Sağlık Kurulu
•    Moleküler Genetik Laboratuvarı
•    Sitogenetik Laboratuvarı

 

Adnan Menderes Üniversitesi Tıbbi Genetik Anabilim Dalı Dahili Tıp bilimlerine bağlı olarak 1996 yılında Yard. Doç. Dr. Kübra Temoçin başkanlığında kurulmuş ve Yard. Doç. Dr. Hakan ULUCAN ile birlikte görev yapmışlardır.
 

1 Profesör, 1 Doktor Öğretim Üyesi, 3 Tıpta uzmanlık öğrencisi, 1 Kamu Yönetimi Uzmanı ve Biyolog, 2 Biyolog ve 1 Kimya Mühendisi’nin görev yaptığı Anabilim Dalımızda, yasal olarak klinik ve laboratuvarı eş güdümlü yürüten tek klinik olarak, Poliklinik hizmeti, Genetik danışmanlık  ve Laboratuar hizmetleri birlikte verilmektedir.

 

İlimiz ve bağlı ilçelerindeki hastanelerde tek Tıbbi Genetik Uzmanı anabilim dalımızda görev yapmaktadır.   Bu nedenle diğer hastanelere de konsültasyon hizmeti verilmektedir. Moleküler Genetik, Moleküler Sitogenetik, Sitogenetik, Organ ve doku nakline yönelik doku tipi laboratuvarları bulunmaktadır.

 

Önlisans, Lisans, Yüksek lisans, Doktora ve Tıpta Uzmanlık  seviyesinde eğitim verilmektedir. Tıpta Uzmanlık Eğitimi hariç, yıllık 285 saat ders yükü bulunmaktadır ve Tıp Fakültemizin en fazla ders veren Anabilim dalıdır. Aydın Sağlık Yüksek Okulu, Aydın Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek okulu, Tıp Fakültesi, Bioistatistik Yüksek Lisans programında dersler verilmektedir.  

 

Anabilim dalımızda, metod olarak tüm PCR çeşitleri (Standart PCR, Nested PCR, Gradient PCR, Real-time PCR, AFLP PCR, Allele-specific PCR, Alu PCR, Asymmetric PCR, Hot start PCR, Inverse PCR, ISSR PCR, LATE PCR, Long range PCR, Methylation-specific PCR, Multiplex PCR, Repetitive sequence-based PCR, Reverse transcriptase PCR, Single cell PCR, Touchdown PCR), Sekans analizi, Fragman analizi, Striple mutasyon analizi,  Hücre kültürü çalışmaları yapılabilmektedir.

 

Anabilim dalımızdaki tüm  makine ve teçhizat başhekimlik bütçesine yük olmamak için BAP ve TÜBİTAK projeleri ile alınmıştır (Bir adet ev tipi buzdoabı hariç).  Anabilim dalımızda sunulan rutin tetkiklerde kalite ve güvenilirlikten taviz vermeyecek şekilde maliyet etkin tutum baz alınarak genetik testler yapılmaktadır. Hepsi Fakülte mezunu, çok İyi yetişmiş, çok uyumlu ve kreatif teknik personel yapısı nedeniyle hastane bütçesine önemli katkı sağlamaktadır. Hastane bütçesine en fazla gelir getiren Anabilim dalları içerisinde ilk sıralarda yer almaktadır.

 

Toplumdaki herkesin en az 8-10 genetik hastalık için taşıyıcı ve her 10 kişiden 6’sının en az bir Multifaktöryel genetik hastalığı veya adayıdır. Microarray, CGH ve yeni nesil DNA dizileme gibi yeni yöntemlerle moleküler karyotipleme yapılabilmesi, her geçen gün klinikte rutin genetik analiz uygulama sayısını arttırmaktadır. Bireyin genetik profiline göre yan etkisiz ve en etkin ilaç seçiminin düzenlenmesi ile birlikte “Bireysel Tıp” çağına girilmiştir.

  • ARAŞ.GÖR. LAMİYA MARDAN