Neonatoloji (Yenidoğan) Bilim Dalı / Kadromuz

Ünitemiz düzey I, düzey II ve düzey III yoğun bakım hizmeti vermekte olup yılda yaklaşık 350 prematüre ve hasta yenidoğan izlenmektedir. Yoğun bakım ünitemiz 12 yataklı düze III, 10 yataklı düzey II olarak Sağlık Bakanlığı tarafından tescillenmiştir.

Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi’nde; solunum desteği (ventilatör tedavisi), kan değişimi, fototerapi (ışık tedavisi), perkütan katater uygulamaları (kol ve bacakta yer alan ince damarlardan kalbe uzanan ince damar yolu), total parenteral nutrisyon (tamamen damar yolu ile beslenme) uygulamaları, toraks tüpü takılması (akciğer hava kaçağı tedavisi), hasta başı EKO (Kalp ultrasonu), hasta başı USG (beyin ve diğer iç organların değerlendirilmesi için ultrason), göz hastalıkları kliniği tarafından retinopati (erken doğan bebeklerin göz hastalığı) muayenesi ve tedavisi  yapılmaktadır. Ayrıca ünitemizde perinatal asfiksiye maruz kalan bebeklere vücut soğutma tedavisi ve beyin fonksiyonu (serebral fonksiyon monitotizasyonu) takibi yapılmaktadır.

Yenidoğan Yoğun Bakım ünitemiz bölge referans merkezi konumundadır. Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi; Çocuk Cerrahisi, Çocuk Nörolojisi, Çocuk Kardiyoloji, Beyin Cerrahisi ve Göz Hastalıkları bölümlerinden 24 saat destek almaktadır.

“Bebek Dostu” olan hastanemizde, zamanında doğan bebekler gibi erken doğan ve hasta bebeklerin de anne sütüyle beslenmesi desteklenmektedir.