AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ
AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ
Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı
Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı

İşitme Denge

İşitme bozuklukları

İşitme duyusu sağlıklı çevre algılamamızda kullandığımız en önemli araçlardan birisidir. İşitme bozuklukları doğumsal olabildiği gibi sonradan da ortaya çıkabilmektedir. Sorunun kaynağına göre medikal tedavi ile düzelme görülebildiği gibi zaman zaman cerrahi müdahale de gerekebilmektedir. Bir kısım hasta grubu ise işitme cihazı kullanarak işitme kaybı sorununun üstesinden gelmektedir.

İşitme kaybının sebepleri nelerdir?

İşitme kayıpları genel olarak 3'e ayrılır:

 • Dış ve orta kulaktan kaynaklanan iletim tipi işitme kaybı
 • İç kulak, işitme siniri ve beyinle ilgili hastalıklardan kaynaklanan sensörinöral işitme kaybı
 • İşitme yollarının birden fazla bölgesinde hasar bulunmasından kaynaklanan mikst (karışık) işitme kaybı

İşitme kaybına neden olan risk faktörleri nelerdir?

 • İleri yaş
 • Genetik yatkınlık
 • Gürültülü ortamlarda çalışan kişiler
 • Bazı antibiyotikler ve bazı kemoterapi ilaçları, iç kulakta hasar yaratabilir. Aspirin, bazı  diüretikler (idrar söktürücü) gibi ilaçlar işitme kaybına neden olabilir.
 • Yüksek ateş görülen menenjit gibi hastalıklar işitme kaybına neden olabilir.

İşitme kaybının belirtileri nelerdir?

İşitme kaybının belirti ve bulguları şunlardır:

 • Konuşma ve diğer seslerin algılanmasında zorlanma,
 • Özellikle gürültülü ve kalabalık mekânlarda konuşma seslerini anlayamamak
 • Televizyon veya radyonun sesini açma ihtiyacı,

İşitme kaybı tanısı nasıl konur?

Öncelikle ayrıntılı kulak muayenesi yapılmalıdır. Muayene sırasında işitme kaybının sebebi genellikle tespit edilebilmektedir. Muayene bulgularının normal olması durumunda odyolojik testler yapılarakişitme kaybının tipi ve işitme derecesi tespit edilir. Zaman zaman işitme kaybının nedenini tesbit etmek için  bilgisayarlı tomografi (CT) veya (MR) testi gerekebilir.

İşitme sorunları nasıl tedavi edilir?

 • Tedavi yöntemi belirlenirken öncelikle işitme kaybının sebebi daima göz önünde bulundurulmalıdır. Dış ve orta kulak kaynaklı  işitme kayıplarında medikal tedavi ile başarılı sonuçlar alabildiğimiz gibi zaman zaman mastoidektomi(kulak arkası kemik cerrahisi), timpanoplasti(kulak zarı onarım ameliyatı), ventilasyon tüpü uygulamaları gibi cerrahi müdahalelelere de gereksinim duymaktayız. İç kulak kaynaklı işitme kayıplarında medikal tedavi, işitme cihazı, koklearimplant cerrahisi gibi seçeneklerimiz bulunmakta.

Kliniğimizde işitme bozukluklarına yönelik tüm güncel cerrahi müdahaleler yapılmaktadır.

 

Baş Dönmesi ve Denge bozuklukları (vertigo)

Baş dönmesi ve dengesizlik şikâyeti olan hastaların yaşadıkları semptomlar oldukça rahatsız edici ve korkutucudur. İnsandaki denge sistemi, beynin gözlerden, kaslardan, eklemlerden ve iç kulaktan aldığı bilgiye dayanır. İç kulakta bir problem geliştiğinde beyin yanlış bilgi aldığı için baş dönmesi ve dengesizlik oluşur.

  

Vertigo belirtileri:

 

Gerçek baş dönmeleri dışında çok sayıda insanı rahatsız eden önemli bir klinik belirti de denge bozukluğudur. Bu durumdaki kişi başındaki boşluk hissinden, yaylı yatak üzerinde ya da gemi güvertesinde yürüyormuş gibi, arkadan itiliyormuş veya çekiliyormuş gibi, ayaklarının boşluğa gitmesi gibi, görmede bulanıklık ya da göz kararması gibi belirtilerden şikayet eder.

Baş dönmesi bazen nörolojik nedenli olabilmektedir. Bu durumda denge bozukluğunun yanı sıra, konuşmada bozulma, çift görme, el ve ayaklarda güçsüzlük, yüzde his kaybı ve bilinç kaybı gibi ciddi belirtiler olabilir.

Baş dönmesinin kaynağını bulmak için sırasıyla kulak burun boğaz, nöroloji ve kalp damar hastalıklarının taraması yapılmalıdır.

İç kulak ve yakın çevresindeki hastalıklarla ortaya çıkan baş dönmeleri çok şiddetlidir. Dönmenin yanı sıra bulantı, kusma, soğuk terleme de olur. Bazen işitme kaybı, çınlama ve kulak dolgunluğu da hastalık tablosuna eklenir.

Tanı nasıl konulur?

Baş dönmesi / dengesizlik şikâyetiyle başvuran hastada, öncelikle kulak burun boğaz muayenesi yapılır. Baş dönmesinin nedenini ortaya koymak için, videonistagmografi, VEMP ve dinamik posturografi gibi testler kullanılır. Böylece, baş dönmesi ve dengesizliğin sebebi tespit edilir ve tedavi şekli belirlenir.

Baş dönmesinin pek çok nedeni olabilir ama en sık karşılaşılan nedenler iç kulak hastalıklarıdır

PozisyonelVertigo:

İç kulakta dengeyi sağlayan ve yarım daire kanalı adıyla bilinen denge organı içerisindeki sıvıda yüzen parçacıklar (kristal parçacıklar) nedeniyle oluşur. Ani başlayan etraf döner şekilde hareket etmekle artan baş dönmesi görülür. Bu hastalığın teşhis ve tedavisinde, başa değişik pozisyonlar verilerek yapılan manevralar kullanılır.

Meniere Hastalığı:

İç kulaktaki denge organı içerisindeki sıvının basıncının artması nedeniyle ortaya çıkar. Hastada baş dönmesi, çınlama, kulakta basınç hissi, yüksek seslerden rahatsızlık ve işitme kaybı görülebilir. Hastalığın nedeni bilinmemekle birlikte aşırı tuz tüketimi, stres ve hormonal bozuklukların baş dönmesi ataklarını tetiklediği bilinmektedir. İlaç tedavisiyle atakları kesilmeyen kişilere cerrahi müdahale yapılır.

Kliniğimizde baş dönmesi ve denge bozukluklarının güncel tanı ve tedavi yöntemleri deneyimli ekibimiz tarafından başarıyla uygulanmaktadır.
444 1 256
hastane@adu.edu.tr
Zafer Mahallesi
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi,
09100 Efeler/Aydın
444 1 256
hastane@adu.edu.tr
Zafer Mahallesi
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi,
09100 Efeler/Aydın