AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ
AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ
Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı
Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı

Horlama

Horlama orta yaş erkeklerde % 40-45, kadınlarda % 25-30 oranında görülen önemli bir yakınmadır. Horlama her zaman bir hastalık belirtisi değildir. Horlamaya eğer solunum düzensizliği, uykuda nefes durması, gündüz aşırı uykululuk hali, gece sık idrara çıkma, baş boyun bölgesinde olan gece terlemeleri, gün içi uyuklamalar, dikkat dağinıklığı, sabahları olan baş ağrıları eşlik ediyor ise mutlaka doktora başvurulmalıdır. Uyku apnesi hastalığı açısından değerlendirilme gereklidir.

Uyku apnesi önemli bir hastalıktır. Kişinin beklenen yaşam süresini kısaltan bu hastalık inme, kalp krizi, şeker hastalığı, hipertansiyon ve ritm bozuklukları gibi önemli hastalıklar ile de ilişkilidir. Uyku apnesinin esas tedavisi maske tedavisi (CPAP) olsa da yardımcı tedavi yöntemleri olarak uygulanan ameliyat teknikleri mevcuttur.

Cerrahi yöntemler arasında en sık uygulananı yumuşak damak cerrahileridir. Bu ameliyat, basit horlamada uygulananlara göre daha kapsamlı ve ciddidir. Küçük dil ve yumuşak damak başta olmak üzere üst solunum yolundaki yumuşak dokuların fazlalıklarını azaltma ve dokuları gerginleştirme amacını taşır. Bu teknik her zaman apneyi tamamı ile düzeltemeyebilir. Bu durumda solunum durmaları, horlama kesildiği halde sessizce devam edebilir.

Uyku apnesi için tanımlanmış farklı farklı ve yeni bir çok ameliyat teknikleri (dil askısı, tirohyoid süspansiyon, lingualtonsillektomi, SMİLE…gibi) uygulanabilmektedir. İdeal olanı apne-hipopne indeksi hafif düzeyde olan ve ek hastalığı olmayan hasta grubuna ameliyat yapmaktır. Diğer hastalarda en güvenilir yöntem CPAP cihazı uygulamasıdır.

Horlama uyku apnesi hastalığına bağlı değil ise kişinin sağlık durumunu olumsuz etkilemez. Fakat horlama, kişinin sosyal hayatına olan olumsuz etkileri nedeni ile özellikle eşler arası ilişkiyi olumsuz etkilemesi nedeni ile önemli bir şikayettir. Bu tür durumlara basit horlama denir. Basit horlama pozisyon ile ilişkili olabilir. Kilo almak, yorgunluk, alkol kullanımı horlamayı artırabilir.  Uyku apnesi ile ilişkili olmasa da horlamayı azaltmak için uygulanan ameliyat teknikleri vardır.

Horlamaya yönelik uygulanan üst hava yolu cerrrahi tekniği, hastanın hava yolu darlığının olduğu bölgeye göre seçilir. Hava yolu darlığı bölgesini belirlemek için KBB endoskopik muayenesi ve genel anestezi altında uygulanan uyku endoskopisi yapmak gereklidir. Uygulanacak cerrahi teknik hastanın ihtiyacına göre belirlenir. Buruna, yumuşak damak çevresine ya da dil kökü çevresine yönelik cerrahi teknikler uygulanabilir. Cerrahi tekniklerin riskleri ve iyileşme süreleri birbirinden farklıdır. Daha iyi bir uyku kalitesi için düzenli egzersiz yapmak ve sigarayı bırakmak gereklidir.
444 1 256
hastane@adu.edu.tr
Zafer Mahallesi
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi,
09100 Efeler/Aydın
444 1 256
hastane@adu.edu.tr
Zafer Mahallesi
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi,
09100 Efeler/Aydın