AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ
AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ
Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı
Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı

Baş ve Boyun Kanserleri

Baş ve boyun kanserleri; ağız boşluğu, dudak, yanakların iç kısmı, diş eti, damak, dil, ağız tabanı, burun delikleri, boğazın en üst kısmında bulunan geniz (nazofarinks), yüz kemikleri içinde bulunan sinüsler, boğazın alt kesiminde yer alan yemek borusunun giriş kısmı (hipofarinks), ses tellerinin yer aldığı gırtlak (larinks), kulak kepçesi ve dış kulak yolu ve tükrük bezleri kanserlerini kapsar. 

Baş boyun kanserlerinin nedenleri

Sigara ve benzeri ürünlerle nikotin kullanımı, alkolizm ve kötü beslenme baş ve boyun kanserlerinin başlıca nedenleridir. Sigara kullanımının yaygın olduğu ülkemizde ağız içi ve gırtlak kanserlerini sıkça görmekteyiz. Korunmasız uzun süre güneş ışığına maruz kalma dudak kanseri ile ilişkili olabilir. Nazofarinks kanserinde Epstein-Barr Virüsü, baş boyun kanserlerinde Human Papilloma Virüs (HPV) ile ilişkilidir.

Baş ve boyun kanserleri nasıl belirti verir?

Baş ve boyunda şişlik (ağrısız), ağız içinde, dilde veya dudakta iyileşmeyen yaralar (küçük kabuklanmalar şeklinde başlayabilir), ağızda uyuşukluk hissi, çiğneme ve yutma güçlüğü, ses kısıklığı, seste kabalaşma, nefes alma güçlüğü, boğazda bir şey takılıyormuş gibi hissetme, burun tıkanıklığı veya burun kanaması, göz çevresinde şişlik veya çift görme, devam eden kulak ağrıları, çınlaması, işitme kaybı olabilir. Son aylarda hızlı kilo verme eşlik edebilir. Özeelikle ileri yaşta olan hastalarda boyunda şişlik varsa mutlaka tetkik edilmelidir.

Baş ve boyun kanserlerine nasıl tanı konur?

Hastanın ağız için, burnu, boynu, tükrük bezleri ayrıntılı muayene edilir. Burun, gırtlak,yutak endoskop ile detaylı incelenir. Şüpheli bölgelerden patolojik inceleme için biyopsi ile parça alınır ( Biyopsi esnasında lokal veya genel anestezi gerekebilir). Radyolojik incelemeler olarak ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans ile görüntülemeden yararlanılır. 

Baş ve boyun kanserlerinin tedavi nasıl planlanır?

Baş ve boyun kanserlerinin tedavisinde multidisipliner yaklaşım gereklidir. Baş boyun kanserleri ile ilişkili; kulak burun boğaz, onkoloji , plastik cerrahi, radyoloji, radyasyon onkolojisi, nükleer tıp, patoloji doktoru ortak bir toplantı ile hastalar ile ilgili kararlar alınmaktadır. Bu toplantı her Çarşamba saat 12.45 de Radyoloji Toplantı salonunda yapılmaktadır. Bazı hastalara tek ana yöntemle (cerrahi, ışın tedavisi veya ilaçla tedavi) yeterliyken, bazı hastalara bileşik tedaviler gerekir. Bazı ileri evre hastalara ise cerrahi yapılıp sonrasında ışın ve kemoterapi tedavisi verilebilmektedir. Kanserin evresi, tipi, hastanın yaşı, mesleği tedavinin planlanmasında önemlidir.

Erken tanı tedavide çok önemlidir. Erkenden bize başvurusanız çok daha sınırlı cerrahiler veya sadece radyoterapi ile çok iyi yanıtlar alınabilmektedir. Baş boyun kanserleri ; nefes alma, yutma, konuşma gibi fonksiyonların olduğu bir bölgede olduğu için erken dönemde başvurulduğunda bu fonksiyonları bozmadan ameliyatlar yapılabilmektedir. Örneğin erken bir gırtlak kanserinde havayoluna geçici bir delik açılıp sonrasında kapatılabilmekte iken, ileri evrede kalıcı bir delik oluşturulmaktadır.

Kliniğimizde yapılan Baş boyun Kanseri Ameliyatları

Kliniğimizde her tür gırtlak (larinks) kanseri cerrahisi yapılmaktadır. Açık cerrahiler, endoskop ile yapılan cerrahiler. Boyun diseksiyonları yapılmaktadır. Boyun ana damarlarının üzerinde yer alan kitlelerin cerrahisi yapılmaktadır. Tükrük bezi tümörlerinin cerrahisi yüz siniri özel bir alet ile kontrol edilerek en hassas şekilde yapılmaktadır. Ağız içi kanserlerinde gereklilik halinde çene kemiği tutulumda kemik çıkarılacak şekilde cerrahiler yapılıp. Plastik cerrahi de ameliyata girip kemik veya doku onarımını yapmaktadır. Yüzümüzde yer alan sinüslerin kemikleriyle beraber, gerekirse damağı veya gözü de içerecek şekilde cerrahileri yapılıp diş hekimliği ile beraber protezler ile onarım yapılmaktadır. Yine her tür boyunda yer alan kistik kitlelerin cerrahisi yapılmaktadır. Kliniğimizde Baş Boyun Kanseri hastalarının takibi Bu hastaların takibi kliniğimizde düzenli yapılmaktadır. İlk yıl her ay takibe çağrılmaktadır. Belli aralıklarala bazı tahliller ve görüntülemeler istenip tekrar Baş Boyun Konseyinde görüşülüp takipleri yapılmaktadır.
444 1 256
hastane@adu.edu.tr
Zafer Mahallesi
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi,
09100 Efeler/Aydın
444 1 256
hastane@adu.edu.tr
Zafer Mahallesi
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi,
09100 Efeler/Aydın