Kardiyoloji Anabilim Dalı / Kadromuz

Adnan Menderes Üniversitesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı, 1997 yılında Prof. Dr. Tarkan Tekten’in Adnan Menderes Üniversitesinde kardiyoloji uzmanı olarak göreve başlamasıyla resmen kurulmuştur. Daha sonra kadroya Prof. Dr. Osman Alper Onbaşılı ve Prof. Dr. Ceyhun Ceyhan kardiyoloji uzmanı olarak katılmıştır. Bu dönemde eski devlet hastanesinde 4 koroner bakım yatağı ve 5 servis yatağı ile hizmet verilmeye başlanmıştır.

Anabilim dalında halen 5 uzmanlık öğrencisi (TUS) eğitim almaktadır. Şuan Anabilim Dalımızdan 14 uzman kardiyolog başarıyla uzmanlık belgesini almış ülkemizde sağlık hizmeti vermektedir.

Anabilim Dalı Koroner Anjiyografi Laboratuvarında 8,  Koroner Yoğun Bakımda 19 ve Kardiyoloji Servis hizmetlerinde 16 hemşire ve yardımcı sağlık personeli ile hizmet sunulmaktadır.

Poliklinikte uzmanlık öğrencileri Öğretim Üyesi eşliğinde her gün hizmet vermektedir. Yıllık poliklinik hasta bakım sayımız yaklaşık 15000 civarındadır.

Girişimsel oylan görüntülemede transtorasik ve transözofageal standart ve 3 boyutlu ekokardiyografi, efor testi ve 24 saatlik ambulatuar elektrokardiyografi ve kan basıncı monitörizasyonu (Holter) laboratuvarları ile tanıya yönelik tetkikler yapılmaktadır.

Kardiyoloji Kliniğinde 2000 yılında kalp kateterizasyonu, koroner ve periferik anjiyografi ve girişimsel kardiyolojik işlemlere (balon, stent, kapak değişimi, kapak tamiri, kalıcı kalp pili uygulamaları, periferik damar girişimleri)  başlanmış ve bölgenin referans kliniği olma misyonunu üstlenmiştir. Girişimsel kardiyoloji  laboratuvarında yıllık tanısal olarak yaklaşık 4000, girişimsel tedavi için ise 500 kadar işlem gerçekleştirilmektedir.

Kardiyoloji Kliniğinde şu anda 10 yataklı koroner bakım, 24 genel kardiyoloji servis yatağı ile hizmet vermektedir. Yatak sayımız eskiye oranla çok artmıştır. Amacımız, fiziki şartları iyileşmiş yeni hastanemizde kardiyoloji alanındaki gelişmeler ışığında bu üniteyi daha da üst düzey hizmet veren bir birime dönüştürmektir. Bu anlamda elektrofizyoloji hizmeti veren laboratuvarı yakın dönem için planlarımız arasındadır.

  • ARAŞ.GÖR. BURAK OĞULCAN YILDIRIM
  • ARAŞ.GÖR. CEM UTKU YEŞİLKAYA
  • ARAŞ.GÖR. FATİH SİVRİ
  • ARAŞ.GÖR. OĞUZHAN GÖDE
  • ARAŞ.GÖR. ÖZGÜN DEMİROĞLU
  • ARAŞ.GÖR. SERCAN ÇAYIRLI