AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ
AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ
Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı
Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı

Genel Bilgi

Anabilim Dalı Başkanlığı Tel:+90 256 218 20 00-1151, Faks:  +90 256 214 66 87

Adres: Adnan Menderes Üniversitesi Merkez Kampüsü, Kepez Mevkii Efeler / AYDIN

Akademik Kadro

Prof.Dr.Arif Aktuğ ERTEKİN (AD Başkanı)

Prof.Dr.Samet KAFKAS

Prof.Dr.Selda DEMİRCAN SEZER

Doç.Dr.Sümeyra NERGİZ AVCIOĞLU

Doç.Dr.Emre ZAFER

Dr. Öğr. Üyesi Tolga ATAKUL

Dr. Öğr. Üyesi Özgür Deniz TURAN

Jinekolojik Onkoloji Bilim Dalı                                                                               

Prof.Dr.Hasan YÜKSEL(BD Başkanı)

Perinatoloji Bilim Dalı

Prof.Dr.Hamit Alper TANRIVERDİ (BD Başkanı)

Tarihçe
Anabilim Dalımız, 1992 de kurulan Üniversitemizin, poliklinikleri ve uygulamaları ile hizmete ilk başlayan bölümlerinden biridir.

Üniversitemizin Tıp Fakültesi ve Hastanesi olarak kullanılabilecek herhangi bir hizmet binası olmadığından, Doksanlı yılların ortalarında, Aydın Devlet Hastanesinin yeni binasına taşınması ile birlikte, tarihi Aydın Devlet Hastane binası yeniden düzenlenerek Üniversite Hastanesi olarak, Aydın Lisesinin Tarihi Binası ise Rektörlük, idari bürolar ve derslikler olarak hizmete açılmıştır. Hastane aynı alanda 2010 yılına kadar düzenlenmiş tarihi bina ve ek binalarda hizmete devam ederken kuruluş aşamasında Anabilim Dalımız, Rahmetli Profesör Doktor Ergün Onur Başkanlığında, sadece 12 yatak kapasitesi ile hizmet üretmeye devam etmiştir. Aytepe yerleşkesinde Rektörlük İnşaatının tamamlanması ile Aydın Lisesindeki idari yapılar Yeni Rektörlük binasına, Tıp Fakültesi Dekanlık ve Derslikleri ise Aydın İl Özel İdaresi binasına taşınmıştır.2010 yılında Yeni Hastane Binamızın hizmete sunulması ile yatak kapasitemiz 26 ya yükselmiştir.

Anabilim Dalı Başkanlığımızca eğitim, bilimsel araştırma ve sağlık konularında hizmet verilmektedir.

Randevu: Öğretim Üyesi Randevu Sekreterliği Tel: 1145

Yer ve Altyapı:

Anabilim Dalımız, öğretim üyesi odaları, poliklinik birimi, doğumhane ve yataklı hasta bölümünü içeren Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği şeklindedir.  Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde 26 standart yataklı ve  günübirlik yataklar bulunmaktadır. Odalar iki kişilik olup banyo ve tuvaletlidir.

 Doğumhane birimi klinik içinde, ameliyathane ile ayni katta yer almaktadır. Doğumhane bünyesinde 2 doğum odası ve 3travay takip yatağı bulunmaktadır.

Yılda yaklaşık 1200 doğum gerçekleştirilmektedir.

Uzmanlık Eğitim Süreci

Müfredata uygun olarak 4 yıllık uzmanlık eğitimi, doğuma hazırlık kursları, ebeveynlere yönelik eğitim seminerleri akademisyenler ve eğitimciler tarafından verilmektedir. Seminerlerimizde video, slayt ve maket gibi görsel materyallerle doğru bilginin en etkin şekilde iletilmesi ve yayılması da amaçlanıyor.

Jinekolojik Onkoloji

Jinekolojik Onkoloji Ünitesi’nde, kanser taraması, kanser erken teşhis ve tedavisine yönelik olarak kolposkopi ve hastalıkların tedavisi gerçekleştirilmektedir.Yandal eğitimi verilmesi planlanmaktadır.

Yüksek Riskli Gebelik (Perinatoloji)

Yüksek Riskli Gebelik Ünitesi´nde risk taşıyan gebelere yönelik tanı, takip ve tedavi planlamaları yapılmıştır. Yandal eğitimi verilmesi şartları oluştutlduğunda eğitim verilmesi planlanacaktır.

Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite

Poliklinik bünyesinde hizmet verilmekte olup Tüp Bebek ünitesi kurulma aşamasındadır.

Ürojinekoloji

Ürojinekoloji poliklinik bünyesinde ürinerinkontinans ve üreme organları ile ilgili bozuklukların tanı ve tedavileri gerçekleştirilmektedir.

JİNEKOLOJİK ONKOLOJİ CERRAHİSİ BİLİM DALI

TARİHÇE: Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı bünyesinde 2000’li yılların başından beri Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi (Kadın Genital Kanserleri Cerrahisi) hizmeti verilmektedir. Sağlık Bakanlığınca 2009 yılında ayrı bir Bilim Dalı olarak ihdas edilmesiyle birlikte 2017 yılında yapılan YÖK başvurusu ile ayrı bir Bilim Dalı kurulmuş ve halen faaliyetine resmi adı altında devam etmektedir.

HİZMETLER: Bilim Dalımız bünyesinde “Kanser Tarama ve Erken Tanı Polikliniği” olarak ilk başvuru yapan veya takip edilmekte olan hastalarımıza hizmet verilmektedir. Bu hizmetler içerisinde kanser (smear-HPV) taraması, kolposkopi, biyopsi, ultrasonografi dâhil hizmetler ile birlikte LEEP, konizasyon gibi anestezi gerektiren işlemler de gündüz hastanesinde yapılmaktadır. Dışarıdan tanı almış ve takipli hastalarımız polikliniğimize randevusuz doğrudan başvurabilmektedir.

Ameliyat gereken hastalarımıza genellikle geniş bir ameliyat öncesi tetkik ve farklı branşlardan konsültasyonlar gerekebildiğinden son değerlendirme tamamlandıktan sonra Anestezi polikliniğinde yapılan değerlendirme ile ameliyat öncesi işlemler tamamlanmış olur. Cerrahi ekip tekrar değerlendirme yapar, ameliyat kararı verilmiş ise ameliyattan bir gün önce yatış yapılarak tekrar son muayene yapılır. Ameliyat sırasında yapılan inceleme sonucuna göre ameliyatın şekli değişebilir. Taburcu oluncaya kadar ameliyat kesin sonucu çıkmamış ise hasta patolojiden sonuncunu takip ederek Bilim Dalı polikliniğine başvurur.

Kadın Genital Kanserleri ve Korunma: Bu kanserlerin bir kısmı erken belirti verdiğinden, erken tanı konulup tamamen tedavi edilmeleri mümkündür ancak hiçbir belirti vermeden sinsi başlayıp ilerleyenler de vardır.

Bu kanserlerin bir kısmı ise kanser olmadan bile önlenebilir. Sigara, yaş ve boyan uygun kilo, dengeli beslenme, cinsel sağlık ve üreme sağlığı konuları, genel sağlıkla birlikte bu alanda da önemini sürdüren konu başlıklarıdır.

Nadir türleri haricinde Kadın Hastalıkları kanserlerinin, rahim (endometrium), yumurtalık (over), rahim ağzı (serviks) ve dış genital (vulva) kanseri olarak sayılabildiğini belirten Yüksel,  bu kanserlerden korunma veya hastalık artık oluştu ise erken belirtileri tanımak için gereken kısa bilgileri paylaştı:

Rahim (Endometrium) Kanseri: Şu hastalarda mutlaka kanser araştırılmalıdır.

 1. Menopoza girmiş kadında kanama veya akıntı olması durumunda
 2. Adet düzensizliği durumunda

Rahim içi boşluğu döşeyen örtüye endometrium denilir. Adet gören kadında buradaki doku her ay kalınlaşır ve adet olarak dökülür. Bu doku uzun süre dengesiz hormon uyarısına maruz kalırsa kanserleşmeye ilerleyebilir. Dengesiz olarak hormona maruz kalma menopoza girmemiş kadında adet düzensizliği yani anormal kanama şeklinde belirti verir. Menopoza girmiş kadınlarda ise kanama olması zaten normal değildir ve altında bir kanser olup olmadığı mutlaka araştırılmalıdır. Menopoza girmiş kadınlarda bazen akıntı olabilir bu da normal değildir. Menopoza girmiş kadınlarda normal olarak yumurtalıklar çalışmadığından bariz hormon üretimi yoktur ancak, kilolu hastalardaki yağ dokusundan bu hormon üretilebilmektedir. Tedavide genellikle ameliyat yeterlidir bazen ilave ilaç veya ışın tedavisi gerekebilir. Kilo kontrolü, egzersiz, doğum yapmak ve doğum kontrol hapları kullanımı riski önemli ölçüde azaltabilir. Çok nadir görülen bazı türleri yumurtalık kanserleri gibi davranır.

Yumurtalık (Over) Kanseri: Ailede yumurtalık ve meme kanseri olanlar yatkınlık açısından hekim danışmanlığı almalıdır.

Yaklaşık 70 kadından birinde görülür. Maalesef önceden bariz bir belirti vermez. Daha çok şişkinlik, karın şişmesi, yeme içme bozuklukları, karın veya kasık ağrısı gibi belirtiler verebilir. Karındaki bu şişkinlik bazen karın içinde su toplanması (asit) sebebiyle olabilir. Hastaların çok azında ailevi yatkınlık olabilir. Ailevi yatkınlık olanlar için şüphe varsa genetik tarama yapılabilmektedir. Ailevi olanlar dışındaki hastalar için bir tarama ve erken tanı programı yoktur. Tedavide genellikle ameliyat ve sonrasında ilaç tedavisi yapılmaktadır. Bazen tanı konularak önce ilaç tedavisi verilip sonra ameliyat yapılıp ilaç tedavisine sonra devam edilebilir. Doğum yapmak ve doğum kontrol hapları kullanımı riski önemli ölçüde azaltabilir.

Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri: Tarama testleri ile hastalık oluşmadan tedavi edilebilir. Sağlık Bakanlığı tarama testleri programı yürütmektedir.

Erken yakalanıp, tam ve basit olarak tedavi edilmeleri mümkündür. Ancak geç kalındığında tedavisi zordur. Adet dışı kanama, ağrı, akıntı, özellikle ilişki sonrası kanama gibi belirtileri olabilir. Sigara, erken yaşta evlilik, çok eşlilik, cinsel yolla bulaşan hastalıklar gibi nedenler söz konusudur. Tedavide erken yakalandı ise ameliyat yeterlidir, ancak ameliyat olamıyorsa kemoterapi (ilaçla tedavi) ve ışın tedavisi tekli veya birlikte yapılabilir. Ayrıca aşılar geliştirilmiştir.

Dış Genital (Vulva) Kanseri: Dıştan görülebilir bir bölge ve belirtileri nedeniyle erken tanınması mümkündür. Ancak yaşamın doğal akışı içerisinde maalesef böyle olmamaktadır. Akıntı, kaşıntı, kanama, ağrı, yara oluşması, şişlik oluşması gibi erken tanınabilecek belirtiler olmasına rağmen ihmal, nemelazımcılık ve ilgisizlik gibi nedenlerle geç tanı konulmaktadır. Erken tanı konulduğunda tedavi basit bir cerrahi ile yapılabilecekken geç kalındığında yönetimi çok meşakkatli bir hal almaktadır. Yıllık kontrol muayeneleri dışında, hasta kendisi arada bir ayna ile genital bölgeyi kontrol etmeli, özellikle bedenine ilgisi azalmış olan yaşlılarımız uyarılmalıdır. Sigara, bağışıklık sistemi zayıflığı, cinsel yolla bulaşan hastalıklar risk oluşturabilmektedir.

PERİNATOLOJİBİLİM DALI

Kurulum sürecindedir. Yüksek Riskli Gebeliklere yönelik tanı ve tedavi hizmetleri verilmektedir. Bu grubu oluşturan hastalıklar;

 1. Gebeliğin öncesinde veya başlangıcında
 • 18 yaştan küçük, 35’ten büyük olmak
 • Kilo sorunu olması zayıf/obez, (BKİ <20, bki>30)
 • Erken doğum, tekrarlayan düşük öyküsü
 • Kötü obstetrik öykü (1. Trimester düşük öyküsü hariç)
 • Uterinanomaliler, servikal yetmezlik
 • İlaç, sigara kullanımı, madde bağımlılığı
 • Çoğul gebelik
 • Diyabet
 • Radyasyona maruz kalma, kronik ilaç kullanımı (transplant, romatizma, kemoterapi,  gibi)
 • Maternal sistemik hastalıklar
  • SLE
  • KBY
  • Epilepsi
  • Koah
  • Anemi (demir eksikliği, talasemi, orak hücreli)
  • Kalp hastalıkları
  • Kronik hipertansiyon
 1. İlk, ikinci trimester
 • Gebeliği sırasında zararlı etkenlere maruz kalmış olanlar ( röntgen ışınları, ilaçlar, kimyasal maddeler vs.)
 • Tarama testi, kromozom sonucu veya obstetrikusg anormallikleri
 • Çoğul gebelikler
 • Rhizoimmunizasyonu (ındirectcoombs pozitif olması)
 • Nonimmunhidrops
 • Fetal/maternalinfeksiyonlar
 • Oligo-polihidramnios
 • Emr, uzamış emr
 • Fetal kayıp
 • İntrauterin gelişme kısıtlılığı
 • Plasenta previa/ adezyon anomalisi, kordinsersiyon anomalisi, kord anomalisi (tek umblikal arter) öyküsü, şüphesi ve tanısı
 • Gebeliğe bağlı hipertansiyon
 • Tekrarlayan antepartum kanamalar
 • Tümör varlığı (myom, meme ca, hodgkinvb)
 • Geçirilmiş uterus operasyonları (myomektomi, sepyuminsizyonu)
 • Erken doğum tehdidi, eylemi
 • İkinci trimester gebelik kayıp öyküsü
 • Aile ağacında ya da önceki çocuklarında genetik bir hastalık veya fetalanomali öyküsü olması
 1. Üçüncü trimester
 • Emr, uzamış emr
 • Oligo-polihidramnios
 • Erken doğum tehdidi, eylemi
 • İntrauterin gelişme kısıtlılığı, sga, lga bebekler
 • Travma
 1. Günaşımı ve postmatür gebelikler

Perinatolojibiriminde tanısal işlemler, ultrasonografik işlemler ve doğum işlemleri gerçekleştirilmektedir. Gebelik öncesi danışmanlık (prekonsepsiyonel danışma) verilen bir diğer hizmettir.Bu sayede gebelik öncesi hasta risk analizi yapılarak hastalıklar sınıflandırılmakta ve bireysel tedavi planlaması yapılmaktadır.

Verilen Sağlık Hizmetleri

Anabilim Dalımızda Gebe Polikliniği, İnfertilite Polikliniği, Jinekolojik Onkoloji Polikliniği, Genel Jinekoloji ve Obstetrik poliklinikleri, Perinatoloji ve Ürojinekoloji Poliklinikleri hizmette olup Tüp Bebek Kliniğimiz kurulum aşamasındadır.

Tedaviler genel olarak; jinekolojik cerrahi, kanser cerrahisi, endoskopik cerrahi (operatif –tanısal laparoskopi ve histeroskopi), ürojinekoloji ve pelvik organ prolapsus cerrahisi, prekanseröz hastalıkların tedavisi, doğum, sezaryen, korionvillus örneklemesi, amniosentez, serklaj,  infertilitede IUI tedavisi şeklindedir.
444 1 256
hastane@adu.edu.tr
Zafer Mahallesi
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi,
09100 Efeler/Aydın
444 1 256
hastane@adu.edu.tr
Zafer Mahallesi
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi,
09100 Efeler/Aydın