Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı
Burun Hastalıkları Polikliniği

Burun yüzün ortasında yer alan ve solunum sisteminin ilk başlangıç organıdır. Burnun temel görevlerinden birisi soluduğumuz havayı nemlendirmek, ısıtmak ve süzmek ve akciğerler için hazır hale getirmektir. Bu işlevi içini kaplayan mukozanın (özel bir halı tabakası diyebiliriz) çok özel yapısı sayesinde gerçekleştirebilir. Her şey anatomik ve fizyolojik olarak doğru çalıştığında burnun bu işlevleri pek bilinmez. Ancak kişide burun tıkanıklığı yakınması ortaya çıkınca bu organ büyük ilgi odağı olur (Nezle olduğumuz zaman olduğu gibi).

 

Burun içindeki büyük boşluğu iki eşit parçaya ayıran bir burun orta bölmesi vardır (=septum). Bu bölme burun dış kısmına yakın kısımda kıkırdak ve daha içeride de kemikten oluşur, bu kıkırdak ve kemik yapının üzeri mukoza ile kaplıdır. Burun boşluklarının yan duvarında ise yine üzerileri mukoza ile kaplı burun etleri (=konka) vardır. Bu etlerde kalorifer peteklerine benzer şekilde burna giren havanın ısıtılması, nemlendirilmesi ve süzülmesine katkıda bulunurlar.

Burun hastalıkları

a) Burun orta bölmesi eğriliği (=septum deviasyonu),

b) Burun yan duvar etlerinde büyüme (konka hipertrofisi, konka bulloza, polip)

c) Burun mukozası şişmesi (nezle, rinit, allerjik rinit)

d) Burunda ve sinüslerde sonradan meydana gelen iyi ve kötü huylu kitleler

e) Burun estetiği

Burun hastalıkları ile ilgili şikayeti olan hastalarımız Yrd. Doç.Dr.Ceren Günel tarafından yürütülen KBB-Burun hastalıkları polikliniğine  randevu almak için online randevu sistemi, hastane koordinatörlüğü ve KBB poliklinik sekreterliğine başvurabilirler.

Yrd.Doç.Dr.Ceren GÜNEL

Mezuniyet: Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi

Uzmanlık: Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB AD

Telefon: 4441256-3128/38

Bu Sayfa .. Tarihinde Güncellenmiştir