Kardiyoloji Anabilim Dalı

Balon Tedavisi Bu Kez De Sağ Kalbe Nefes Aldırdı

Kalbinde doğuştan delik ve aort kapak hastalığı nedeniyle daha önce iki defa açık kalp ameliyatı geçiren Ahmet Akbulut (45), Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji bölümüne nefes darlığı nedeni ile başvurdu. Sağ kalpten akciğere giden kalp kapağındaki daralma nedeniyle nefes darlığı çektiği tespit edildi ve ameliyata gerek duyulmaksızın Pulmoner Balon Valvüloplasti Yöntemi ile sağlığına kavuşturuldu.


Sağ kalpten akciğere giden kalp kapağındaki daralma nedeniyle nefes darlığı çeken hastada ADÜ Kardiyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alper Onbaşılı ve Yrd. Doç. Dr. Hasan Güngör tarafından yapılan değerlendirmede, balon yöntemiyle pulmoner kapaktaki darlığın açılabileceğine karar verildi.


Prof. Dr. Alper Onbaşılı, Yrd. Doç. Dr. Hasan Güngör, Prof. Dr. Ceyhun Ceyhan, Yrd. Doç. Dr. Cemil Zencir, Dr. Mithat Selvi ve Dr. Sevil Önay’dan oluşan ekip tarafından Ahmet Akbulut’a pulmoner balon valvüloplasti işlemi başarılı bir şekilde uygulanırken hastanın kalp kapağındaki daralmanın önemli ölçüde giderilmesi sağlandı.


Operasyonla ilgili bilgiler veren Yrd. Doç. Dr. Hasan Güngör, pulmoner balon valvüloplasti işleminin kapak yapısı uygun olan hastalarda başarılı bir şekilde uygulanabildiğini belirtti. Özellikle daha önce iki defa açık kalp ameliyatı geçirmiş bir hastada bu tedavinin uygulanmasının hastayı büyük bir riskten kurtardığını ifade etti.


Güngör, “ADÜ Kardiyoloji bölümü olarak değerli ve tecrübeli hocalarımızla beraber bu tür önemli girişimleri başarı ile yapmaktayız. Özellikle doğuştan kalp deliği olan hastalarda ve kapak darlığı olan olgularda da ameliyatsız tedavi yöntemlerini başarıyla uygulamaktayız. ADÜ Kardiyoloji Bölümü`nü bölgenin markası yapmak için tüm yenilikleri günü gününe takip ederek var gücümüzle çalışmaktayız. Başta değerli hocalarım olmak üzere rektörümüz, dekanımız, başhekimimiz, başhekim yardımcılarımız ve ekibimize çok teşekkür ederiz’’ şeklinde konuştu.

Bu Sayfa 17.05.2018 Tarihinde Güncellenmiştir