Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı

Guillainbarre Sendromu Yaşayan 13 Yaşındaki Hasta Sağlığına Kavuştu

Hastanemiz Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Servisinde, GuillianBarre sendromu ile tedavi gören 13 yaşındaki hasta Furkan Barış sağlığına kavuştu.

 

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr.Ömer Faruk Şendur, solunum yolu enfeksiyonunun ardından bacaklarda güçsüzlük hissiyle tedavi gören Furkan Barış’ın Pediatri Servisinde gerekli medikal tedavisi tamamlandıktan sonra hastanın rehabilitasyon amacıyla FTR’ye devredildiğini belirtti ve “Kliniğe ilk yatırıldığında bacaklarında kas gücü kaybı nedeniyle yürüyemeyen hasta 13 seans fizik tedavi ve yoğun uygulanan rehabilitasyon sayesinde şu an tek başına yürüyebilir.” dedi. 

 

Furkan Barış’ın egzersizlerini devam ettirerek, takip altında olacağını aktaran Şendur, “GuillainBarre” sendromu yaşayan hastalarda sekel kalma potansiyelinin olabildiğini ancak erken tanı ve yoğun rehabilitasyonla bu durumun önlenebileceğini belirtti. Barış’ın genç olması ve erken yapılan fizik tedaviyle böyle bir durumla karşılaşılmadığını, tedavisinin gayet iyi sonuç verdiğini ifade etti.

 

 

Bu Sayfa 09.03.2018 Tarihinde Güncellenmiştir