Kardiyoloji Anabilim Dalı

Hastanemiz Kardiyoloji Kliniğinden Bir İlk Daha

Hastanemiz Kardiyoloji Kliniği bünyesinde hastanın hem kalbindeki kalp atardamarındaki iki kritik darlık hem de beyine giden damarındaki darlık, kasıktan yapılan işlemde ameliyatsız ve anestezi olmaksızın aynı seansta açıldı.  Yrd. Doç. Dr. Cemil Zencir yönetiminde gerçekleştirilen ameliyat, Aydın’da bir ilki oluşturdu.

 

Yrd. Doç. Dr. Cemil Zencir sorumluğunda oluşan sağlık ekibi, hastanın işlemini 2 saat gibi bir sürede tamamladı. Ameliyatı yapılan Muğlalı Hasta Özgü Akdağ aynı gün, sağlığına tekrar kavuştuğunu belirtti. Muğla’dan ADÜ ye sevk edildiğini ifade eden Akdağ, “ Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi deki hastaya yaklaşımı daha önce başka bir yerde görmedim. Ameliyatımı yapan ve beni tekrar sağlığıma kavuşturan Doktorum Cemil Zencir den Allah razı olsun” şeklinde konuştu.

 

“ Aydın’da Kalp ve Şah Damarı Aynı Anda Açarak İlk Olan Bir Ameliyat Gerçekleştirdik”

İşlemin Aydın da ilk defa yapıldığını belirten Yrd. Doç. Dr. Cemil Zencir, şunları ifade etti; “Koroner (Kalp Atardamar) ve Karotis (Şah Damarı) Anjiyoplasti ve Stentleme; Anjiyoplasti ve stentleme lokal anestezi ile kasıktaki atardamardan girilerek darlık olan damar kesimine stent adı verilen ince, tüp şeklindeki metal sargı yerleştirildikten sonra balon ile darlığın genişletilmesi işlemidir. Bu yöntem hem beynimizi ve hem de kalbimi korumaktadır. Bu hastamızda iki farklı bölgede aynı anda gelişen ciddi darlıklar vardı. Bu iki farklı bölgedeki ciddi darlıkları aynı seansta stent ile başarılı bir şekilde ameliyatı yaptık.”

 

Geçmiş yıllarda bu damarların açılması ameliyat ve anestezi ile yapılmakta iken, bu teknikte işlem için uygun olan hastalarda ameliyata ve anesteziye gerek kalmamaktadır. Ayrıca Hastanemiz Kardiyoloji Kliniğine atanmasından bu yana (2013) toplam 24 hastada karotis arter stentleme işlemini yaptıklarını, hastaların hepsini sağlıklı bir şekilde taburcu ettiklerinin belirten Dr. Zencir,  kardiyoloji anablim dalı olarak yeni gelişen yöntemleri de yakından izleyerek hastalar için faydalı olan bu ameliyatı yapmaya devam edeceklerini belirtti.

 

Muğla da bulunan hastanede bu ameliyatıyapacak doktor olmadığı için Aydın’a yönlendirildiğini ifade eden Hasta Özgü Akdağ, ameliyat hakkında şunları kaydetti; “Hastalığım nedeniyle Muğla’daki hastanelerde tedavi olamadım. Allaha çok şükür Aydın’da çok güzel bir ameliyat geçirdim ve sağlığıma kavuştum. Ameliyat olmadan önce sağ tarafımda güçsüzlük ve göğümsümde ağrı oluyordu. Bu rahatsızlıktan dolayı yolda yürümekte sıkıntılar yaşıyordum. 20 gün önce bir felç geçirdim. Muğla’ daki doktorum burayı tavsiye etti. Tekrar sağlığıma kavuştum.Muğla’daki doktoruma da beni doğru yere yönlendirdiği için ayrıca onada teşekkür ederim. Beni hayata bağlayan Dr. Cemil Zencir, Anjio ekibine, kardiyoloji asistanı ve hemşirelerine kalbi duygularımla çok teşekkür ediyorum.” dedi.

 

Şah ve Kalp Damara Hastalıkları için linki: http://drcz.org/index.php/en/kalp-ve-damar-hastaliklari/73-sah-damar-hastaliklari

Bu Sayfa 17.05.2018 Tarihinde Güncellenmiştir