Kardiyoloji Anabilim Dalı

Yrd. Doç. Dr. Ufuk Eryılmaz “Sağlık Olsun” Programına Konuk Oldu

Hastanemiz Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr.Ufuk Eryılmaz, 27 Kasım 2015 tarihinde TRT HABER Kanalında yayınlanan ‘Sağlık Olsun’ programına konuk oldu.

 

Kalp yetersizliğinden ve kardiyak resenkronizasyon tedavi yönteminden bahsedilen programda, Yrd.Doç.Dr.Ufuk Eryılmaz kalp yetersizliğinin risk faktörleri ve kalp pilleri hakkında bilgi verdi.

 

Yrd.Doç.Dr.Ufuk Eryılmaz kalp yetersizliğini, kalbin kasılma kusuruna bağlı olarak ortaya çıkan ve günlük yaşamda hastaların hareket kabiliyetini kısıtlayan kronik bir sendrom olarak tanımladı.

 

Kalp yetersizliği sorunu yaşayan hastalarda en önemli noktanın, hareketle ortaya çıkan nefes darlığı olduğunu belirten Eryılmaz, bu hastalarda ödem de oluşabildiğini, bunların sonucunda yaşamlarının kısıtlandığını ve sonuç olarak doktora başvurduklarını, yapılan tetkiklerden sonra da kalbin kasılma kusurunun ortaya çıktığını aktardı.

 

Bu hastalığın birçok sebepten ortaya çıkabileceğini aktaran Eryılmaz, tetkikler sonucunda bunun bir kalp damar hastalığına bağlı olup olmadığını tespit ettiklerini aktardı ve kalp pili tedavisi hakkında bilgi verdi, “Kalp pillerine 2 temel bakış açısı ile bakmak lazım. Birincisi kalbin herhangi bir şekilde elektrik uyarısı çıkarma konusunda yetersizliği olduğu durumlarda basit kalp pillerini kullanıyoruz. İkinci olarak da ICD dediğimiz kalp pilleri.  Bazı piller kalbin yavaş çalıştığı durumlarda uyarı sağlıyor, bazıları ise ani ölüm riskini azaltıyor. Tıpta devrim niteliliğinde olan bu piller şok pili olarak biliniyor. Bu pil, hayatı tehdit edecek bir ritim bozukluğu ortaya çıkması durumunda da hastayı ayakta tutuyor.” şeklinde konuştu.

 

 

Yıllar içerisinde bu cihazın küçülmesiyle hastayı rahatsız edecek durumların ortadan kalktığını belirten Eryılmaz, “Bu işlemi uyguladığımız hastalarda bir rahatsızlığa tanık olmuyoruz .” dedi.

 

Eryılmaz, kalp pillerinin ne kadar süre kullanılabileceği sorusunu şu sözleriyle cevaplandırdı : “Pillerin içinde bir enerji ve mikro işlemci var. Batarya kısmında bu enerjinin kullanımına göre bu pillerin ömrü değişebiliyor. Fakat normal dönemde pillerin 5-8 yıla kadar süresi vardır. Hastaların düzenli kontrollerinde pillerin ömrünün ne kadar kaldığını görebiliyoruz ve ömrünün tamamlanması durumunda eski pili yeni pil ile değiştirerek tedaviye devam ediyoruz.”

 

Eryılmaz, kardiyak resenkronizasyon tedavisi için kullanılan CRT – ICD pilleri ise,  kalbin atriyumlarla ventriküller arasında, sağ ve sol ventriküllerin kendi aralarında ve sol ventrikülün kendi içinde, uyum içinde çalışmasına olanak sağlayan piller olarak anlattı.

 

Yrd.Doç.Dr.Ufuk Eryılmaz , öncelikle kişinin kendine bakması gerektiğini vurgulayarak, beslenme, egzersiz, kalbi zorlayacak hareketlerden uzak durmak ve sigara kullanımının azaltılması ya da bırakılmasını kalp yetersizliği olan hastaların özellikle dikkat etmesi gereken unsurlar olarak belirtti ve “ Günlük hayatımızda kalp hastalarıyla iç içe bir yaşantımız var onların kalbi için çalışıyoruz ama bizlerin onların kalbine verdiğimiz değer kadar hastalarımızın da kendi kalplerine değer vermelerini istiyoruz.” sözleriyle sağlıklı yaşam için yapılması gerekenlere dikkat çekti.

Bu Sayfa 17.05.2018 Tarihinde Güncellenmiştir