Kardiyoloji Anabilim Dalı

Anjiyo Yöntemi İle Önce By-pass Ameliyatından Sonra Kapak Ameliyatından Kurtuldu

Hastanemiz Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çağdaş Akgüllü sorumluluğunda gerçekleştirilen anjiyo ile koroner damarlarının stent ile açılması ve sonrasında TAVI olarak bilinen anjiyo yöntemiyle aort kapağın ameliyatsız değiştirilmesi işlemleri başarıyla sonlanan 83 yaşındaki hasta Hafize Güder sağlığına kavuştu.

 

Doç Dr. Çağdaş Akgüllü “ Hastamızın üç kalp damarında ciddi tıkanıklık vardı ayrıca eşlik eden ciddi aort kapak darlığı mevcuttu. Hastamızın hem by-pass ameliyatı hem de aort kapak ameliyatı olması gerekiyordu ancak cerrahi açıdan riskinin çok yüksek bulunması sebebiyle önce stent yerleştirilerek damarlarının açılmasına sonrasında da yine anjiyo ile TAVI dediğimiz kapak değişim işlemini yapmaya karar verdik.  Hastamız bize ilk geldiğinde nefes darlığından sırt üstü dahi yatamıyor, oksijen desteği olmaksızın rahatlayamıyordu. Damarlarını stent ile açtıktan sonra bu şikayetleri bir miktar azaldı. Son olarak yaptığımız ameliyatsız aort kapak değişimi sonrasında da artık kendi işini görebilecek ve hayatını kimsenin desteği olmaksızın sürdürebilecek.” sözleriyle bilgi verdi.

 

Bu tür işlemlerin ancak deneyimli ve özenli bir ekip ile başarılabileceğinin altını çizen Doç. Dr. Çağdaş Akgüllü, TAVI ekiplerinde çok değerli deneyimleri ile kendilerine katkıda bulunan Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Mehmet Boğa, Anesteziyolog Prof. Dr. Nil Kaan ve Doç. Dr. Hasan Güngör’e katkılarından dolayı teşekkürlerini sundu. 

 

Kardiyoloji Anabilim Dalının yanı sıra Sağlık Bilimleri Enstitüsüne bağlı “Yaşlı Sağlığı Bilim Dalında” da öğretim görevlisi olarak hizmet veren Doç Dr. Çağdaş Akgüllü, yaşlı bireylerin toplum içerisindeki rollerini etkin bir şekilde devam ettirebilmeleri için tedavi edilebilir sağlık sorunlarının çözülmesinin önemine vurgu yaptı. Özellikle de belli bir yaştan sonra ailelerin yaşadığı kadar yaşasın diyerek bir takım tedavi edilebilir sağlık sorunlarını göz ardı ettiğine bunun da yaşlı bireyin yaşam kalitesini bozmasının yanı sıra ailesine de ciddi bakım külfetleri yüklediğini belirten Akgüllü,  sonrasındaysa gerek hastanın, gerekse ailenin ciddi bir depresyona sürüklendiğini belirtti ve bu ve benzeri işlemler ile hastaları ve ailelerini topluma gerek psikolojik,  gerekse fiziksel olarak daha verimli bir şekilde geri kazandırmanın sonsuz mutluluğunu ve kıvancını  ekip olarak derinden hissettiklerini ifade etti.   

 

Dünya ile eş zamanlı olarak ülkemizdeki sayılı sağlık kuruluşu ile birlikte üniversitemizde de başarı ile uygulanan ameliyatsız aort kapak değişimi “TAVI” işlemi ile bugüne kadar 11 hastayı ekip olarak sağlıklarına kavuşturduklarını belirten Doç. Dr. Çağdaş Akgüllü.  İşlemin şu anda ancak cerrahi açıdan yüksek risk olduğu belirtilen hastalar için uygun olduğunu belirtti. 

 

Yapılan işlemlerin ardından adeta hayata tekrar tutunan 83 yaşındaki hasta Hafize Güder hastanemize ve operasyonu gerçekleştiren ekibe teşekkür ve minnetlerini iletti. 

 

 

 

Bu Sayfa 17.05.2018 Tarihinde Güncellenmiştir