Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı

Hastanemizden Aydında Bir İlk Daha

Aydın ilimizde 56 yaşında bir bayan hastamız el ve ayaklarda büyüme, yüz ve sesde kabalaşma, hormon dengesizliği ve şeker hastalığı gelişmesi gibi şikâyetler ile Hastanemize başvurdu.Hastaya gerekli tetkikler yapıldıktan sonra teşhis olarak halk arasında “devlik” diye tabir edilen akromegali tanısı konuldu.

 

Beyin Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Yrd.Doç.Dr. Ali YILMAZ ve Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Yrd.Doç.Dr. Ceren GÜNEL tarafından başarılı bir endoskopik hipofizektomi operasyonu yapıldı. Operasyon sonrası sağlığına kavuşan hastamız sağlıklı bir şekilde taburcu edildi.

 

Uygulama ve Araştırma Hastanemiz Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Yrd.Doç.Dr. Ceren GÜNEL hastalık ve operasyon hakkında şunları belirtti ; “Akromegali, vücuttaki hormonların merkezi kontrolünü düzenleyen ana salgı bezi olarak görev yapan hipofiz bezindeki adenomdan kaynaklanmaktadır. Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı ve Nöroşirurji Anabilim Dalı öğretim üyelerinden oluşan cerrahi ekip ile burundan endoskopik olarak yapılan operasyon ile tümör başarılı bir şekilde çıkarıldı.

 

Bu operasyon ile Aydın İli için önemli bir eksiklik olan endoskopik hipofizektomi cerrahisi işlemine başlanılmış olundu. Endoskopik yöntem, sağladığı daha üstün görüntüleme avantajları nedeniyle giderek daha fazla tercih edilmektedir. Bu yöntemin hasta açısından sağladığı yararlar burun içindeki normal dokuların daha az zedelenmesi ve daha hızlı iyileşme sağlanması ve komplikasyonların daha az görülmesidir.” dedi

Bu Sayfa 26.04.2018 Tarihinde Güncellenmiştir