Kardiyoloji Anabilim Dalı

60 Dakika İçinde Her 62 Saniyede Bir Kalbi Durdu Yinede Hayata Tutundu

75 yaşındaki Ayşe Dursun isimli hasta 1 saat içinde ritim bozukluğu fırtınası nedeniyle yaklaşık 50 defa kalbinin durmasına rağmen Yrd.Doç.Dr. Hasan Güngör ve ekibi tarafından yapılan başarılı stent operasyonu ile hayata tutundu.

 

Hastanemizin Kardiyoloji bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Hasan Güngör hastanın ritim bozukluğu nedeniyle yaşam destek ünitesine bağlı olarak yoğun bakıma yatırıldığını ve tedavisine başlandığını belirterek yoğun bakımda takip edilen hastada gece şartlarında ritim bozukluğu fırtınası dediğimiz bir olayın geliştiğini söyledi. Bu tür vakalarda öncelikli olarak kalp damar tıkanıklığı düşünüldüğü için acil anjiyografi kararı aldıklarını belirten başarılı doktor, “Ancak hastamızı anjiyografi salonuna indirene kadar yaklaşık 30 defa ritim bozukluğuna bağlı olarak defibrilasyon işlemi dediğimiz şok verme tedavisi uygulamak zorunda kaldık. Yapılan anjiyografide kalbin sol ana damarının %99 oranında tıkandığını gözlemledik. İşlem sırasında bu damara stent yerleştirene kadarki süreçte en az 20 defa daha kalp durması ve ritim bozukluğu nedeniyle şok vermek zorunda kaldık.

 

1 saatlik süreç hem ekip hem hasta için deyim yerindeyse korku filmi gibiydi, tam umudumuzu kaybettiğimiz sırada damarın açılması ve ilaç tedavisi ile ritim bozukluğunu kontrol altına aldık. Yaşam destek ünitesine bağlı olan hastamız sabah makineden ayrılıp yoğun bakımda bizimle konuşur hale geldi. Umarım hastamız daha da iyi olup yoğun bakımdan çıkarak sağlıklı bir şekilde taburcu olacaktır” dedi.

 

Yrd. Doç. Dr. Hasan Güngör kardiyoloji ekibi olarak her türlü zor vakayı gece gündüz demeden kabul edip, Muğla dahil geniş bir alanda 24 saat hizmet verdiklerini belirterek, “Tam umudumuzu kaybettiğimiz anlarda böyle hayata tutunan olguları görmek tüm ekibi mutlu etmektedir özellikle öğretim üyelerimize, anjiyo ekibimize, hemşirelerimize ve personelimize bu vaka özelinde ve tüm vakalarda gösterdikleri üstün gayret için teşekkür ederiz” diye konuştu.

Bu Sayfa 17.05.2018 Tarihinde Güncellenmiştir