Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı

Dünya Diyabet Günü Etkinliği

‘Dünya Diyabet Günü’ nedeniyle Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı 14 Kasım 2014 tarihinde hastanemiz giriş katında Diyabet Bilgilendirme ve Eğitim standı kurdu. Endokrinoloji ve Metabolizma hastalıkları Bilim Dalı başkanı Prof.Dr.Engin Güney, Yrd.Doç.Dr.Mustafa Ünübol, Uz.Dr.Hatice Özer, Diyabet Hemşiresi Nazan Taştekin ve araştırma görevlisi doktorlar tarafından standa gelen vatandaşlara Diyabet ile ilgili bilgilendirmelerde bulunuldu. Standda ücretsiz parmak ucu kan şeker ölçümü yapıldı. Endokrinoloji ve Metabolizma hastalıkları Bilim Dalı başkanı Prof.Dr.Engin Güney, diyabet hastalığı ile ilgili basın açıklamasında bulundu.

 

 

‘Diyabet, bugün dünyadaki en yaygın kronik hastalıklardan biridir. Uluslararası Diyabet Federasyonu (IDF) verilerine göre dünyadaki diyabetli sayısı 2003’te 194 milyon iken bu sayı 2011 yılında 366 milyon olarak bildirilmiştir. 2030 yılında dünyada 438 milyon diyabetli olacağı tahmin edilmektedir. Hastalığın son yıllardaki artış hızı nedeniyle Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) diyabeti “salgın” (epidemi) olarak tanımlamıştır.

 

 

Diyabet vücutta insülin hormonunun eksikliğine ya da etkisizliğine bağlı olarak kan şekeri yüksekliği, çok su içme, sık idrara çıkma, halsizlik, yorgunluk, görme bulanıklığı gibi bulgularla ortaya çıkar. Diyabet, ülkemizde son on yılda % 90-100 arasında artış göstermiş, 2000 yılında % 7.6 olan görülme oranı bugün %13.7’ye çıkmıştır. Çalışmalar ülkemizde 10 milyon kişinin diyabetli ya da riskli olduğunu, 40 yaş üstü nüfusun dörtte birinin diyabet riski ile karşı karşıya geldiğini göstermektedir. Diyabetteki artış, kaynağını 21. yüzyılın gündemimize getirdiği yeni hayat modelinden almaktadır. Hareketsiz bir yaşam tarzının yaygınlaşması, hazır gıdaların daha çok tüketilir olması, öğün zamanlarının kısalması gibi faktörler bu yeni yaşam modelinin en çarpıcı özellikleri olmuştur.  Diyabet, dünyada en önde gelen ölüm nedenleri içinde ilk sıralarda olan kalp damar hastalıklarının bir numaralı nedenidir. Yine kronik böbrek yetmezliği, hipertansiyon ve inme, körlüğe yol açtığı gibi trafik kazası dışındaki bacak amputasyonlarının da en sık nedenidir.  Bu nedenle diyabetle mücadele edilmesi gerekliliği giderek artan şekilde önem kazanmaktadır. Diyabetle mücadelede başarı ancak erken tanı, erken kontrolle olur.

 

Unutmamak gerekir ki diyabet henüz ortaya çıkmadan önlenebilir bir hastalıktır.  Bu yüzden ulusal olarak daha sağlıklı bir yaşam, 21. Yüzyılın teknolojisinin zorladığı yeni yaşam modelinden etkilenmeden daha sağlıklı beslenme ve daha hareketli bir yaşam modeli için mücadele vermeliyiz.’ dedi.

Etkinlik kapsamında yapılan parmak ucundan kan şeker ölçümüne bir çok vatandaş ve personel katıldı.Ölçüm sonucu riskli bulunanlara detaylı muayene ve tedavi için randevu verildi.

Bu Sayfa .. Tarihinde Güncellenmiştir