Genel Cerreahi Anabilim Dalı

Meme Kanseri Farkındalık Toplantısı Gerçekleşti

Meme Kanseri Farkındalık Toplantısı, 21 Ekim 2016 tarihinde Ek Bina Seminer Salonu’nda gerçekleşti.
Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hedef Özgün, meme kanserinin önemi, risk faktörleri, belirtileri, meme kanseri korunma yolları, tedavi ve süreci gibi konular hakkında bilgiler verdi.

 

Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hedef Özgün “Meme Kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türü. Dünya’da her yıl 1 milyondan fazla kadın meme kanserine yakalanmaktadır. Yaşam boyunca her 8 kadından biri meme kanserine yakalanıyor ki bu çok yüksek bir oran. Ülkemizde her yıl 50 bin kadın meme kanserine yakalandığı saptanmıştır.’’diyerek meme kanserin önemini vurgularken, “Meme kanseri denildiği zaman tek bir hastalık olarak anlaşılmamalıdır. Hastanın yaşı, bedensel genetik faktörleri, kanserin evresi, uygulanan cerrahinin özellikleri, çıkarılan dokunun patolojik özellikleri gibi pek çok faktörde hastaların hastaya özgü oluyor bu yüzden tedaviyi de hastaya özgü olarak yapmak gerekir.’’ sözleriyle tedavi ve sürecinin önemine dikkat çekti. 

 

Sunumun ardından katılımcıların sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Hedef Özgün; katılımcılara meme kanseri sembolü olan pembe bir kurdele ve meme kanseri aylık periyodik kontrol çizelgesi hediye etti.

 

Personel ve halkın katılım gösterdiği toplantı oldukça verimli geçti.

 

 

 

 

 

Hazırlayan: Halkla İlişkiler

 

 

Bu Sayfa 06.04.2018 Tarihinde Güncellenmiştir