Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı

Hastamız Burundan Yapılan Ameliyat İle Sağlığına Kavuştu


Hastanemiz Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalına, baş ve görme kaybı şikayetleri ile başvuran hasta Hiyasettin Duru’ya yapılan incelemeler sonrasında hipofizadenomu tespit edilerek, Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Öğretim Üyesi  Doç. Dr. Ceren Günel ve Araştırma Görevlisi Dr. Fatih Ağdaş ve  Beyin Cerrahi  Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Varol Aydın tarafından oluşan ekip tarafından, 6 Ekim 2016 tarihinde burundan yapılan ameliyat ile sağlığına kavuştu.

 

Doç. Dr. Ceren Günel,  “Hipofiz bezi vücuttaki hormonların merkezi kontrolünü düzenleyen ana salgı bezi olarak görev yapar. Hipofiz adenomları bezin içindeki muhtelif hücrelerden kaynaklanır ve tipik olarak yavaş büyürler. Hipofiz adenomları nispeten sık olup erişkinlerde 1/1000 oranında görülür. Bu adenomlar tipik olarak yavaş büyürler, iyi huylu olmalarına rağmen komşu dokulara yayılabilir kanserleri nadirdir. Hipofiz adenomlarının büyük çoğunluğu burundan endoskopik yolla en iyi şekilde çıkarılabilir. Hastamızda da kafatasında dışarıdan görülecek kesi yapılmadan burun içinden girilerek hipofiz adenomu başarılı bir şekilde çıkarıldı.” sözleriyle operasyonu anlattı.

 

Endoskopik olarak burundan yapılan ameliyat sonrası çok kısa bir sürede şikayetlerinin geçtiğini ve şu anki durumundan çok memnun olduğunu belirten hasta, 3 gün serviste takip edildikten sonra sağlıklı bir şekilde taburcu edildi.  

 

Bu Sayfa 26.04.2018 Tarihinde Güncellenmiştir